Keď sa hospodári naozaj v malom
Stačí na to jedna či dve miestnosti, dostatok elektriny, ventilátory a odvlhčovače. Aj v takýchto podmienkach sa dá vybudovať farma. Jedna z nich sa nachádza aj neďaleko centra Komárna, kde sa členovia jednej rodiny rozhodli pestovať mikrozeleninu.
„Začali sme s pestovaním pred vyše rokom. Rozhodli sme sa na základe toho, že ja aj sestra máme deti a chceli sme im ponúknuť niečo naozaj zdravé a doma vypestované. Mikrozelenina sa dá pestovať po celý rok, tak sme to skúsili a podarilo sa nám to,“ popisuje Edina Liszka z Microgreen Farm Komárno.
Po prvých úspešných pokusoch sa sestry rozhodli skúsiť pestovanie vo väčšom. Aktuálne sa na mikrofarme nájdu najrôznejšie druhy zeleniny aj byliniek.
„Máme tu hrášok, viacero druhov reďkovky, amarant, kukuricu, kapucínku, koriander aj bazalku a kaleráb. Väčšine druhov stačí na dosiahnutie potrebnej výšky týždeň, u niektorých takmer dva týždne. Spravidla mávame zber každý piatok, aby sme v sobotu mohli predávať našu úrodu na trhu a dodávať ju do viacerých okolitých reštaurácií,“ dodáva pestovateľka.
Práve dopytom sa riadi aj množstvo pestovanej mikrozeleniny. Záujem zo strany reštaurácií aj kupujúcich na trhu narastá.
„Napríklad pred Vianocami alebo v plesovom období bol veľký záujem. Máme asi 10 reštaurácií, ktoré od nás odoberajú mikrozeleninu, možno 10 – 15 balení každý týždeň. Okrem nich a trhu samozrejme pestujeme aj na objednávku – napríklad ak niekto plánuje svadbu a dopredu avizuje, že má záujem o konkrétnu mikrozeleninu do svadobného menu, vieme im to dopestovať na daný termín,“ vysvetlila Edina Liszka.
Pestovanie mikrozeleniny si pritom vyžaduje každodennú starostlivosť. Hoci pri ňom netreba traktory, sejačky ani kombajny, ide o prácu na plný úväzok.
„Učíme sa na vlastných chybách. Na vypestovanie mikrozeleniny sú potrebné špeciálne semená, teda nie tie, ktoré sadíme do záhrady. Mikrozeleninové semienka sadíme do špeciálneho substrátu na to určeného, a čakáme 3 až 4 dni, kým začnú klíčiť. V tom čase potrebujú tmu a teplotu okolo 20 až 21 stupňov. Následne, keď idú pod svetlo, potrebujú o 2 až 3 stupne viac, zároveň vlhkosť by mala byť na úrovni asi 50 až 60 percent. Takže si samozrejme v tomto čase pomáhame umelým osvetlením, ventilátormi aj odvlhčovačmi. Väčšina druhov mikrozeleniny dorastie do siedmich dní. Výnimkou je hrášok, ktorého semená musíme aj pred siatím 12 hodín namáčať, a do fázy vhodnej na rezanie dorastú až po dvanástich dňoch,“ vysvetlila pestovateľka.
Mikrofarme s mikrozeleninou sa na miestnom trhu pomerne dobre darí. To pestovateľom dáva inšpiráciu aj pre budúcnosť.
„Neustále skúšame aj nové druhy mikrozeleniny. Vždy sledujeme, ako semienka reagujú na podmienky, kedy je najlepšie rastliny zrezať, kedy je úroda najchutnejšia. Chceli by sme sa do budúcna aj rozrásť, a okrem pestovania mikrozeleniny dorábať napríklad aj vlastné pesto, najmä z mikrozeleniny, ktorú by sme dokázali dopestovať aj nad rámec objednávok z reštaurácií a predaja na trhu,“ dodala Edina Liszka.