Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Legislatíva Z domova

Vidiecka platforma: Novela Zákona o poľovníctve poľnohospodárom priťažuje

blank

Vláda Slovenskej republiky tento týždeň schválila návrh nového zákona o poľovníctve z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR). Novela vytvorila viacero užitočných opatrení, ale schválením jej novej podoby sa poľnohospodárom rozhodne neuľaví.

Vidiecka Platforma, tak ako aj iné poľnohospodárske a lesnícke organizácie (SPPK, ASYF, Združenie vlastníkov neštátnych lesov, Vinári a vinohradníci) zákon pripomienkovali. Ministerstvo však podstatné pripomienky ignorovalo. Očakávame vznik situácií, kedy poľnohospodár je vždy zodpovedný za konanie zvierat, ktoré chová, ale poľovník nemá zodpovednosť za škody spôsobené zverou, za ktorú zodpovedá. Právo poľovníka sa stáva nadradené právu vlastníka resp. užívateľa pozemku. Veľmi vážne býva ohrozená bezpečnosť osôb, ktoré sa pohybujú na poľnohospodárskych pozemkoch.

Nemôžeme súhlasiť zo zákonom, ktorý potláča práva vlastníka/užívateľa pôdy a ohrozuje bezpečnosť civilného obyvateľstva. Novela zákona o poľovníctve potláča systémové riešenia spravodlivé pre všetkých užívateľov pôdy. Poľnohospodárom pridáva povinnosti, ktoré sú prekážkou pri ich slobodnom podnikaní na poľnohospodárskej pôde.

Vzhľadom na ťažkú situáciu v poľnohospodárstve máme za to, že novela zákona ešte viac podkope výkonnosť poľnohospodárstva a rozvoj slovenského vidieka.

Prihliadnuc na veľmi zlú potravinovú bezpečnosť a sebestačnosť na Slovensku, očakávame od nového zákona, že právo hospodáriť na poľnohospodárskej pôde bude nadradené nad poľovné aktivity.

V súčasnej dobe preverujeme možnosti na opätovné otvorenie legislatívneho procesu zmien Zákona.

Autor článku: Vidiecka platforma
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

5 komentárov

 1. blank
  ZVPaRFS Peter
  6. júna 2019

  Môj názor je ,že je dobrý akurát treba urobiť vyhlášku k revírom.

  Odpovedať
  1. blank
   realista
   6. júna 2019

   Poľovník ?

 2. blank
  ZVPaRFS Peter
  7. júna 2019

  Realista nie som poľovník som gazda malý farmár do 50ha.Čítal som ho a nevidím tam veľký problém.Problém vidím niekde inde.8o percent farmárov sú aj poľovníci.

  Odpovedať
  1. blank
   realista
   7. júna 2019

   A nevadí Vám ani nepomer medzi povinnosťami poľovníkov a poľnohospodárov na poľovnom pozemku ?
   napr. nikde som sa nedočítal, ak to tam je prosím opravte ma, že poľovníci majú nahlasovať 24 hodím vopred poľnohospodárovi že idú na poľovačku ?
   Ak je to s tým podielom poľovníkov ako hovoríte, prečo tie sťažnosti komôr a rôznych združení ?
   Ku škodám, vstupom na pozemky, poľovným zariadeniam….. sa nebudem ani vyjadrovať to nech posúdia iní….

  2. blank
   abrakadabra
   7. júna 2019

   podľa vašich komentárov ste skôr poľovník ako farmár… podľa toho právneho paškvilu má pomaly poľnohospodár viac povinností ako poľovník, ale skúste si uplatniť náhradu škody niekedy a pobavme sa s akou aroganciou vystupujú poľovníci s krytím takýmito poľovníkmi písanými zákonmi …. plán lovu stanoviť nezávisle a ak ho neplnia zo zákona zrušiť právo na revír – jediné riešenie

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.