Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Biopalivá Z ekonomiky

Leopoldovský závod Meroco vyrobil milión ton biopaliva

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 725
UniCredit Bank 2018

Milióntu vyrobenú tonu biopaliva nazývaného biodiesel vyrobili v týchto dňoch v spoločnosti Meroco, a.s., v Leopoldove. Vďaka tomuto objemu mohlo prísť k úspore najmenej 1,67 milióna ton emisií CO2, čo je približne rovnaké množstvo, ako vyprodukuje jedna veľká cementáreň za tri roky.

 Biopalivá primiešané v benzíne a nafte účinne znižujú emisie skleníkových plynov z výfukov áut, celkovo o 50 až 80 %, a tým pomáhajú zlepšovaniu životného prostredia. Ich povinným primiešavaním do pohonných látok Slovensko napĺňa stanovené ciele v oblasti ochrany klímy. Zároveň sú príspevkom k zníženiu závislosti od dovozu ropy, keďže pokrývajú časť potrieb motoristov domácou produkciou. Informoval o tom Matej Sabol, generálny riaditeľ skupiny Envien Group, do ktorej závod Meroco patrí.

Biodiesel alebo bionafta, či FAME (Fatty Acid Methyl Esther) sa na Slovensku vyrába od roku 2008, kedy v Leopoldove vznikla prevádzka s ročným objemom výroby 100.000 ton biodieslu. Na výrobu využíva olej z repky olejnej, ale aj použitý kuchynský olej.

Z domácej repky olejnej sa na biopalivo využíva 80 až 85 % úrody, zvyšok tvorí import. Od roku 2011 sa na prípravu biodieslu na Slovensku spotrebovalo 1,25 tony repky olejnej. Pre farmárov a pestovateľov tejto komodity predstavuje výroba biopalív istotu odbytu, navyše v situácii, kedy na Slovensku chýba spracovateľ repky na jedlý olej, a zároveň klesá záujem o využitie repkového oleja v kuchyni. Až 60 % produkcie repky sa z výroby biodieslu dostane späť k poľnohospodárom v podobe repkových šrotov, kvalitnej suroviny na prípravu kŕmnych zmesí pre hospodárske zvieratá. Repkový olej je dominantnou surovinou aj pre biodiesel vyrobený v Európskej únii. Zo 16 miliónov ton repky vzniká ako vedľajší produkt výroby biopaliva aj takmer 10 miliónov ton repkového šrotu s vysokou hodnotou bielkovín, ktoré EÚ ušetrí pri dovoze bielkovín pre chov hospodárskych zvierat. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1413 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.