Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Ekologické poľnohospodárstvo Zo sveta

Cenu pre najlepších ekofarmárov získava Ekostatok Vlkaneč

blank

Ocenenie Bartákov hrniec pre najlepších ekologických poľnohospodárov tento rok mieri na Ekostatek Vlkaneč na Kutnohorsku. Putovnú cenu v podobe keramického hrnca naplneného čerstvo razenými českými dvadsaťkorunáčkami v hodnote 30.000 KČ získajú Diana Benšová a Stanislav Svatoň za vynikajúce spracovanie vlastné bioprodukcie zeleniny, ovocia a byliniek a dlhodobú osvetu ekologického poľnohospodárstva.

Slávnostné odovzdanie bolo 26. mája, povedala predsedníčka Nadačného fondu Bartákov hrniec Miroslava Vohralíková.

Ekostatok Vlkaneč je malé rodinné ekologické hospodárstvo na juhovýchodnom konci kutnohorského okresu. Benšová a Svatoň obhospodarujú 12 hektárov polí – ornú pôdu, krmoviny na ornej pôde, ovocné sady a pestujú aj zeleninu a bylinky. Ekologicky hospodária od roku 2008. Ako jedni z prvých dodávali niekoľko rokov debničky s biozeleninou a ovocím záujemcom v Prahe a na ďalších miestach, v hlavnom meste prevádzkovali obchod a pred štyrmi rokmi vybudovali zpracovnu v Golčově Jeníkově.

Zo zeleniny a ovocia vyrábajú čatní, štipľavé omáčky, džemy, lekvár a ďalšie bioprodukty. V súčasnosti sa kvôli suchu a neistote v produkcii zeleniny a ovocia zameriavajú viac na pestovanie a zber 30 druhov bylín, ktoré sušia a spracovávajú na sirupy. Chystajú tiež pasienkový chov oviec. Okrem práce na statku sa starajú o dve deti a rekonštruujú dom.

Bartákov hrniec tento rok získava v poradí už 26. ekologický statok. Zakladateľom akcie, ktorá sa koná bez prerušenia od roku 1993, je Richard Barták, nestor a jeden z prvých propagátorov ekologického poľnohospodárstva v Českej republike.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: fb - Ekostatek Vlkaneč

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1589 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.