Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

PPA: Do ekoschém sa prihlásilo 53 percent žiadateľov

PPA: Do ekoschém sa prihlásilo 53 percent žiadateľov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) eviduje pozitívny trend v rámci nového programového obdobia 2023 – 2027 v oblasti ekoschém, do ktorých sa prihlásila viac ako polovica žiadateľov (53,16 %). Ekologický prístup k hospodáreniu prinesie žiadateľom vyššie platby, informovala o tom v utorok PPA.

„Kým pri základnej platbe dostanú približne 100 eur na hektár, tak pri ekoschéme k tomuto dostanú navyše 59 eur v oblastiach mimo chránených území a 92 eur v chránených územiach. To znamená, že až 8882 žiadateľov získa viac finančných prostriedkov vďaka svojmu ekologickému prístupu v hospodárení,“ uviedol generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss.

Poľnohospodári podávali žiadosti o platbu elektronicky prostredníctvom stránky www.slovensko.sk. V rámci predkladania žiadostí o vnútroštátnu doplnkovú platbu na dobytčie jednotky bolo predložených 2522 žiadostí, pričom správne bolo podaných 2469 žiadostí a iba 53 žiadostí bolo chybných.

Najvyšší počet žiadostí zaregistrovala PPA o priame podpory, kde farmári predložili 16.981 žiadostí, pričom správne podaných bolo 16.707 žiadostí.

„V tejto súvislosti je dôležité uviesť, že 38 % zo všetkých žiadostí bolo prijatých v posledných troch dňoch kampane a 62 % zo všetkých žiadostí posledného 1,5 týždňa,“ uviedla PPA.

Žiadatelia si tak nechali podávanie žiadostí na poslednú chvíľu, čo chce PPA zmeniť a motivovať ich na skorší termín. Agentúra upozornila na to, že skoršie podanie žiadosti je v záujme žiadateľov, pretože ešte môžu urobiť potrebné úpravy či opravy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
19. júl 2023 10:54

Ale treba aj napísať , prečo poľnohospodári podávali ziadosti na poslednú chvíľu . Do 15. Mája sme museli odoslať informačné listy na ministerstvo . Kto ich musel spracovať , vie , aká to bola konina, kopec údajov vypísať , milión chýb opraviť . Hneď po tomto termíne naštudovať nové nariadenia… Celý komentár »

kalman
kalman
19. júl 2023 21:58

Dnes som otvoril náhodou GSAA a skoro ma trafilo – všetko oranžové, aj keď sme na sto percent istý, že sme všetko urobili dobre a načas. Vám hore už úplne preplo, ste sa odtrhli z reťaze aj z reality- tých debilovín len pribúda a pribúda. Spamätajte sa konečne a začnite… Celý komentár »

Ema
Ema
24. júl 2023 11:21

Do ekoschém by sa prihlásilo viac žiadateľov, keby boli podmienky zverejnené oveľa skôr a v zrozumiteľnej forme,
,,po Slovensky! „

Ja,L.
Ja,L.
24. júl 2023 12:05
Odpoveď na  Ema

Pochybujem. Podnikom 3 000 ha a viac sa už neoplatí vstúpiť do tohto „umelo vymysleného zázraku“…. Max výška dotácie 150 000 eur, treba odpočítať 4% výmery ornej pôdy /pri 4000 ha podniku je to 160 ha, výpadok tržnej plodiny, plus rátať so zaburinenosťou, ktoré vietor rozoseje zo zaburinených pozemkov. Škoda… Celý komentár »