Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Na cesty vyrazí 4000 farmárov s vyše 2200 kusmi poľnohospodárskej techniky

Na cesty vyrazí 4000 farmárov s vyše 2200 kusmi poľnohospodárskej techniky
insert_photoTASR/Henrich Mišovič - Členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) sa pripoja k celoeurópskym protestom farmárov, poľnohospodárov a potravinárov. Protestmi chcú vyjadriť svoju nespokojnosť s rozhodnutiami Európskej únie. Na cesty prvej, druhej i tretej triedy po celom Slovensku vo štvrtok 22. februára 2024 vyrazí 4000 farmárov s vyše 2200 kusmi poľnohospodárskej techniky. Súčasťou protestu je aj blokácia dvoch hraničných priechodov v Holíči a Trstenej, informoval predseda SPPK Emil Macho. Na snímke brífing pred budovou Agroinštitútu v Nitre 20. februára 2024.

Členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) sa pripoja k celoeurópskym protestom farmárov, poľnohospodárov a potravinárov. Protestami chcú vyjadriť svoju nespokojnosť s rozhodnutiami Európskej únie. Na cesty prvej, druhej i tretej triedy po celom Slovensku vyrazí vo štvrtok 22. februára 4000 farmárov s vyše 2200 kusmi poľnohospodárskej techniky. Súčasťou protestu je aj blokácia dvoch hraničných priechodov v Holíči a Trstenej, informoval predseda SPPK Emil Macho.

Poľnohospodári budú protestovať celkovo v 37 lokalitách, kde má SPPK svoje regionálne zastúpenie. Technika vyrazí na cesty od deviatej hodiny, ukončenie protestu je naplánované medzi 14.00 až 15.00 h. Poľnohospodárske stroje sa budú presúvať postupne v kolónach, na cestách môžu vznikať dopravné zápchy.

Na hraničnom priechode v Holíči sa k slovenským farmárom pripoja aj ich českí a maďarskí kolegovia, informoval podpredseda SPPK Miroslav Štefček. Na priechode v Trstenej sa k protestujúcim poľnohospodárom pridajú poľskí poľnohospodári, spoločne hraničný priechod zablokujú.

Vedenie SPPK odmieta, že pripravovaný protest je politicky motivovaný.

„Ide o najväčší poľnohospodársky protest od vzniku Slovenskej republiky. Pokiaľ nebudú prijaté ústupky zo strany Európskej komisie, európskej administratívy i jednotlivých vlád členských štátov vrátane slovenskej, sme pripravení v protestoch pokračovať,“ povedal Macho.

Poľnohospodári požadujú urýchlené riešenie štyroch základných bodov. Patrí k nim zníženie byrokracie i prehodnotenie tzv. zelených cieľov Európskej únie.

„Sú príliš ambiciózne, nereálne a s nami neboli nijako komunikované,“ povedal podpredseda SPPK Andrej Gajdoš.

Ďalším bodom je prehodnotenie obchodu s tretími krajinami, Ukrajinou či trhom MERCOSUR.

„Ak nebudú plniť rovnaké požiadavky, aké musíme plniť my, nemáme šancu im konkurovať,“ skonštatoval Gajdoš.

Poľnohospodári tiež požadujú urýchlené vyplatenie priamych platieb za rok 2023.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Henrich Mišovič - Členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) sa pripoja k celoeurópskym protestom farmárov, poľnohospodárov a potravinárov. Protestmi chcú vyjadriť svoju nespokojnosť s rozhodnutiami Európskej únie. Na cesty prvej, druhej i tretej triedy po celom Slovensku vo štvrtok 22. februára 2024 vyrazí 4000 farmárov s vyše 2200 kusmi poľnohospodárskej techniky. Súčasťou protestu je aj blokácia dvoch hraničných priechodov v Holíči a Trstenej, informoval predseda SPPK Emil Macho. Na snímke brífing pred budovou Agroinštitútu v Nitre 20. februára 2024.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
24 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
21. február 2024 10:12

Možno sme sebestační na 163% momentálne. Ale keby sa obnovia chovy ošípaných brojlerov atď,tam kde je vysoká spotreba jadrových krmív tak vám garantujem že sme v tom momente nesebestační.Spotreba mäsa na Slovensku je dosť vysoká ale vačšinou všetko z dovozu…. Keby začneme chovať tak ako kedysi tak sme nesebestační nakoľko… Celý komentár »

