Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Vidiecka platforma: Novela Zákona o poľovníctve poľnohospodárom priťažuje

Vidiecka platforma: Novela Zákona o poľovníctve poľnohospodárom priťažuje
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vláda Slovenskej republiky tento týždeň schválila návrh nového zákona o poľovníctve z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR). Novela vytvorila viacero užitočných opatrení, ale schválením jej novej podoby sa poľnohospodárom rozhodne neuľaví.

Vidiecka Platforma, tak ako aj iné poľnohospodárske a lesnícke organizácie (SPPK, ASYF, Združenie vlastníkov neštátnych lesov, Vinári a vinohradníci) zákon pripomienkovali. Ministerstvo však podstatné pripomienky ignorovalo. Očakávame vznik situácií, kedy poľnohospodár je vždy zodpovedný za konanie zvierat, ktoré chová, ale poľovník nemá zodpovednosť za škody spôsobené zverou, za ktorú zodpovedá. Právo poľovníka sa stáva nadradené právu vlastníka resp. užívateľa pozemku. Veľmi vážne býva ohrozená bezpečnosť osôb, ktoré sa pohybujú na poľnohospodárskych pozemkoch.

Nemôžeme súhlasiť zo zákonom, ktorý potláča práva vlastníka/užívateľa pôdy a ohrozuje bezpečnosť civilného obyvateľstva. Novela zákona o poľovníctve potláča systémové riešenia spravodlivé pre všetkých užívateľov pôdy. Poľnohospodárom pridáva povinnosti, ktoré sú prekážkou pri ich slobodnom podnikaní na poľnohospodárskej pôde.

Vzhľadom na ťažkú situáciu v poľnohospodárstve máme za to, že novela zákona ešte viac podkope výkonnosť poľnohospodárstva a rozvoj slovenského vidieka.

Prihliadnuc na veľmi zlú potravinovú bezpečnosť a sebestačnosť na Slovensku, očakávame od nového zákona, že právo hospodáriť na poľnohospodárskej pôde bude nadradené nad poľovné aktivity.

V súčasnej dobe preverujeme možnosti na opätovné otvorenie legislatívneho procesu zmien Zákona.

Autor článku: Vidiecka platforma
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ZVPaRFS Peter
ZVPaRFS Peter
6. jún 2019 22:19

Môj názor je ,že je dobrý akurát treba urobiť vyhlášku k revírom.

realista
realista
6. jún 2019 23:22
Odpoveď na  ZVPaRFS Peter

Poľovník ?

ZVPaRFS Peter
ZVPaRFS Peter
7. jún 2019 8:29

Realista nie som poľovník som gazda malý farmár do 50ha.Čítal som ho a nevidím tam veľký problém.Problém vidím niekde inde.8o percent farmárov sú aj poľovníci.

realista
realista
7. jún 2019 9:17
Odpoveď na  ZVPaRFS Peter

A nevadí Vám ani nepomer medzi povinnosťami poľovníkov a poľnohospodárov na poľovnom pozemku ? napr. nikde som sa nedočítal, ak to tam je prosím opravte ma, že poľovníci majú nahlasovať 24 hodím vopred poľnohospodárovi že idú na poľovačku ? Ak je to s tým podielom poľovníkov ako hovoríte, prečo tie… Celý komentár »

abrakadabra
abrakadabra
7. jún 2019 17:45
Odpoveď na  ZVPaRFS Peter

podľa vašich komentárov ste skôr poľovník ako farmár… podľa toho právneho paškvilu má pomaly poľnohospodár viac povinností ako poľovník, ale skúste si uplatniť náhradu škody niekedy a pobavme sa s akou aroganciou vystupujú poľovníci s krytím takýmito poľovníkmi písanými zákonmi …. plán lovu stanoviť nezávisle a ak ho neplnia zo… Celý komentár »