Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Poľnohospodári majú načerpaných krátkodobých úverov za 400 miliónov, zatiaľ im príde 130

Poľnohospodári majú načerpaných krátkodobých úverov za 400 miliónov, zatiaľ im príde 130
insert_photoautor - v popredí minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Zľava Dušan Gábor, poverený vykonávaním funkcie generálneho riaditeľa Sekcia rozvoja vidieka a priamych platieb MPRV SR, Vladimír Vnuk, štátny tajomník MPRV SR a Ondrej Humaj, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Poľnohospodárom bude v priebehu decembra na päťdesiatpercentných zálohách priamych platieb vyplatených 130 miliónov eur. Prostriedky by si malo rozdeliť 11 500 žiadateľov. Subjekty, ktoré zatiaľ peniaze nedostali, ich ešte môžu mať vyplatené do konca roka. Sľúbil počas tlačovej konferencie Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Čo sa týka vyplácania priamych platieb. Plnú zodpovednosť kde sa nachádzame v prvý rok nesú tí, čo sedia v opozícii. OĽANO, SAS a úradnícka vláda, ktorá tu bola predtým,“ uviedol Richard Takáč.

Členské štáty Európskej únie vstúpili v tomto roku do nového programového obdobia. Minister niekoľko ráz počas tlačovej konferencie hovoril o tvorcoch súčasných problémov. Upriamil pozornosť na bývalých ministrov Jána Mičovského a Samuela Vlčana, no poukázal aj na vedenie rezortu v čase úradníckej vlády, ktorú nazval vládou Progresívneho Slovenska.

Napriek kritike predchodcov demonštrovanej napríklad aj na potrebe modifikácie strategického plánu, Richard Takáč spomenul aj reálne dôvody nevyplatenia celého rozsahu priamych platieb. Uviedol, že platobná agentúra musela v súvislosti s vyplatením priamych platieb skontrolovať výrazne viac pôdy.

Kontrolujú toľko, čo vlani

„V roku 2023 máme kontrolovanú plochu 213 tisíc hektárov. Kontrola sa ide vykonávať fyzicky. Fyzicky skontrolovať tie polia, ako to tam vyzerá. Keď porovnávam rok 2020 vtedy bolo v kontrole len 78 tisíc hektárov a tie sa gro kontrolovali cez diaľkový prieskum zeme. Nie fyzicky, ale satelitmi,“ uviedol Richard Takáč.

Ministrove vyjadrenie v odpovedi pre portál poľnoinfo.sk opravuje generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Ondrej Humaj, ktorý vysvetľuje, že ani tohtoročná kontrolovaná výmera sa nebude kontrolovať len fyzicky.

„Kontroly na mieste, ako pán minister spomínal, to nie je úplne 213 tisíc hektárov, kam musí človek prísť s GPS. Je to rozdelené na diaľkový prieskum zeme a kontroly na mieste,“ odpovedal Ondrej Humaj.

Ak šéf rezortu porovnáva roky 2020 a 2023 z hľadiska kontrolovanej výmery, tak bližším pre lepšiu predstavu by bolo porovnanie s minulým rokom. Výročná správa PPA za rok 2022 uvádza, že v minulom roku bola skontrolovaná plocha o výmere viac ako 210 tisíc hektárov, takže nárast v kontrolovanej ploche nie je v tomto roku tak dramatický, ako sa to snaží minister voľbou vhodných rokov predostrieť.

Otázka, podľa zdrojov portálu poľnoinfo.sk, by mohla znieť, prečo kontrolóri nevyužili v tomto roku výrazne prajné počasie v lete a najmä na jeseň, no až teraz vychádzajú do terénu, keď sú podmienky nekontrolovateľné. Posun v termínoch spôsobený predĺžením času na predkladanie žiadostí alebo evidencie nájomných zmlúv v tomto nehrá úlohu. Vzorku žiadateľov agentúra mala, lebo je podľa našich informácií vyberaná z tých istých jednotných žiadostí, ako vzorka na zvieratá a tie aj skontrolovali a na základe toho vyplatili už v októbri zálohy.

Tak koľko?

Vlani bolo podľa Výročnej správy PPA vyplatených do 31.12.2022 celkovo 271 miliónov eur. Je to o viac ako 100 percent viac, ako má pristáť na účtoch poľnohospodárov počas aktuálneho decembra.