Sesto6
Sesto6
21. február 2024 11:30
Odpoveď na  Jano

Keby zacneme chovat, mozno. Ale kto bude chovat? Niekedy sa tomu venovali hlavne druzstva, ktore potravinarsku psenicu predali do mlynov a krmnu spotrebovali sami v zivocisnej vyrobe. Tie druzstva alebo ich nesledovnici velmi ochotne rusili zivocisnu vyrobu a teraz nariekaju, co s tym obilim. Vinnikov samozrejme hladaju v Bruseli, na… Celý komentár »

jaromír
jaromír
21. február 2024 14:08
Odpoveď na  Jano

Niečo na tom bude. Španieli alebo Portugalci majú nedostatok jadrových krmív a pritom obrovské veľkochovy ošípaných. To mäso máme v našich obchodných reťazcoch. Preto aj kričia, že s dovozom ukrajinských obilnín nemožno len tak skončiť. Keby si pozreli produkciu nielen našu, ale trebárs aj ČR – tam je produkcia 8… Celý komentár »

Sesto6
Sesto6
21. február 2024 18:34
Odpoveď na  jaromír

A nie je to troska chore, prevazat obilie takmer 3000 KM tam a potom maso dalsich 3000 KM naspat?

realista
realista
21. február 2024 19:18
Odpoveď na  Sesto6

to je globalizácia…..že Váš telefón prišiel z Číny nevadí? Predtým ich montovali v Komárome….

Sesto6
Sesto6
22. február 2024 13:46
Odpoveď na  realista

Ked pride z Ciny jeden kamion telefonov, mame dost na cely mesiac pre celu republiku. Ale my v sucasnosti dovazame 700 kamionov potravin kazdy den. No dobre, zaplatime, dovezu nam. Len ako donutit spanielskych chovatelov, aby kupovali obilie zo Slovenska? Pre nich to nema ekonomicky zmysel. Maju pristavy a cez… Celý komentár »

Lukas
Lukas
21. február 2024 19:46
Odpoveď na  Sesto6

Veď to je ten Greandeal ako sa patrí

jaromír
jaromír
22. február 2024 12:50
Odpoveď na  Sesto6

Je, ale keby si chcel u nás postaviť ošípáreň hoc len pre tri stovky prasiat, tak si nepriateľ, ktorý ide zničiť život ľuďom v troch dedinách. A keby len postaviť. Stačí zámer zrevitalizovať tam, kde v minulosti 30-40 rokov boli. Postoj bude rovnaký. Inak, dnes som si obul tenisky z… Celý komentár »

Anton Spišák
Anton Spišák
21. február 2024 13:11

Celému systému chýba sedliackz rozum. Protesty sú také velké divadlo. Od ktorých niečo polnohospodári chcejú sú takí,že keď im naplujete do očí budú tvrdiť,že prší. Keď napočítame,kolko všeliakých kecošov do polnohospodárstva šprtá a nenesie za nič zodpovednosť tak nám je z toho,čo sme niečo zažili zle.Niečo dáva Európska komisia,niečo dáva… Celý komentár »

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
21. február 2024 5:55

Predstaviteľ jedného z kľúčových členov SPPK zverejnil , že v obilovinách na múku je Slovensko potravinovo sebestačné na 163%‼️ Takže SPPK a AKS ( produkčné oblasti ) zneužívajú inštitút štrajku na zachovanie resp.zvýšenie tučných ziskov na úkor ekologických postupov v poľnohospodalrstve. Taká “komora” je malým a stredným farmárom v oblastiach… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
21. február 2024 15:43

Pane, uz dlhsie sledujem vase prispevky a musim uznat, ze ste sa postupne prepracovali do najvyssej urovne vzoroveho psychiatrickeho pacienta. Tym vsak nechcem povedat, ze sa nemozete prekonat. Drzim palce, len tak dalej.

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
22. február 2024 12:04
Odpoveď na  DoesntMatter

Neviem kto ste “DoesntMatter”.
Ste vytrvalo anonymný alebo možno anonymní.
Na názor má právo každý .
Každopádne anonymný autor, anonymný a idiotský názor.

VYSTÚPTE Z ANONYMITY!
Alebo sa zdržte komentárov ‼️👎🏾☠️

DoesntMatter
DoesntMatter
23. február 2024 15:48

Urcite ste moje nazory neposudzovali podla palcov hore, vsak? Ale to je OK, psycho pacienti to tak robievaju. Skuste zmenit metodiku.

