Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
MPRV SR Z domova

MPRV: Za projektom megafarmy ošípaných v Palárikove je poslankyňa SaS

blank

Ministerka v tejto súvislosti uviedla, že pri posudzovaní vplyvov tejto megafarmy na životné prostredie zastupovala investora s dánskym kapitálom, firmu Agrovýkrm, a. s., RNDr. Anna Zemanová, súčasná poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a členka výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Tá bola manažérkou pre životné prostredie tejto dánskej skupiny. RNDr. Zemanová projekt megaošíparne obhajovala a snažila sa spochybniť vplyv tejto prevádzky na obec Palárikovo aj v dvojmesačníku obce: „Logistika dopravy z farmy bude rozdelená tak, aby sa minimalizovalo dopravné zaťaženie obce. Používanie najmodernejších technológií zabezpečí maximálnu ochranu životného prostredia. Opatrenia sa zameriavajú najmä na minimalizáciu znečistenia ovzdušia a znečistenia podzemných vôd.“

Realitu však občania Palárikova i susedných obcí a miest vnímajú úplne inak. Protestujúci obyvatelia dotknutých obcí navštívili aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a predstavili svoj postoj k tejto investícii. Tú pritom schvaľuje Inšpekcia životného prostredia a Ministerstvo životného prostredia SR. Podľa občanov totiž doprava neúmerne zaťaží obce, pretože neexistuje žiadna alternatívna trasa. Obávajú sa tiež ohrozenia podzemných vôd a úniku nebezpečných výparov do ovzdušia. Podľa zástupcov samospráv tiež nie je doriešený odvoz obrovského množstva hnojovice a čpavku.

„Prvovýroba má u nás podporu. Každá investícia však musí mať svoje medze. Megafarma, ktorá má vyrásť pri Palárikove je takých rozmerov, že môže dôjsť k negatívnym vplyvom na obyvateľov aj na životné prostredie. Namiesto predimenzovanej prevádzky odporúčame skôr výstavbu viacerých menších lokálnych fariem, ktoré nebudú negatívne vplývať ani na životné prostredie, ani na obyvateľov. Takto to vnímajú aj obyvatelia tohto územia,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Autor článku: Vladimír Machalík - riaditeľ odboru komunikácie a marketingu MPRV SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1592 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.