Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Zo sveta

Cenu pre najlepších ekofarmárov získava Ekostatok Vlkaneč

Cenu pre najlepších ekofarmárov získava Ekostatok Vlkaneč
insert_photofb - Ekostatek Vlkaneč

Ocenenie Bartákov hrniec pre najlepších ekologických poľnohospodárov tento rok mieri na Ekostatek Vlkaneč na Kutnohorsku. Putovnú cenu v podobe keramického hrnca naplneného čerstvo razenými českými dvadsaťkorunáčkami v hodnote 30.000 KČ získajú Diana Benšová a Stanislav Svatoň za vynikajúce spracovanie vlastné bioprodukcie zeleniny, ovocia a byliniek a dlhodobú osvetu ekologického poľnohospodárstva.

Slávnostné odovzdanie bolo 26. mája, povedala predsedníčka Nadačného fondu Bartákov hrniec Miroslava Vohralíková.

Ekostatok Vlkaneč je malé rodinné ekologické hospodárstvo na juhovýchodnom konci kutnohorského okresu. Benšová a Svatoň obhospodarujú 12 hektárov polí – ornú pôdu, krmoviny na ornej pôde, ovocné sady a pestujú aj zeleninu a bylinky. Ekologicky hospodária od roku 2008. Ako jedni z prvých dodávali niekoľko rokov debničky s biozeleninou a ovocím záujemcom v Prahe a na ďalších miestach, v hlavnom meste prevádzkovali obchod a pred štyrmi rokmi vybudovali zpracovnu v Golčově Jeníkově.

Zo zeleniny a ovocia vyrábajú čatní, štipľavé omáčky, džemy, lekvár a ďalšie bioprodukty. V súčasnosti sa kvôli suchu a neistote v produkcii zeleniny a ovocia zameriavajú viac na pestovanie a zber 30 druhov bylín, ktoré sušia a spracovávajú na sirupy. Chystajú tiež pasienkový chov oviec. Okrem práce na statku sa starajú o dve deti a rekonštruujú dom.

Bartákov hrniec tento rok získava v poradí už 26. ekologický statok. Zakladateľom akcie, ktorá sa koná bez prerušenia od roku 1993, je Richard Barták, nestor a jeden z prvých propagátorov ekologického poľnohospodárstva v Českej republike.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: fb - Ekostatek Vlkaneč

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments