Priveľa vody prinieslo generálny pardon
Pre množstvo zrážok a vysokú vlhkosť, ktoré pretrvávajú už od jesene minulého roka je na poliach, najmä v južnej časti krajiny, skôr kúpacia sezóna pre vtáctvo, ako začiatok prvých jarných prác. Na mnohých parcelách stále stojí voda, pričom plochy, na ktorých ju nevidno, sú spravidla podmáčané.
„Na základe januárového monitoringu môžeme povedať, že sme mali podmáčané pôdy na výmere 23,5 tisíc hektárov a škody za 13,7 milióna eur. Nezisťovali sme ale, nakoľko je aktuálnu situácia k tomuto dňu – pretože momentálne nesledujeme, nakoľko sa z týchto plôch už odparila voda alebo vsiakla do pôdy. Domnievame sa však, že výrazne podmáčaná je oveľa väčšia výmera pôdy, než udávajú naše tabuľky. Ak posudzujeme podľa svahovitosti od 0-3 stupňa, tak takejto pôdy máme okolo 750 tisíc hektárov. Ide o pôdu na rovine, kde pre minimálny sklon nie je šanca, že by voda odtiekla. Preto si myslíme, že nadmernou vlahou utrpela väčšina týchto rovinatých plôch na Slovensku,“ uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Komora na situáciu upozornila už počas januára, kedy bola situácia v mnohých regiónoch kritická.
„Na jar pôda nedokáže vsať takéto množstvo vody a nás čakajú jarné práce, ktoré začíname koncom februára, a tam nastanú operatívne problémy. Budeme musieť vyorávať poškodené plodiny, ktoré boli zasiate na jeseň, alebo druhá možnosť, nebudeme vedieť do tejto pôdy vôbec vstúpiť, to znamená – ostane ležať ľadom,“ predpovedal pred asi mesiacom Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Platná legislatíva umožňuje začať s niektorými jarnými prácami v polovici februára, hoci v rámci výkyvov počasia by sa hnojenie či osev mohol začať aj skôr. Na juhu Slovenska bolo aj v prvej polovici mesiaca jarné počasie. Hoci pretrvalo, traktorov na poliach je pomenej.
„Naďalej pretrváva problém vstúpiť do polí – ide najmä o rovinaté oblasti Slovenska. Je bežné, že najmä na juhu Slovenska vidíme siať jarný jačmeň už okolo 10. februára, dnes však veľa takých podnikov nebude, ktoré už majú prvú jarnú plodinu vysiatu. Máme síce informácie, že okolo Komárna sa už začali jarné práce, ale skôr ide o ojedinelé prípady,“ uviedla Holéciová.
Problémy môžu nastať nielen vo vzťahu k termínom, ktoré bežne nekorešpondujú s aktuálnym počasím ovplyvneným klimatickou zmenou, ale aj s naplnením požiadavky striedania plodín. Viacerí poľnohospodári vyjadrili obavy, že na poliach, kde im zasiate oziminy zničila voda a teraz do nich nebudú môcť dlhšie vstúpiť, môže napokon skončiť tá istá jarina, ktorá tam bola vlani. Chystali sa preto žiadať aj o výnimky z povinného striedania. Zdá sa však, že takéto kroky potrebné nebudú. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka totiž v piatok na svojom facebookovom profile zverejnilo vyhlásenie, z ktorého vyplýva, že udelilo takpovediac generálny pardon na neplnenie zákonom daných náležitostí v problémových oblastiach.
„Ministerstvo v súvislosti so zaplavenou ornou pôdou a uplatnením „generálnej“ vyššej moci oznamuje, že v dôsledku aktuálnej nepriaznivej hydrometeorologickej situácie a zaplavenia značnej časti poľnohospodárskej pôdy bude táto oblasť považovaná za vážne postihnutú meteorologickým javom. Územie bude identifikované podľa mimoriadnych až extrémnych úhrnov zrážok v jednotlivých okresoch. Žiadatelia o priame podpory nebudú musieť pôsobenie vyššej moci nahlasovať Pôdohospodárskej platobnej agentúre, a právo na podporu zostane zachované aj v prípade nesplnenia podmienok v dôsledku tejto situácie,“ píše sa v zverejnenom stanovisku.
Keď je v lete sucho, (bohaté) produkčné oblasti volajú zavlažovacích systémoch, keď je mokro a voda , zas celé Slovensko má riešiť zaplavené polia ??
Majú sa poistiť ( Stanislav Becík to rád urobí).
Prečo neriešia meloiročné alebo odvoďnovacie systémy⁉️
Preto neriešia, lebo doteraz bolo sucho, a to neide zo dňa na deň.
Prečo sa neriešia meliorácie?
Ľahká odpoveď:
Lebo v “RVHP” v rámci green deal sú v kurze m o k r a d e !!!
Takže rýchlo zmerať výmeru a nahlásiť do Bruselu! A máme splnený cieľ a ešte budeme dostatočne ambiciózny!