Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa pripája k európskej iniciatíve Koniec falošných potravín. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK. Cieľom iniciatívy je podľa nej vyzbierať jeden miliónov podpisov od občanov EÚ, ktorí podporia názor, že je potrebné odtajniť skutočný pôvod potravín na ich etikete. Ak sa to podarí, Európska komisia sa bude musieť petíciou zaoberať. Zber podpisov potrvá do 21. septembra tohto roka.
Slovenský pozemkový fond (SPF) a štátny podnik Lesy Slovenskej republiky by v kontexte kybernetického útoku na kataster nehnuteľností mali vykonať pasportizáciu majetku, ktorý spravujú. Vyzvali ho na to v piatok v Bratislave na tlačovej besede opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) pred budovou SPF poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Alojz Hlina a predseda mimoparlamentnej strany Maďarské fórum Zsolt Simon. Hlina chce materiál s uvedenou výzvou predložiť na budúci týždeň na rokovanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre a Technická univerzita vo Zvolene (TUZVO) vytvoria v rámci projektu AgroForestry do konca roka 2025 spoločné študijné programy. Ako uviedla SPU, plán aktivít prediskutovali predstavitelia oboch univerzít na pracovnom stretnutí, ktoré sa konalo 27. januára na SPU.
Národná sieť Miestnych akčných skupín SR s veľkým záujmom prijala správu Najvyššieho kontrolného úradu SR o výsledku kontroly MAS, ktorá prebiehala v minulom roku. NKÚ v nej potvrdil závažné systémové zlyhania štátnych inštitúcií pri čerpaní eurofondov určených na miestny rozvoj prostredníctvom MAS.
Výzvy z eurofondov aj čerpanie peňazí pre rozvoj regiónov malo pod palcom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Pôdohospodárska platobná agentúra a neskôr aj Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Práve tieto inštitúcie podľa Najvyššieho kontrolného úradu spôsobili premrhanie finančných prostriedkov, ktoré mohli pomôcť rozvoju regiónov. V niektorých prípadoch kontrolóri identifikovali priestor pre korupčné prostredie a netransparentnosť. Celý projekt rozvoja regiónov cez európske peniaze označili za zlyhanie štátu.
Potravinársky a poľnohospodársky veľtrh Grüne Woche v Berlíne je považovaný za akúsi agrárnu verziu Davosu. Okrem bohatého výstavného a sprievodného programu je totiž sprevádzaný stretnutím ministrov poľnohospodárstva z celého sveta - Globálnym fórom pre potraviny a poľnohospodárstvo (GFFA). Tento rok sa podujatie uskutočňuje od piatku 17. do nedele 26. januára. Slovensko ani teraz nie je medzi 1500 vystavovateľmi zo 60 krajín a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča na podujatí GFFA zastupoval štátny tajomník Vladimír Vnuk.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podporuje protest európskych poľnohospodárov v Štrasburgu proti obchodnej dohode Mercosur, ktorý sa v stredu konal pred budovou Európskeho parlamentu (EP). Európski poľnohospodári ním vyjadrili svoj odmietavý postoj voči obchodnej spolupráci Európskej únie (EÚ) s krajinami Latinskej Ameriky. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.
Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Trnava upozornila na organizovanie verejnej zabíjačky ako starej tradície, ktoré je podľa veterinárneho zákona a nariadenia na ochranu zvierat neprípustné. Verejnú, ale aj domácu zabíjačku je síce možné usporiadať, ale len za určitých podmienok. RVPS o tom informovala na svojom webe.
Na Slovensku je zamestnaných 2,617 milióna ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré ku koncu tretieho kvartálu 2024 zverejnil Štatistický úrad SR. Ten sleduje celkovo 18 odvetví ekonomiky – v polovici z nich v sledovanom období počet zamestnancov rástol. Agrosektor však medzi ne nepatril – v odvetví poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu pracovalo ku koncu septembra 55 300 ľudí, čo je o asi 8 tisíc menej, ako začiatkom roka.
Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR má k dispozícii všetky zálohy dát z katastra a nehrozí, že by osoby mohli prísť o svoje majetky v dôsledku kybernetického útoku na kataster. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) poskytuje aktívnu asistenciu zasiahnutému subjektu pri riešení incidentu, o čom informuje na sociálnej sieti.
Kybernetický útok, ktorý zasiahol Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR, je najväčším v histórii Slovenska. Na tlačovej konferencii po zasadnutí mimoriadnej Bezpečnostnej rady SR o tom informoval minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD). Deklaroval, že kataster má všetky zálohy a dáta a nikto nepríde o svoje majetky.
Chaos a vyťaženosť spôsobené kybernetickým útokom na kataster môžu byť využité na podvodné prevody. Dochádzalo k nim, aj keď systémy fungovali, a to formou falšovania listín. Kataster denne plní stovky požiadaviek, ktoré sú momentálne pozastavené, to môže spôsobiť stratu v miliónoch eur na strane občanov. Pre TASR to uviedol odborník na kybernetickú bezpečnosť z Binary Confidence Pavol Draxler. Hoci presný typ útoku sa zatiaľ nekonkretizoval, podotkol, že takmer vždy ide o kombináciu nedostatočnej architektúry bezpečnosti, uplatňovania bezpečnostných rutín a slabého monitoringu.
Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia. Pracoviská katastrálnych odborov budú preto preventívne až do odstránenia dôsledkov kybernetického útoku dočasne uzatvorené. Informoval o tom hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann.
Najkomentovanejšie za 7 dní