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
22. február 2024 5:59

Veľmi “zavádzajúce” čísla až vymyslená lož ‼️ Kde by vzali 4000 farmárov ⁉️ Machova SPPK mala ku 31.03.2022 1206 členov – farmárov. Pri náraste +5 nových členov za rok 2022(!!!) sa počet mohol za rok 2023 zvýšiť len minimálne alebo vôbec . Patasiovej (maďarská) AKS má necelých 700 členov –… Celý komentár »

Stefan
Stefan
22. február 2024 10:12

To že niekto nie je člen vyššie spomenutých organizácii neznamená , že sa protestu nesmie zúčastniť . Keby sa protestov mohli zúčastniť iba členovia , napr . Politických strán tak : Olano ich urobí v čakárni verejných toaliet ( okolo desať členov ) , SaS v kultúrnom dome ( asi… Celý komentár »

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
22. február 2024 12:12
Odpoveď na  Stefan

Štefan – nikdy som nebol ani len pasívnym “členom” žiadneho politického zoskupenia . Aj s košeľou a kravatou SZM som mal problém. Každopádne SPPK neobhajuje záujmy všetkých farmárov a Bc.Macho je videný vedľa každého ministra pôdohospodárstva . Každého !!! A teraz vedľa Takáča . A Takáč keby bol ministrom hoci… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
22. február 2024 15:42

Veď SPPK či iná organizácia nebude meniť predsedu podla politickej garnitúry, kto vyhral voľby do NRSR.
K tej pšenici, rok 2022 163% potravinovej sebestačnosti……… veď môže prísť neúrodný rok, či viac neúrodných rokov po sebe. Nie je náhodou lepšie, ak máme „prebytok“ miesto nedostatku???

Kozia farma kozinka
Kozia farma kozinka
23. február 2024 13:06

Počet protestujucich farmarov bolo myslenych v ramci regionu V4, lebo to bol celoeuropsky protest. Medzi žiadatelmi o dotacie je velmi vela zahradkarov, ktory ziadaju o dotacie na par arov az hektarov. Vlani podalo ziadost o 4000 subjektov menej, kvoli zvysenej byrokracie, a tento rok to bude este menej, kvoli nutnosti… Celý komentár »

štefan
štefan
21. február 2024 15:56

„chudáci“ sú to fakt… stroje za státisíce ale pestujú len to čo je najlahšie… stále plačú že chcú normálne podnikať.. OK.. tak nech neberú dotácie ako ostatní .. a snažia sa .. a aj ostatní podnikatelia musia plniť všelijaké byrokratické somariny.. lahko je zasiať plochu a potom predať bez rozmyšlania… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
21. február 2024 16:58
Odpoveď na  štefan

Voľakedy ste odpracovali aspoň jeden deň v poľnohospodárstve? Viete v akej výške sú dotácie na 1 ha? Vy si myslíte, že keď podnik dostane dotáciu, už nemusí nič robiť? Voľačo vám hovoria slová, vstupné náklady, odvody, výplaty, dane, dane za pozemky, nájom, škody poľovnou zverou,……. až na konci čo ostane,… Celý komentár »

štefan
štefan
22. február 2024 12:15
Odpoveď na  Ja,L.

Dobrý presne toto som čakal .. a ano robim aj v poľnohospodárstve .. špeciálna rastlinna vyroba – pestovanie zeleniny … viete aká je to makačka milý pane.. a neberem dotácie…je to ťažké áno, dá sa to bez dotácii… ano … mam chuť sa na to vakašlať.. .ano ..ale viem prečo… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
22. február 2024 15:27
Odpoveď na  štefan

Na akej ploche robíte špeciálnu rastlinnú výrobu? K tým dotaciam. Ak zrušiť, tak plošne každému v EU. Ja zas mám nemilé skúsenosti so škodami poľovnou zverou. Na niektorých plochách dosahujú škody 4 až 6 násobok poskytnutých dotácii. Mne by úplne stačilo, ak by my zaplatili škody, čo zver spôsobí. V… Celý komentár »

štefan
štefan
23. február 2024 5:05
Odpoveď na  Ja,L.

len 2 ha lebo k svojej pôde som sa nevedel dostať..vratili my to Dáni až ked môj právnik išiel podať žalobu po 1,5 roku naťahovačiek právníkov.. aj teraz bojujem o dalšie 4 ha a vidím to na 2-3 roky .. a v zelenine nepotrebujete veľké plochy to je fakt… s… Celý komentár »

Kozia farma kozinka
Kozia farma kozinka
23. február 2024 13:01
Odpoveď na  štefan

Dobre to vidite, dotacie a subvencie služia na zvyhodnenie jednoho a na znevyhodnenie druheho. Predpisy tykajuce sa vyroby a predaja (priamy predaj, hygiena, atd.) tiež slúžia na znevyhodnenie farmarov oproti supermarketom a velkym hracom na trhu. Typickym prikladom je dnes situacia z dovozom z Ukrajiny, ked tam su uplne ine… Celý komentár »