Lukáš Hríbik: Ekoschémy a neskoré zverejnenie aktualizácie registra LPIS. Kto všetko bude mať problém?
Neskoré zverejnenie aktualizácie Systému identifikácie poľnohospodárskych pozemkov (LPIS) dostane poľnohospodárov do zložitej situácie a spôsobí im nemalé problémy. Minulý rok v rámci cyklickej (trojročnej) obnovy LPIS boli vytvorené letecké snímky západného Slovenska, ktoré sú hlavným podkladom pre aktualizáciu 2024. Tohtoročná aktualizácia okrem bežnej úpravy hraníc jednotlivých dielov pôdneho bloku (DPB) v nezanedbateľnej miere zasiahla aj do súvislých plôch jednej kultúry a to nepochopiteľným rozdeľovaním väčších blokov na viac menších.
Ústredným pojmom, od ktorého záleží, aké povinnosti a v akom rozsahu má farmár zapojený do ekoschém plniť je „súvislá plocha ornej pôdy“. Tento pojem nariadenie vlády definuje ako súvislú poľnohospodársku plochu ornej pôdy prijímateľa (jedného farmára) na jednom DPB.
Od súvislej plochy ornej pôdy záleží, či a ako má poľnohospodár vytvárať biopásy. Taktiež podľa toho, aká časť súvislej plochy leží v chránenom vtáčom území (CHVÚ) alebo v území európskeho významu (ÚEV), sa posudzuje, či sa celá súvislá plocha považuje za plochu v chránenom území a teda, či je potrebné vyčleniť neproduktívnu plochu v rozsahu 1,2 % alebo 3,5 % z celej jej výmery.
Podklady boli iné
Žiadnemu farmárovi nemusíme vysvetľovať, že úroda, ktorá sa bude zberať v roku 2024, sa začala plánovať najneskôr na jar 2023. Príprava pôdy začala v júli 2023 a niektoré plodiny (napr. repka) sa začali siať už v auguste 2023. Poľnohospodári môžu pri plánovaní, vrátane plánovania ako splniť požiadavky ekoschém, vychádzať iba z podkladov, ktoré majú k dispozícii. Tu ale nastáva problém, lebo plnenie ekoschém PPA nebude posudzovať podľa podkladov, ktoré mal farmár k dispozícii pri zakladaní úrody, ale podľa aktualizovaného registra LPIS pre rok 2024. Ten bude zverejnený až pri otvorení systému na podávanie žiadostí (GSAA). A to sa ešte stále nestalo! Prejdime si situácie, ktoré môžu nastať v dôsledku aktualizácie LPIS.
Chýbajúci alebo zle umiestnený biopás
Pokiaľ sa pri aktualizácii zväčší plocha DPB, ale sa spoja dva DPB, ktoré poľnohospodár užíva, do jedného, môže žiadateľ zistiť, že neplní podmienku rozdelenia súvislej plochy na najväčšiu súvislú výmeru 50 resp. 20 hektárov. V čase zverejnenia nového LPIS majú roľníci pravdepodobne všetky plochy osiate a pre splnenie podmienok ekoschém budú musieť zlikvidovať časť porastu. Biopás je potrebné založiť do 30. apríla, na čo už zostáva iba zopár dní.
Chýbajúca neproduktívna plocha
Pokiaľ sa v dôsledku aktualizácie zmení, či sa súvislá plocha považuje za chránené územie, tak môžu nastať dva prípady.
Prvý je, že plocha mimo chráneného územia sa bude považovať za plochu v chránenom území, v dôsledku čoho musí farmár plniť viac neproduktívnych plôch (nárast neproduktívnych plôch z 1,2 % na 3,5 % v chránených územiach).
Druhý, keď sa plocha prestane považovať za plochu v chránenom území. V takom prípade sa poľnohospodárovi síce zníži celková potrebná výmera neproduktívnych plôch, ale pokiaľ neproduktívne plochy pre chránené územie plnil práve na ploche, ktorá prestala byť chránená, tak bude žiadateľovi chýbať plnenie v chránenom území.
V oboch prípadoch môže vzniknúť potreba vyčleniť dodatočnú neproduktívnu plochu a to napriek tomu, že už sú všetky plochy osiate. Navyše, úhor má byť neproduktívny od začiatku marca a od 1. apríla je zákaz agrotechnických operácií. Tieto termíny sa už nedajú dodržať. Výmera neproduktívnej plochy má priamy súvis aj s plnením plôch osiatych zmesou pre opeľovače.
Poznám prípad, kde je 200 hektárová plocha na rozhraní a od pár árov záleží, či sa bude posudzovať ako chránená. Ak by sa stala chránenou, tak by farmár musel plniť o 4,6 hektára viac neproduktívnych plôch.
Neproduktívna plocha môže poľnohospodárovi chýbať aj z dôvodu zníženia výmery alebo zrušenia chránených neproduktívnych prvkov, s ktorými počítal.
Nesplnenie výnimky pre závlahy
Ak poľnohospodárovi rozdelia DPB, na ktorom si uplatňuje výnimku pre závlahy – vytvorenie 1 % úhoru navyše na zavlažovanej súvislej ploche, tak sa môže stať, že už vytvorený úhor sa bude nachádzať v inom DPB (a teda v inej súvislej ploche) ako zavlažovaná plodina. Jediné riešenie je potom vytvoriť nový úhor na zavlažovanej ploche zničením časti porastu. Pritom na zavlažovanej ploche sú často špeciálne produkcie s vysokými nákladmi.
Na tieto dôsledky neskoro zverejnenej aktualizácie registra LPIS na plnenie ekoschém poukazujem na rôznych fórach vrátane medzirezortného pripomienkového konania k súvisiacim nariadeniam vlády od leta 2022. Teraz je však táto téma ešte aktuálnejšia. A to z dôvodu, že PPA otvára každým rokom neskôr GSAA (vrátane zverejnenia aktualizovaného registra LPIS), čím sa na jednej strane skracuje čas na prípravu žiadosti, ale aj na vyššie popísané korekcie v teréne.
Pre predstavu – PPA v roku 2017 otvorila GSAA 21. marca. Minulý rok to bolo 17. apríla, ale termín na podanie žiadosti bez sankcie bol 31. máj. Tento rok je termín na podanie 15. máj a platobná agentúra pravdepodobne neotvorí GSAA skôr, ako v čase deklarovaného spustenia kampane 15. apríla.
Termíny sprístupnenia GSAA v jednotlivých rokoch
Ako sme už uviedli, v tohtoročnej aktualizácii boli rozdelené mnohé väčšie DPB na viac menších DPB napriek tomu, že novovzniknuté susedné DPB majú rovnakú kultúru a nie sú oddelené v teréne žiadnym prvkom. Rozdelenie je často podľa zasiatych plodín na snímkach z minulého roku. Napríklad plocha s úhorom je oddelená do samostatného DPB. To má samozrejme všetky negatívne dôsledky, popísané vyššie.
Na snímkach sú reálne situácie z registra LPIS pre kampaň 2024, ktorý zatiaľ nie je zverejnený. Prístup k údajom majú zatiaľ len spoločnosti, ktoré poskytujú softvérové riešenia pre poľnohospodárov. Do uzavretého systému sa dostanú na základe registrácie.
Zvýšenie administratívnej záťaže
Okrem už spomenutých dôsledkov nadbytočné rozdelenie súvislých plôch na viac DPB má za následok aj zvýšenie administratívnej záťaže poľnohospodárov. Mnohí farmári rozdeľujú svoje plochy každý rok na viac plodín iným spôsobom. Ak majú teraz jednu plochu rozdelenú na tri DPB a zasejú na ňu viac plodín inak ako minulý rok, tak jedna plodina bude zrazu prechádzať aj cez tri DPB, čo znamená, že namiesto jedného riadka bude treba deklarovať tri riadky, knihu honov bude treba viesť trojmo, všetky použité hnojivá a chémiu rozrátavať a potom trojmo vykazovať na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom.
Degradácia cieľa ekoschém
Celé to má ešte jeden rozmer, ktorý bude zrejme farmárom vyhovovať, ale ochranárov nepoteší. Keďže sa mnohé súvislé DPB rozdelili na viacero menších DPB, tak je pravdepodobné, že vo viacerých prípadoch už nebude potrebné rozdeľovať plochy biopásmi. Tie bude môcť farmár zrušiť, čo má samozrejme negatívny vplyv na dosiahnutie cieľa ekoschém.
Celý problém opäť vznikol tým, že dokumenty nevyhnutné pre čerpanie európskych podpôr sú zverejňované neskoro alebo dodatočne. Napríklad nariadenie vlády k priamym platbám schválila vláda až dnes (11. apríla 2024), no podávanie žiadostí o priame platby má podľa skôr zverejnených informácií začať už v pondelok 15. apríla 2024.
Ak nie jeden problém, tak druhý problém pre farmárov vymyslia. Ak nie druhý, tak tretí a ešte väčší problém vymyslia. Proste PPA a MPSR tu sú na to, aby robili problémy a poľnohospodárom nevyplácali podporu. Nikde vo svete toto nie je ❗ Slovensko je horšie ako Burundy a Bangladéš dokopy.
Na otázku v nadpise si odpovedá autor hneď v prvom odstavci. Tí budú mať najväčší. My stredoslováci vieme o čom to je…. Prajeme kolegom na Západe pevné nervy.
Tento rok sa zmeny týkajú západného Slovenska – produkčné oblasti . Všetky zmeny vykonávajú kvôli zvýšeniu a zabezpečeniu potravinovej sebestačnosti Slovenska tak , ako to sľúbil minister Takáč. Iný význam týchto zmien nevidím .. Pretože minister tiež sľúbil vytvoriť antibyrokratický tým , zjednodušiť systém priamych platieb tak , aby poľnohospodár… Celý komentár »
Na mape sa ľahko kreslia nové hranice, ale čo to prináša tomu, kto tam pôdu obrába nikoho nezaujíma!
Väčšinou sa pri novom zakreslovaní zníži aj výmera produkčného bloku.
V pripade, ze mate problem, treba poziadat tym gssa o zmenu, oni su velmi ochotny a mne zmeny vzdy spravili za par dni.