Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Európska komisia navrhla zvýšenie ciel na ruské a bieloruské obilie

Európska komisia navrhla zvýšenie ciel na ruské a bieloruské obilie
insert_photoTASR

Európska komisia navrhla zvýšenie ciel na obilniny, olejnaté semená a ďalšie odvodené produkty z Ruska a Bieloruska, vrátane pšenice, kukurice a slnečnicového šrotu. EK to oznámila vo svojom vyhlásení. Zvýšenie ciel musia ešte kvalifikovanou väčšinou schváliť členské štáty, čo sa očakáva čoskoro; súhlas Európskeho parlamentu nie je potrebný. Návrh EK privítal okrem iného český minister poľnohospodárstva Marek Výborný. ČR spoločne s Poľskom a tromi pobaltskými štátmi presadzovali zavedenie podobných opatrení. Podľa Moskvy krok postihne európskych spotrebiteľov.

Nové clá sú navrhnuté tak, aby boli dostatočne vysoké a odrádzali od súčasného ruského dovozu do EÚ. Zároveň však nemajú ovplyvniť vývoz do tretích krajín, uviedla Európska komisia. V závislosti od konkrétneho produktu sa majú doteraz nízke clá zvýšiť na 95 eur za tonu, alebo má ísť o clo vo výške 50 percent hodnoty tovaru.

„Opatrenia majú zabrániť destabilizácii trhu EÚ prostredníctvom akéhokoľvek budúceho významného presmerovania ruských obilných výrobkov na trh EÚ,“ píše sa vo vyhlásení Európskej komisie.

Uloženie vysokých ciel má zabrániť aj tomu, aby sa do Európskej únie dostávalo obilie ukradnuté z Ruskom okupovaných oblastí Ukrajiny.

„Táto metóda nezákonného vývozu už nebude zisková,“ dodala komisia.

Tretím cieľom je neumožniť Rusku využívať príjmy z vývozu na financovanie svojej agresie voči Ukrajine, ktorá trvá už viac ako dva roky.

„Navrhujeme uloženie ciel na ruský dovoz, aby sme zmiernili rastúce riziko pre naše trhy a našich poľnohospodárov. (Opatrenie) zníži schopnosť Ruska využívať EÚ v prospech svojej vojnovej mašinérie,“ uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Aj Bielorusko

Zvýšenie ciel sa vzťahuje aj na Bielorusko s ohľadom na úzke politické a ekonomické väzby tejto krajiny s Ruskom. Zahrnutie Bieloruska do nového opatrenia má navyše zabrániť tomu, že bude Rusko využívať Minsk na obchádzanie nových ciel. Tranzit obilnín, olejnatých semien a odvodených produktov do tretích krajín nie je podľa Európskej komisie plánom dotknutý.

„Dnešný návrh je včasným a nevyhnutným krokom. Ruské a bieloruské obilie a produkty súvisiace s obilím mohli až doteraz vstupovať na unijný trh s nízkymi alebo žiadnymi clami. V roku 2023 sme boli svedkami výrazného nárastu tohto dovozu,“ uviedol eurokomisár pre obchod Valdis Dombrovskis.

„Dbali sme na dodržiavanie celosvetovej potravinovej bezpečnosti, toto opatrenie neovplyvní tranzit ruských a bieloruských produktov do tretích krajín,“ dodal.

„Vítam návrh Európskej komisie na zvýšenie ciel na obilniny, olejniny a ďalšie produkty z Ruska a Bieloruska. Práve na to som ju spolu s niektorými kolegami z EÚ opakovane vyzýval. Clá by mali byť dostatočne vysoké na to, aby prakticky zamedzili dovozu obilnín, čo bol náš cieľ,“ napísal minister Výborný na sociálnej sieti X.

Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov dnes podľa agentúry TASS vyhlásil, že obmedzením dovozu z Ruska a Bieloruska jednoznačne utrpia európski spotrebitelia. Naopak, Rusko má podľa neho mnoho alternatív, kam vyvážať.

K zavedeniu reštrikcií na dovoz obilia z Ruska a Bieloruska do EÚ vyzýval tento týždeň aj list, ktorý komisii poslalo päť krajín vrátane Česka.

„Týmto listom sa snažíme riešiť spoločný a naliehavý problém, ktorý nás všetkých spája – dovoz obilia z Ruska do EÚ,“ píše sa v liste, ktorý bol adresovaný eurokomisárom Valdisovi Dombrovskisovi a Januszovi Wojciechowskému.

„Zatiaľ čo Ruská federácia naďalej vedie brutálnu, nezákonnú a neopodstatnenú útočnú vojnu proti Ukrajine, jej obilie ďalej vstupuje na trh Európskej únie,“ stálo ďalej v dokumente, ktorý podpísali ministri pôdohospodárstva Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska a za Českú republiku minister Marek Výborný.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments