Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Čas na vyplatenie priamych platieb sa kráti. Protestujúci vyzvali ministra aby rokoval v Bruseli

Čas na vyplatenie priamych platieb sa kráti. Protestujúci vyzvali ministra aby rokoval v Bruseli
insert_photoautor

V piatok rokovali predstavitelia Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska s vedením ministerstva pôdohospodárstva. V pondelok sa jeho zástupcovia, ale aj predstavitelia ďalších zväzov, vybrali na ministerstvo opäť. Tentoraz nevošli do budovy, ale s traktormi zablokovali Dobrovičovu ulicu, do ktorej ústí vstup do sídla agrorezortu. Protestujúci okrem viacerých nahromadených problémov v pôdohospodárstve opäť poukázali na evergreen týchto týždňov, nevyplatené priame platby za rok 2023. Napriek tomu, že minister sa ešte v piatok s časťou protestujúcich stretol, v pondelok múdrejší neboli. Dokonca majú viac obáv, ako pred samotným rokovaním.

„Znepokojilo nás, že na rokovaní s pánom ministrom sme nedostali konkrétne termíny vyplatenia priamych platieb. Myslím si, že polovica marca je dosť vysoký dátum na to, aby sme dostali konkrétne odpovede,“ hovorí Ján Jelen, predseda ZVPAS po pondelkovej tlačovej konferencii.

Obavy

Poľnohospodári sa obávajú, či dokáže platobná agentúra vyplatiť finančné prostriedky do 30. júna 2024, ako je to podľa európskej legislatívy nutné. Podľa tabuľky, ktorú prezentovalo vedenie ministerstva pôdohospodárstva na rokovaní so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou (v stredu 13.3.2024), je Základná podpora príjmu v záujme udržateľnosti (BISS) vyplatená na 46,5 percenta. Ide pritom o najväčšiu podpornú schému, kde je alokovaných 182 miliónov eur.

Celkovo majú poľnohospodári v priamych platbách a v neprojektových opatreniach získať 593,6 milióna eur. Zatiaľ dostali 176,7 milióna eur, čo v percentuálnom vyjadrení znamená, že zatiaľ nie je vyplatených ani 30 percent podpôr.

Ekoschémy

Podľa tabuľky, ktorú má poľnoinfo.sk k dispozícii, boli v prípade ekoschém vydané rozhodnutia vo finančnom objeme 0,48 percenta z celkovej obálky. Ak hovoríme o reálne odoslaných prostriedkoch na účty žiadateľov, tak ide o 0,12 percenta objemu prostriedkov určených pre ekoschémy.

„Nie je možné, že 99 percent farmárov urobí chyby. Dovolím si povedať, že nie sme schopní ich vyplatiť,“ myslí si Ján Jelen.

Podľa informácií portálu poľnoinfo.sk má byť problém vo vyplácaní ekoschém aj v softvére a v chybovosti, ktorú generuje samotný systém.

„Nemám zvieratá a systém mi vyhodnotí, že sa mi pasú na úhore,“ informuje nás pred ministerstvom Ján Jelen.

Kde je problém?

Kolaps v systéme vyplácania priamych platieb nebol nikdy jasne a komplexne vysvetlený. Pôdohospodárska platobná agentúra do týchto dní zvládla vyplatiť len jediný dotačný titul a to doplnkovú vnútroštátnu platbu na dobytčie jednotky, v ktorej bolo alokovaných 3,6 milióna eur a vyplatených bolo 98,5 percenta objemu prostriedkov.

„Stále nevieme, kde je problém. Máme členov, ktorí nemajú kontrolu, mali podanú žiadosť a nemajú peniaze. O vyše mesiac sa začne podávanie žiadostí v kampani 2024. Ako tento nápor PPA zvládne, keď nemá uzavretý rok 2023?“ pýta sa Ján Jelen.

Bude to tvrdé

Ak Slovensko stratí po 30.6. nárok na európske prostriedky, ktoré mali získať poľnohospodári v rámci nárokovateľných priamych platieb, prinesie to rozvrat domáceho poľnohospodárstva. Dlhodobo agrorezort vytvára zisk na úrovni 80 až 100 miliónov eur. V súčasnosti chýba v rezorte 400 miliónov eur nevyplatených priamych platieb a neprojektových podpôr. Už v súčasnosti majú poľnohospodári problémy s finančnými tokmi v podnikoch, platia úroky a žiadajú o ďalšie pôžičky. Zber úrody pritom nemusí priniesť rozuzlenie v podobe adekvátnych cien agrárnych komodít. Poľnohospodári začínajú byť finančne vyčerpaní a rozpustili rezervy, ktoré vytvorili aj v mimoriadne ziskovom roku 2022, keď kladný hospodársky výsledok odvetvia dosiahol 346,5 milióna eur.

„Bude to ešte tvrdé. Sú farmári, ktorí zatiaľ nemajú vyplatené žiadne peniaze a každý s tými prostriedkami počítal,“ hovorí Ján Jelen.

Rokovať s Bruselom

Problémy s finančnými tokmi zažívajú aj mladí farmári. Marián Glovaťák, predák najmladšej generácie hospodárov na pôde u nás hovorí, že situáciu už využívajú niektoré kapitálovo silnejšie podniky.

„Máme mnoho prípadov, kde naši členovia zvažujú koniec alebo už ukončili podnikanie. V tom istom čase im prichádzajú ponuky na odkúpenie. Dokonca, ako keby tie konkrétne podniky, ktoré im ponuky posielajú vedeli, že práve títo farmári majú problémy. Akoby dochádzalo k úniku informácií, kto má akú finančnú situáciu a koho a ako výrazne sa dotklo nevyplatenie priamych platieb,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Marián Glovaťák, predseda Združenia mladých farmárov – ASYF.

Ján Jelen vo svojom vyjadrení pre poľnoinfo.sk považuje za nevyhnutné, aby minister začal čo najrýchlejšie rokovať na európskej úrovni a oboznámil DG AGRI so situáciu u nás. Výsledkom má byť získanie výnimky, vďaka ktorej budú peniaze presunuté k poľnohospodárom, ktorí si európske podmienky splnili, no systém vyplácania priamych platieb na Slovensku nezvládla platobná agentúra.

„Ako PPA skontroluje teraz niečo, čo sa vzhľadom na aktuálny termín už ani skontrolovať nedá?“ pýta sa Ján Jelen.

Ďalšie požiadavky

Pred ministerstvo pôdohospodárstva sa zišli zástupcovia šiestich zväzov poľnohospodárskej prvovýroby Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, Iniciatívy poľnohospodárov Slovenska, Spolku farmárov Slovenska, Združenia vlastníkov pôdy a rodinných fariem a Zväzu ekologického poľnohospodárstva – Ekotrend.

Okrem okamžitého vyplatenia priamych platieb požadovali vytvorenie registra užívacích vzťahov k pôde, vyplácanie zelenej nafty pre všetkých farmárov, zavedenie finančných nástrojov vo forme refundácie úrokov z investičných podpôr, odbúranie administratívnej záťaže, zrušenie diskriminácie pri prenájme pôdy v správe SPF a zákaz bezcolného dovozu poľnohospodárskych komodít a potravinárskych výrobkov z Ukrajiny.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
19. marec 2024 13:54

To fakt? https://www.teraz.sk/ekonomika/demokrati-farmarom-hrozi-prepadnutie/782002-clanok.html Trafená hus gágá! Ja už fakt neviem,to sme fakt tak “ohulakaní” a “ustráchaní” tým online priestorom?! Zlyhanie zodpovedných v roku 2023 a v predchádzajúcom roku prípravy nehádžme na tých z minulosti,ale ani na tých z budúcnosti! MATRIX je predsa len film,dobrý,ale stále len film! Lebo už nám… Celý komentár »