Vyplácame od novembra a mám pocit, že ešte v budúcom týždni sa niečo vyplatí. Vyplatí sa 50 percent zálohových platieb pre 11 500 poľnohospodárov zo 14 500 poľnohospodárov. Vyplatených bude okolo 130 miliónov eur. Keby sme išli starým spôsobom vyplácania priamych platieb, tak z tých 14 500 vyplatíme iba 6 tisíc poľnohospodárov v objeme asi 130 miliónov eur. Tu došlo k dohode, so zástupcami Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory,“ hovorí minister.

Richard Takáč vysvetľuje, že dohoda spočíva v tom, že určite je lepšie, keď podpory dostane 11 500 žiadateľov, ako len 6 tisíc. Pre tých, ktorí splnili všetky podmienky a za normálnych okolností by dostali už v decembri všetky priame platby, zástupcovia rezortu vysvetľujú, že platby pre nich budú uvoľnené v druhej polovici januára.

Aktuálna Zelená správa, ktorá vznikla na ministerstve pôdohospodárstva informuje, že v rezorte je poskytnutých krátkodobých úverov do jedného roka vo výške 393 miliónov eur. Tieto úvery financujú rezort a sú priamo naviazané na priame platby. Celkovo je objem úverov za rok 2022 o 80 miliónov eur vyšší, ako priemer ostatných piatich rokov. Rezort tak oveľa citlivejšie vníma finančné toky, ktoré zabezpečujú najmä priame platby.

Komunikácia

„Tu je veľká kritika, že PPA v predchádzajúcich pár mesiacoch neodkomunikovala toto verejnosti a neodkomunikovala to hlavne spolu s SPPK, že takýmto spôsobom sa to bude vyplácať,“ uviedol na margo súčasného stavu minister.

V rozlúčkovej tlačovej správe bývalého generálneho riaditeľa platobnej agentúry Jozefa Kissa z 13. novembra o predzvesti aktuálneho problému nie je zmienky.

Som rád, že na všetkých stretnutiach s ministrom Richardom Takáčom odznela zhoda, že naštartované procesy musia pokračovať tak, aby nemohla byť spochybňovaná funkčnosť a ani nastavenia procesov,“ cituje vtedajšieho šéfa platobnej agentúry tlačová správa PPA.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2024

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2024. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2024 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou v sume 120 eur s DPH.

120 eur – Tvorbu obsahu podporíte sumou 33 centov na deň. Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - v popredí minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Zľava Dušan Gábor, poverený vykonávaním funkcie generálneho riaditeľa Sekcia rozvoja vidieka a priamych platieb MPRV SR, Vladimír Vnuk, štátny tajomník MPRV SR a Ondrej Humaj, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

3 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
7. december 2023 14:12

Čítam od predu , od zadu , zhora , zdola , ale stále som sa nedozvedel , prečo poľnohospodári nedostanú rozhodnutia a vyplatené priame platby v riadnej výške ako roky do zadu . Či bolo kontrolovaných 210 tisíc hektárov KNM alebo DPZ , alebo to bolo 70 tis hektárov ,… Celý komentár »

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
8. december 2023 5:00
Odpoveď na  Stefan

Takáč je diletant , čo potvrdzujú jeho “vizionárske zvesti”, doslova haldže tisícami hektárov , stovkami miliónov , ako s vidlami ‼️‼️

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
8. december 2023 4:57

Poľnohospodársky diletant Takáč – To vôbec nie je o chybách bývalého vedenia .
Jeho úloha je zadržať maximum peňazí v rezorte -vláda totiž nutne potrebuje 3 mld. do rozpočtu 2024‼️‼️

Ja,L.
Ja,L.
8. december 2023 15:56

Vážený, dotácie sú na podporu poľnohospodárstva, a nie na to, aby držal pri živote podniky s neschopným managementom. V prvom rade si musíte uvedomiť že poľnohospodárska výroba nie je príspevková organizácia, ale je výrobné odvetvie, a mal by produkovať zisk.

Stefan
Stefan
8. december 2023 17:31
Odpoveď na  Ja,L.

Dotácie sú dotácie a priame platby sú priame platby . Sú to úplne dve rozdielne veci , ktoré vôbec neporovnávajte .