Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Skok do neistoty, hurá do ekoschém

Skok do neistoty, hurá do ekoschém
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prvý deň výstavy Agrokomplex priniesol v rámci sprievodného programu diskusiu k strategickému plánu. Hlavnú pozornosť na seba strhli detaily k novému opatreniu ekoschémy. Pri dodržaní podmienok môžu poľnohospodári len cez ekoschémy získať v najbližších piatich rokoch pol miliardy eur. Nové opatrenie nie je jednoduché a v detailoch jasné. Priznáva to aj agroministerstvo a preto siahlo po neštandardných riešeniach.

Sejú bez informácií

„Je polovica augusta a stopercentne neviem, ako majú vyzerať ekoschémy,“ tlmočí častú výčitku pestovateľov Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Termín výsevu repiek je na spadnutie a mnohí poľnohospodári už majú najziskovejšiu plodinu našich polí dokonca zasiatu. To napriek tomu, že podrobnosti k ekoschémam sa zjavujú na webe agrorezortu postupne, ako v minulosti fotky detailov Škody Favorit v niekoľkých číslach časopisu Svět motorov.

Nervózny je z toho aj Ondrej Hrmo, agronóm z okolia Nitry. Na diskusii s ministrom poukázal najmä na veľkú neistotu, či ekoschémy chápu správne.

„Veľa sa hovorí o tom, ako je strategický plán vo vysokom štádiu rozpracovanosti a teda pred finalizáciou. Ako agronóm, ktorý zajtra začnem s výsevom repky sa budem musieť teda riadiť dokumentom, ktorý je len vo vysokej fáze rozpracovanosti,“ konštatuje Ondrej Hrmo.

Diskutér vo svojom vystúpení poukazuje na to, že stopercentnú záruku mu v tejto chvíli nedá nikto, pretože strategický plán zatiaľ nie je schválený.

Nové programové obdobie začína prvý dňom roka 2023 a preto sa môže zdať, že niekoľko týždňov na finalizáciu podmienok je stále k dobru. Výnimku tvorí zakladanie novej úrody. Ako a čo zaseješ, budeš v roku 2023 žať a to už za podmienok určených strategickým plánom.

Zverejnená pracovná verzia metodického usmernenia

Ministerstvo pôdohospodárstva priznáva, že komunikácia s Európskou komisiou stále pokračuje, no otvorená je už len jedna otázka v rámci ekoschém.

„Ide o tvorbu neproduktívnych prvkov a plôch. Európskej komisii sme navrhli jedno percento neproduktívnych plôch mimo chránených území a 3 percentá v chránených územiach. Komisia po rôznych negociáciách s troma percentami nakoniec súhlasila. Pri jednom percente sa nás snaží naviesť na zvýšenie. Ideme s návrhom, že musíme niečo zvýšiť. Zvažujeme nábehovú krivku od roku 2024 s tým, že by sa každý rok navyšovalo o 0,2 percenta až do roku 2027,“ informuje Katarína Mihaľová, generálna riaditeľka Sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva.

Prvé podrobnejšie informácie k ekoschémam začal agrorezort komunikovať smerom k poľnohospodárom v polovici júla. V stredu 18. augusta pribudla na ministerskej webovej podstránke k ekoschémam pracovná verzia metodického usmernenia. Zverejnený dokument obsahuje 22 strán a poskytuje napríklad odpoveď na častú otázku ohľadne tolerancie pri dvanásťmetrovej šírke biopásu.

Prípustná odchýlka z minimálnej šírky biopásu nepresiahne 5 percent. Výmera biopásu musí dosahovať 0,5 percenta z výmery rozčlenenej ornej pôdy,“ informuje dokument.

Minister: Vezmeme to na seba

„Dohodli sme sa, že všetky informácie ktoré máme, aj keď len v pracovnej verzii, pustíme von a to riziko, že to nebude na sto percent, vezmeme na seba a budeme sa to potom snažiť riešiť,“ povedal Samuel Vlčan.

Poľnohospodári sa tak majú riadiť podľa pracovného materiálu, za ktorý ručí minister. V kontexte poslednej výmeny agroministra v rámci aktuálneho volebného obdobia a absolútneho otočenia kormidla smerovania rezortu nesie tento sľub v sebe značné riziko. Aktuálna vládna kríza môže neistotu ešte prehĺbiť.

Minister počas agrokomplexovej diskusie uviedol, že na zasadnutiach európskych ministrov pôdohospodárstva mal záujem o odloženie podmienok ekoschém.

„Nebol som jediný minister, ktorý sa za to prihováral. Do časového stresu sme sa nedostali vlastnou vinou na ministerstve, ale z dôvodu, že celý legislatívny proces v EÚ je veľmi posunutý,“ povedal Samuel Vlčan.

Aktuálne ceny rastlinných komodít nenahrávajú tomu, že sa do dobrovoľných a v týchto dňoch aj stále neistých ekoschém zapoja všetci poľnohospodári.

„Odhadujem, že 15 až 20 percent výmery na produkčných oblastiach sa do ekoschém nezapojí,“ uzavrel Emil Macho.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
MVDr.Milan Marták
MVDr.Milan Marták
19. august 2022 19:07

Pán minister trepe. My sme nedávali strategický plán posledný z EU kvôli pomalému legislatívnemu procesu v Bruseli. To že ešte nie sú na stole pripomienky akú má už absolútna väčšina krajín ktoré strategický plán poslali skôr musím kopírovať našu pomalosť, náš mizerný a pomaly legislatívny proces. Ďalej – stále sa… Celý komentár »

Alojz
Alojz
22. august 2022 14:45

Ekoschémy na PPF: Mudrovať, uvažovať, kibicovať, poukazovať a rozkazovať; takto si predstavujú ekoschémy ekologickí environmentalisti. Napr. Priatelia Zeme-CEPA Zamkovský, z VLK-u Kravčík vyvíjajú osvetovú, publikačnú, konzultačnú, informačnú a vzdelávaciu činnosť. Navrhnúť, nedajbože naprojektovať ako ukážkový projekt nevedia. MŽP- SR si uzurpuje moc do svojich rúk podľa zákona: Činnosť na pôde… Celý komentár »

realista
realista
23. august 2022 9:30
Odpoveď na  Alojz

čítal som…. pracovnú verziu. Zaujímavé, že vidíme koncept metodického pokynu (ako hovoria autori draft) skôr ako regulatív (novelu zákona resp. vyhlášky). Nuž čo asi nová móda úradníkov….darmo v kaviarni , na bicykli sa zle píše ale na lehátku by sa mohlo dať….a potom všetci my nič to minister.

G.S.
G.S.
25. august 2022 21:58

Ja mám otázočku. Ako to bude s ekologickým poľnohospodárstvom? Bude musieť dodržiavať eko-schémy? Príklad: 60 ha z toho 30 OP. Teda 7,5 ha do ekoschém. Hnojenie hnojom 2 ha. 5,5 ha zasiať medziplodiny. No, ale máme zasiate všetko ďatelinotrávou t.j. krmoviny. Aj tak musím zhruba štvrtinu orať každé štyri roky.… Celý komentár »

Adriana Hosťovecká, MPRV SR
Adriana Hosťovecká, MPRV SR
7. september 2022 9:46
Odpoveď na  G.S.

Dobrý deň, eko-schémy budú v programovom období 2023 – 2027 poskytovať podporu poľnohospodárom, ktorí dodržiavajú stanovené podmienky oprávnenosti, bez ohľadu na to, či ide o subjekty registrované do ekologickej poľnohospodárskej výroby alebo konvenčne hospodáriace subjekty. Ide o platbu, ktorá má odmeňovať a motivovať poľnohospodárov k prijímaniu opatrení smerujúcich k udržateľnejšiemu hospodáreniu.… Celý komentár »

G.S.
G.S.
12. september 2022 21:19

Pekne rozprávky. Jednoducho tam kde najviac bolo potrebné uplatniť ekoschémy ste povolili zakryť to zaoraním slamy. Takže tie subjekty ktoré najviac spôsobujú problémy pôde svojim osevným postupom, v tom budú pokračovať. Tak ako aj doteraz len dá drvič na kombajn a zaorie slamu na 25 %. Nemusí hnojiť, nemusí držať… Celý komentár »

Ibos Ladislav
Ibos Ladislav
16. september 2022 18:50
Odpoveď na  G.S.

Ekoschemy su dobrovolne, nikto do toho nemusi vstupovat, nemusite sa kvoli tomu rozčulovat. Za 59 eur per hektar sa ani neoplati. Do teraz davali 70 eur za 5% uhoru, a od teraz 59 eur za hromadu opatreni. Osivo medziplodin bude stat viacej ako 59 eur, a kde je este nafta… Celý komentár »

G.S.
G.S.
16. september 2022 21:39
Odpoveď na  Ibos Ladislav

Pre vás na juhu to nestojí zato. Pri zisku na hektár nad 200 € ti fakt tých 59 nestojí za náklady navyše. Ale v okrese Humenné to zabezpečí aspoň nulové hospodárenie v priemere. Navyše je to čistá zlodejina. Išlo o peniaze na priame platby, ktoré sa takýmto debilným spôsobom nám… Celý komentár »

anna
anna
22. september 2022 11:06