Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Živočíšna výroba

Vtáčia chrípka v Maďarsku zabila tisíce zvierat

Vtáčia chrípka v Maďarsku zabila tisíce zvierat
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vtáčia chrípka už chovateľom hydiny v európskom aj svetovom meradle spôsobila miliónové škody. Populáciu divo žijúcich vtákov, ako aj chovy hydiny, decimuje v uplynulých dvadsiatich rokoch. Hoci je situácia u nás v uplynulom období relatívne pokojná, problémy sa v posledných týždňoch vyskytli u nášho južného suseda.

V Maďarsku počas migrácie na takzvaných zhromaždiskách zahynulo odhadom 10 až 20 tisíc žeriavov. Čísla sú predbežné a podľa maďarského ornitologického spolku môžu byť v praxi aj vyššie. Ornitológovia konštatujú, že zatiaľ čo počas leta a jesene boli nakazené vtáky najmä v kolóniách čajok a rybárov, aktuálne sa problém týka žeriavov.

„V dôsledku sucha koncom leta a začiatkom jesene sa vtáky začali zhromažďovať vo väčších skupinách na niekoľkých zostávajúcich nocoviskách v hustote podobnej, ako vo veľkých kŕdľoch hydiny, čo podporovalo šírenie vírusu. Žeriav je obzvlášť citlivý na infekciu, takže vírus spôsobil stovky alebo dokonca tisíce úmrtí v hlavných oblastiach zhromažďovania. Začalo to v regióne Hortobágy, s inkubačným obdobím niekoľkých týždňov. Na základe informácií z terénu možno v súčasnosti počet mŕtvych žeriavov odhadnúť na 10 000 až 20 000 kusov. Tento odhad budeme aktualizovať, keď budú údaje presnejšie,“ uviedol Balázs Koleszár, veterinár, mikrobiológ a koordinátor monitoringu vtáčej chrípky v článku na stránke Maďarského ornitologického spolku.

Vyšší výskyt vtáčej chrípky v prírode všeobecne zvyšuje riziko jej šírenia. Obavy tak vyvoláva situácia aj u chovateľov hydiny – či už v drobnochovoch alebo veľkochovoch.

Na Slovensku bolo v tomto roku potvrdených 16 pozitívnych prípadov u voľne žijúceho vtáctva – naposledy išlo o čajky smejivé, ktoré uhynuli v júni pri vodnej nádrži Bešeňová v okrese Liptovský Mikuláš. Veterinári tiež riešili 4 ohniská vtáčej chrípky u vtákov v zajatí – tri z nich sa týkali chovov hydiny. Všetky tri prípady sa vyskytli v januári tohto roka. V dvoch z nich išlo o súkromných chovateľov hydiny z okresov Prešov a Levice, kde došlo k depopulácii chovov s 25 a 50 kusmi. Jeden prípad sa týkal komerčného chovu hydiny. Neďaleko Galanty na farme Lúčny dvor padlo vtáčej chrípke a následnej nevyhnutnej depopulácii chovu za obeť celkovo 5 665 kusov hydiny. Išlo o nosnice, brojlery, morky a kačice.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments