Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Ekologické poľnohospodárstvo Zo sveta

Výdavky domácnosti za biopotraviny medziročne vzrástli o 30-percent!

blank

Počet ekologicky hospodáriacich poľnohospodárov sa v Českej republike od roku 2017 zvýšil priemerne o 13,5-percenta na 4725. Vďaka tomu sú ceny biopotravín schopné konkurovať bežným tovarom, informuje český Zväz ekologických poľnohospodárov (PRO-BIO).

Podľa námestníka ministra poľnohospodárstva Jindřicha Fialky tomu zodpovedajú aj zvýšené výdavky za biopotraviny v domácnostiach. Ekologické poľnohospodárstvo je založené na organických hnojivách a dôraz je kladený na prirodzenú rozmanitosť v krajine.

Rastúci počet ekologických poľnohospodárov podľa PRO-BIO znižuje cenu biopotravín. Podľa manažérky zväzu Kateríny Urbánkovej sú najmä ceny mlieka, mliečnych výrobkov a hovädzieho mäsa už porovnateľné s bežnými potravinami.

„Musíme ale ešte veľa vysvetľovať. Aby bioprodukty, keď budú cenovo porovnateľné s konvenčnou produkciou, boli automatickou voľbou spotrebiteľa. Tým totiž nepodporuje len seba, ale aj našu prírodu. Celkovo sa dostupnosť a rozmanitosť ponuky biopotravín veľmi zlepšila,“ doplnila Urbánková.

Nárastu ekologických poľnohospodárov zodpovedá zvýšený dopyt po biopotravinách.

„Výdavky domácností za biopotraviny v roku 2017 predstavovali 3,33-miliardy korún (130 miliónov eur), čo znamená medziročný nárast o 30,5-percenta,“ uviedol Jindřich Fialka, námestník českého ministerstva poľnohospodárstva.

Obchodné reťazce podľa prezidenta Zväzu obchodu a cestovného ruchu Tomáša Prouza zaznamenali za posledné tri roky desaťnásobný nárast obratu v predaji biopotravín.

„Naši členovia zaznamenávajú ďaleko vyšší záujem o bioprodukty zo stany zákazníkov a prispôsobujú tomu svoj sortiment. Som presvedčený, že český trh bude kopírovať zahraničný a podiel predaja bioproduktov ďalej porastie,“ povedal.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1592 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.