Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Dosah klimatickej zmeny monitorujú aj poľnohospodári, bolo by ich treba viac

Dosah klimatickej zmeny monitorujú aj poľnohospodári, bolo by ich treba viac
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podrobnejší monitoring meteorologického aj pôdneho sucha odštartoval Slovenský hydrometeorologický ústav už v roku 2015. Jeho súčasťou sú informácie z jednotlivých meteorologických staníc po celom Slovensku, ale aj podklady, ktoré odborníkom zo SHMÚ zasielajú takzvaní reportéri z terénu. Tí sa stretávajú aj na pravidelných seminároch. Jeden z nich hostilo aj družstvo v Žemberovciach, ktorého agronóm tiež patrí medzi pravidelných reportérov.

„Naša spolupráca so SMHÚ spočíva v pravidelnom monitorovaní vývoja počasia za jednotlivé týždne. Údaje teda posielame na týždennej báze. Ide o dotazník asi 20 otázok, kde zhodnotíme vývoj počasia, pôdnej vlhkosti aj odhady dosahov sucha na jednotlivé plodiny. Keďže som každodenne v teréne, viem, aký je stav a nijak ma to nezaťažuje,“ skonštatoval Vladimír Pacher, agronóm PD Žemberovce (okres Levice).

Takýchto spolupracovníkov má Slovenský hydrometeorologický ústav na Slovensku takmer 200.

„SHMÚ má istý počet meteorologických staníc. Avšak počasie v strednej Európe je tak rozmanité, že ani táto sieť staníc nie je dostatočná, aby zachytila variabilitu počasia v niektorých situáciách. Je potom dôležité, aby sme napríklad z oblastí, kde staníc nie je tak veľa, dostávali aj doplňujúce informácie, ktoré môžu zlepšiť rozsah toho, čo máme zo štandardnej siete k dispozícii. Zároveň sú to ľudia, ktorí sa pohybujú v praxi, takže vedia veľmi dobre posúdiť vážnosť situácie, ktorá nastane a v rámci svojich slovných komentárov, ktoré nám zasielajú, nám takto tieto doplňujúce informácie vedia podať,“ vysvetlil Pavol Faško, klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Poľnohospodárov je menej

Slovenský hydrometeorologický ústav je garantom monitoringu sucha na Slovensku. Poľnohospodárov a lesníkov zapája ako reportérov v rámci národnej siete reportérov už niekoľko rokov.

„Môžeme povedať, že zo strany lesníkov je zapojenosť vyššia. Týždenne sa nám do monitoringu zapája aj 110 – 120 lesníkov, niekedy aj viac. Z radov poľnohospodárov je to asi 40 reportérov, takže týchto by sme v teréne potrebovali viac,“ skonštatovala Lívia Labudová, klimatologička SHMÚ.

Cieľom je monitorovať vplyv sucha na poľnohospodárske plodiny, zeleninu a ovocné stromy.

„Žiaľ, v porovnaní s lesníckym sektorom nám v monitoringu dopadov sucha stále absentujú poľnohospodárske a ovocinárske subjekty, a to aj napriek faktu, že sa ich dopady sucha takmer každoročne týkajú,“ konštatuje sa aj v tlačovej správe vydanej Slovenským hydrometeorologickým ústavom.

Ústav by preto chcel spoluprácu s poľnohospodármi posilniť.

„Odmenou za to, že sa zapájame do monitorovania, je pre nás predpoveď počasia z piatich modelov. Informácie vieme využiť aj v praxi a tak si lepšie naplánovať jednotlivé operácie, napríklad hnojenie alebo chemickú ochranu plodín. Je nám to dosť nápomocné, pretože táto predpoveď je pre našu konkrétnu lokalitu presnejšia,“ dodal Vladimír Pacher, reportér z PD Žemberovce.

Monitoring sucha je aj z pohľadu odborníkov zo SHMÚ dôležitý v rámci prípravy verejnosti aj jednotlivých sektorov na danú situáciu v snahe znížiť dosahy sucha. Od začiatku monitoringu v roku 2015 sa podľa získaných údajov u nás nevyskytol ani jeden rok, v ktorom by sa sucho aspoň na čas v niektorej z lokalít Slovenska neprejavilo. Najextrémnejšie a aj najrozsiahlejšie bolo zatiaľ v roku 2022.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Artim
Jozef Artim
19. marec 2024 15:26

Dobrý deň, je na škodu, že ponúkanú ruku SHMU nevyužívame naplno. Nielen dotáciami je poľnohospodár živý :). Počasie je a bude vždy súčasťou života roľníka, ktorý pracuje vonku. Teraz sú mrazy, predtým podmočenie, zajtra možno (bodaj by nie) sucho, alebo ľadovec. Nemali by sme ruky len naťahovať, ale aj priložiť… Celý komentár »

Ján Baršváry
Ján Baršváry
19. marec 2024 16:22

Záujemcovia o reporting pre SHMÚ z radov poľnohospodárov (SHR, agronómovia, ovocinári, vinohradníci) sa môžu zaregistrovať priamo tu: https://forms.gle/YwXQUFcJkcMdFKst8

realista
realista
20. marec 2024 7:22
Odpoveď na  Ján Baršváry

alebo priamo na portály INTERSUCHO
https://www.intersucho.cz/sk/dotaznik/?mapcountry=sk