Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Časy keď sme všetko vyvážali sú preč. Spotrebiteľ privítal domácu produkciu

Časy keď sme všetko vyvážali sú preč. Spotrebiteľ privítal domácu produkciu
insert_photoTASR/Miroslava Mlynárová

O jahňacinu zo slovenských chovov je čoraz väčší záujem. Hoci väčšina slovenských jahniat stále prúdi predovšetkým na zahraničný trh, najmä do Talianska, obľubu si našla už aj u časti slovenských spotrebiteľov.

„Slovenská jahňacina sa pod značkou „Zlaté jahňa – 100% slovenské“ dostáva na pulty slovenských obchodov z roka na rok vo väčšom objeme. Z niekdajších 8-tisíc kusov predaných jahniat v roku 2018 ich počet vlani dosiahol úroveň 22-tisíc,“ informovalo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Na Slovensku aktuálne chováme takmer 290 tisíc oviec. Počty klesajú už desaťročia. V 80.-tych rokoch minulého storočia sme mali viac ako pol milióna týchto zvierat. Dôvodom poklesu je najmä stratovosť chovov, ktoré tak, ako každá živočíšna výroba u nás, neprinášajú toľko zisku, aby sa chovateľom vyplatili.

Na pultoch aj z dvora

Taliansky trh bol celé roky hlavnou cieľovou stanicou slovenských jahniat najmä v období pred Veľkou nocou. Na Slovensku bol záujem o jahňacie mäso len minimálny. Zmena nastala pred pár rokmi.

„Môžem skonštatovať, že v tomto nám istým spôsobom pomohla pandémia, cez ktorú sa zvýšil predaj aj spotreba slovenskej jahňaciny. Tú si spotrebitelia môžu kúpiť na jednej strane na obchodných pultoch ako Zlaté jahňa – 100 percent slovenské, ale tiež u chovateľov oviec v rámci predaja z dvora. Záujem o takto predávanú jahňacinu stúpol. Takže aj my asi 20 až 25 percent jahniat predávame z dvora. Buď na veľkonočný stôl, alebo ako živé kosačky do záhrad a viníc,“ uviedol Milan Halmeš, predseda PD Žemberovce (okres Levice).

Družstvo ročne vychová asi 1 350 jahniat. Z nich ide 350 kusov do reprodukcie, ostatné na veľkonočný stôl, či už u nás, alebo za hranice.

„Čo sa týka slovenského trhu, časť odpredávame spracovateľovi a po časť si ľudia chodia priamo k nám a vracajú sa. Nevýhodou je, že si musia jahňa dopredu objednať, pretože nie je možné z našej strany ich predávať celoročne,“ dodal Halmeš.

Tohtoročná Veľká noc, s ktorou sa konzumácia jahňaciny prevažne spája, je pomerne skoro. Chovatelia tomu museli prispôsobiť svoje chovy. Zväz chovateľov oviec a kôz, ktorý zastrešuje chovateľov 85 percent oviec na Slovensku potvrdil, že spracovanie je v tomto roku dohodnuté na dvoch bitúnkoch. Jeden z nich – bitúnok v Sabinove, avizoval, že jahňatá bude vykupovať aj po Veľkej noci v priebehu roka.

„Niektorí chovatelia tak začínajú chovať ovce aj mimosezónne a produkcia jahniat tak bude pripravená aj na vianočný trh,“ vysvetlil Igor Nemčok, predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz.

Náklady stúpli, ceny tiež

Ani chov oviec a produkciu jahniat neobchádza inflácia a nárast cien. Chovateľom náklady stúpli výrazne.

„Ceny kŕmnych zmesí boli vysoké. Náklad na kŕmny deň je od 80 centov do 1,50 eura. Keď si to vynásobíme počtom dní v roku, potrebujete v podstate 500 eur na jednu ovcu, aby sme boli na nule. To je v našich podmienkach ťažké dosiahnuť,“ uviedol Nemčok.

Tomu sa musela prispôsobiť aj tohtoročná cena jahniat.

„Cena je trochu vyššia ako po minulé roky. Napriek tomu z toho stále máme mierne straty, keďže náklad na kilogram jahňaciny je na úrovni 6,50 eur. Napriek tomu je aktuálna cena mimoriadne dobrá,“ skonštatoval Nemčok.

Chovatelia teda vyjadrujú spokojnosť.

„Je to prijateľná cena pre nás, chovateľov, a my preto rátame s tým, že stavy oviec nebudú klesať, ale minimálne sa udržia na súčasnej úrovni. Vďaka tomu budú ďalej vytvárať ráz krajiny v oblastiach, kam ovečky do prírody na pasienky patria,“ dodal Milan Halmeš z PD Žemberovce.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Miroslava Mlynárová

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
1. apríl 2024 15:35

V ktorých obchodoch / reťazcoch a za akú cenu masa na kosti/kg ⁉️
Aj cena je Zlatá slovenská ⁉️

Lukas
Lukas
2. apríl 2024 11:01

Treba prísť priamo na dvor , cena za kg bola 4,30 /kg namiesto 19 eur v reťazci