Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Z domova

Vlčan: Kompetencie kontrolného poľnohospodárskeho ústavu sa novelou rozšíria

Vlčan: Kompetencie kontrolného poľnohospodárskeho ústavu sa novelou rozšíria
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Kompetencie Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave (ÚKSUP) sa novelou rozšíria. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nom. OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády, ktorá schválila návrh novely zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe.ň

“Potrebovali sme rozšíriť kompetencie rezortného Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. Zároveň sme pri príležitosti tejto aproximačnej novely pripravili ďalšie zmeny v zákone, ktoré zjednodušujú podnikanie poľnohospodárov pri ekologickej výrobe,” priblížil.

“Zrušujeme tzv. vstupnú previerku, ktorá bola doteraz v zmysle našej národnej legislatívy povinná. Upravujeme registre poľnohospodárskych produktov, ako aj výrobkov, ktoré vstupujú do výroby ekologických potravín, aby sme čo najviac administratívne  zjednodušili a zatraktívnili ekologickú poľnohospodársku výrobu a spracovanie biopotravín,” spresnil agrominister.ň

Úradná kontrola produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby sa upraví. Vyplýva to z novely zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú v stredu schválil vládny kabinet. MPRV vypracovalo návrh zákona v spolupráci s ÚKSUP-om.

Návrhom zákona sa má podľa agrorezortu zabezpečiť implementácia predpisov EÚ o výkone úradnej kontroly zásielok produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby alebo produktov z konverzie z tretích krajín na hraničných kontrolných staniciach, alebo v kontrolných miestach SR vykonávanej kontrolným ústavom.

“Predmetom návrhu zákona je doplnenie výlučnej právomoci kontrolného ústavu na vykonávanie dovozných kontrol ekologických produktov a produktov z konverzie z tretích krajín, úprava hlásení prevádzkovateľov vykonávajúcich takéto dovozy a príslušných hlásení kontrolného ústavu voči Európskej komisii,” doplnilo agroministerstvo.

Návrhom zákona sa tiež vypúšťa vstupné preverenie pre prevádzkovateľov ekologickej poľnohospodárskej výroby, zjednodušuje sa formát registra prevádzkovateľov a bližšie sa upravujú údaje potrebné pre posúdenie vstupov výroby ekologicky spracovaných potravín. Dátum nadobudnutia účinnosti sa navrhuje vzhľadom na potrebu, aby adresáti zákona mali dostatok času na oboznámenie sa s novou právnou úpravou.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments