Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Poradcovia dánskej vlády navrhujú zaviesť daň z emisií v poľnohospodárstve

Poradcovia dánskej vlády navrhujú zaviesť daň z emisií v poľnohospodárstve
insert_photoDan Slovakia Agrar

Dánski poľnohospodári musia do roku 2030 znížiť produkciu až o jednu pätinu, ak chce krajina dosiahnuť svoje ambiciózne klimatické ciele. Oznámila to v stredu expertná skupina, ktorá radí dánskej vláde v otázkach súvisiacich so zmenami klímy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Dánsko by sa mohlo stať prvou krajinou na svete, ktorá zdaní emisie v poľnohospodárstve po tom, čo Nový Zéland minulý rok odložil zavedenie takejto dane na koniec roka 2025. Viac ako polovica pôdy v Dánsku sa podľa odhadov využíva na poľnohospodárske účely, pričom agrosektor sa podieľa približne tretinou na celkových emisiách uhlíka v krajine.

Uhlíková daň by mohla Dánsku pomôcť dosiahnuť právne záväzný cieľ, ktorý je dosiahnuť do roku 2030 zníženie emisií skleníkových plynov o 70 % oproti úrovniam z roku 1990. Takéto opatrenie by však znamenalo vyššie náklady pre poľnohospodárov a v dôsledku toho nižšiu produkciu, uviedli vládni poradcovia v správe, v ktorej sa pracuje s troma scenármi zdanenia.

Najväčší vplyv by mala daň vo výške 750 dánskych korún (100,61 eura) za milión ton vypusteného oxidu uhličitého. Zvažovali sa aj nižšie dane vo výške 350 a 150 DKK.

„Všetky naše modely budú znamenať zníženie poľnohospodárskej produkcie a zamestnanosti,“ povedal profesor Michael Svarrer, ktorý stojí na čele skupiny.

Dánsko je významným exportérom bravčového mäsa a mliečnych výrobkov. Tri scenáre zdanenia by znížili poľnohospodársku produkciu krajiny o 6 % až 15 %, pričom produkcia hovädzieho a bravčového mäsa by v prípade zavedenia najvyššej dane klesla približne o 20 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Dan Slovakia Agrar

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
22. február 2024 5:40

Vypborný nápad alebo podnet na reálne zníženie emisnej záťaže z poľnohospodárstva