Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Bez síry bude nižšia kvalita a výživová hodnota plodín

Bez síry bude nižšia kvalita a výživová hodnota plodín
insert_photoVulcanAgro Kft.

Tento rok ukázal, že aj viac zrážok ako je priemer môže spôsobiť veľké straty. Na mnohých miestach bol júlový úhrn zrážok v čase žatvy viac ako 200 mm.

Len granulovaná síra a dusík

Na takmer 500 hektároch sa pestovateľ v Agárde (Belehradská župa v Maďarsku, južne od jazera Velence) rozhodol, že pod repku, hrach, pšenicu a jačmeň bude aplikovať len granulovanú síru a následne dusík. Pôdy sú mierne zásadité, hlinité, so stredne vysokým obsahom soli a humusu. Napriek tomu, že v predchádzajúcich rokoch poľnohospodár z Agárdu aplikoval množstvo živín, úrody rastlinných komodít sa zastavili na strednej úrovni. Pestovateľa premohol pocit, že pôda požiera hnojivá aj peniaze.

Koľko síry aplikovali?

Pestovateľ sa rozhodol aplikovať na hektár 100 kg granulovanej síry, čím sa do pôdy dostalo 90–93 kg elementárnej síry. Malo by to stačiť na 2 až 3 roky, aj v prípade, keď do osevného postupu zaradí repku a hrach. Úrody pritom zostanú vysoké. Sto kilogramov síry plytko zapracoval koncom vlaňajšieho leta a na jeseň. Pôda bola našťastie väčšinu roka vlhká, vďaka čomu sa granule síry mohli postupne rozpúšťať.

Dosiahnutá úroda jačmeňa nad 9,5 t/ha.

Nadpriemerné úrody

Priemerné úrody pestovateľa dosiahli 9,7 ton jačmeňa, 5,5 tony hrachu siateho, 8,5 ton pšenice a 4,5 ton repky z hektára. Výnosy patria v daných podmienkach do dobrej kategórie, aj keď výživové hodnoty mohli byť o niečo lepšie. Sme ale v Zadunajsku, slnka tu je menej a rok charakterizovali výdatné obdobia zrážok, ktoré znížili hektárové výnosy.

Úroda pšenice ošetrenej granulovanou sírou sa tu pohybuje nad 8,5 t/ha.

Mohol by to byť všade „všeliek“?

V našej spoločnosti sme presvedčení o tom, že áno. Síra sa najmä pri takom výraznom množstve zrážok vyplavuje z pôdy. Rastlinám nestačí jednorazová aplikácia dusíkatého alebo listového hnojiva so sírou. Ideálne zásobenie rastlín sírou je potrebné nielen na 1–2 mesiace, ale počas celého vegetačného obdobia, najmä v období dozrievania a nalievania zŕn.

Aj kukurica vyzerá pekne. Oveľa lepšie zvládala horúčavy ako inde!

Síra okysľuje?

Áno, elementárna síra okysľuje, ale to aj ostatné hnojivá. Ak použijeme fosforečný AMOFOS, draselnú soľ alebo NPK, tieto nám pôdu tiež okysľujú. Treba však povedať, že síra pracuje v pôde inak. V máji zozbierané listy z rastlín ukázali, že takmer všetky živiny boli na dokonalej úrovni (vrátane fosforu). Čoho mohlo byť o niečo viac, je horčík a železo. Ale taká je už zásaditá pôda náchylná na presolenie.

Mali by sme teda použiť síru?

Na zásaditých pôdach môžeme použiť až 100–150 kg síry na hektár.  Na neutrálnych alebo mierne kyslých pôdach aplikujeme 60–100 kg na hektár a takto vyriešime doplnenie síry na 2 až 3 roky. Lacnejšie riešenie na doplnenie síry určite neexistuje.

PH pôdy a príjem živín.

Prečo je zásaditá pôda problém?

Rastlinám sa najlepšie darí v mierne kyslej alebo neutrálnej pôde. Keď je pôda zásaditejšia, znižuje sa príjem živín. Nižší alebo žiadny je aj príjem fosforu a výrazne sa znižuje aj obsah draslíka, horčíka a síry v rastline. Zvyšuje sa nedostatok železa, zinku a mangánu, ktoré sa už aj cez listy ťažko dopĺňajú. Rastliny rastú v zásaditej pôde pomalšie a oveľa ťažšie zvládajú stresové situácie.

Predsezónna akcia na produkty Vulcan Profi Smax

Spoločnosť VulcanAgro Kft. vyhlasuje predsezónnu akciu na sírnaté pôdne kondicionéry a koncentráty hnojív. Zľava Vulcan Profi Smax sa vzťahuje na množstvo 24 t, v cene sú zahrnuté náklady za dovoz na miesto dodania.

Cena obsahuje dodanie vrátane nákladov IBC kontajnerov.

O podrobnostiach akcie sa informujte u našich regionálnych poradcov.

Akcia platí do odvolania alebo vypredania zásob!

Viac informácií: www.vulcanagro.sk

Autor článku: VulcanAgro Kft.
Zdroj obrázku: VulcanAgro Kft.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments