Zadajte hľadaný výraz

Komoditný trh Z ekonomiky

Útok na Novorossijsk a WASDE zdvihli cenu pšenice

Útok na Novorossijsk a WASDE zdvihli cenu pšenice
insert_photopoľnoAI - Ilustračný obrázok vytvorený pomocou umelej inteligencie.

Ukrajinský dronový útok na ruský čiernomorský prístav Novorossijsk v stredu (12. augusta) nad ránom zastavil dva z najväčších tamojších obilných terminálov a v ten istý deň americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) vo svojej mesačnej správe WASDE (odhad svetovej ponuky a dopytu) znížilo odhad tohtoročnej úrody pšenice v EÚ. Potravinárska pšenica na parížskej burze MATIF (parížska komoditná burza) v stredu vyskočila o 3,4 % na 220,50 EUR/t na najbližšom termíne dodania (september 2026). Pre slovenských pestovateľov môže čiernomorská neistota podržať výkupné ceny pšenice, no stredajší skok zatiaľ len zmazal väčšinu strát z predošlých dní.

Pšenica Termín dodania €/tona Deň Týždeň Rok
CBoT Chicago September 2026 207,51 +2,64 % +1,70 % +30,21 %
MATIF Paríž September 2026 220,50 +3,40 % -0,90 % +14,40 %
Kukurica Termín dodania €/tona Deň Týždeň Rok
CBoT Chicago September 2026 154,82 +3,56 % +3,88 % +22,62 %
MATIF Paríž November 2026 248,00 +0,30 % -0,90 % +32,27 %
Repka olejná Termín dodania €/tona Deň Týždeň Rok
MATIF Paríž November 2026 536,75 +0,37 % +2,53 % +15,06 %
Sója Termín dodania €/tona Deň Týždeň Rok
CBoT Chicago August 2026 370,91 +1,52 % +1,12 % +15,61 %
13.8.2026 o 05:50 · Zdroj: poľnoinfo.sk · Aktuálne, aj historické ceny sú vždy k najbližšiemu termínu dodania daného dňa.

Čo hýbalo trhom

Obchodná politika a geopolitika — dron zastavil terminál v Novorossijsku

Ukrajinské drony v noci na stredu zasiahli čiernomorský prístav Novorossijsk. Podľa The Moscow Times útok poškodil viacero podnikov aj obytných budov a zastavil prevádzku terminálu NKHP, jedného z najväčších obilných terminálov v prístave; jeho majiteľ, spoločnosť Demetra Holding, potvrdil škody. Rusko je najväčší svetový vývozca pšenice a väčšina jeho exportu odchádza práve cez čiernomorské prístavy, takže výpadok vyvolal obavy z narušenia dodávok. Ukrajinský vývoz od začiatku sezóny 2026/27 zostáva mierne nad vlaňajškom — do 12. augusta odišlo 2,95 mil. t obilia a strukovín, o 4,8 % viac než pred rokom. Samotné tempo nakládok sa však začiatkom augusta prudko spomalilo, čo je pre trh dôležitejší krátkodobý signál.

Produkcia a úroda — WASDE znížil úrodu pšenice aj kukurice

Augustová správa WASDE priniesla pre trh viacero podporných signálov. USDA znížilo odhad tohtoročnej úrody pšenice v EÚ na 134,2 mil. t z júlových 136,0 mil. t pre dlhotrvajúce nadpriemerné letné horúčavy počas nalievania zrna; nižšiu úrodu pripísalo aj Spojenému kráľovstvu.

Pri kukurici USDA po prvom prieskumovom odhade orezalo americký hektárový výnos na 180,7 bušla z akra. Celková americká úroda kukurice má však aj tak byť druhá najvyššia v histórii — nižší výnos totiž vykompenzoval nárast zberovej plochy o 1,2 mil. akrov (na 88,6 mil. akrov), takže USDA odhad produkcie ešte o 13 mil. bušlov zdvihlo na 16,0 mld. bušlov. Úrodu kukurice v EÚ WASDE stlačilo na 50,2 mil. t z 53,78 mil. t pre extrémne horúčavy a sucho v hlavných európskych oblastiach. K výrazne menšej európskej úrode sa prikláňa aj prehľad Európskej komisie aktualizovaný 7. augusta, ktorý pre sezónu 2026/27 počíta so zberom kukurice okolo 52 mil. t oproti zhruba 60 mil. t vlani.

Zásoby a obchod — nižší čiernomorský vývoz, no vyššie svetové zásoby pšenice

WASDE zároveň znížilo svetový obchod s pšenicou — vývoz Ruska na 46,0 mil. t aj Ukrajiny na 13,5 mil. t pre logistické problémy spojené s eskaláciou konfliktu v Azovskom a Čiernom mori. Napriek tomu USDA zdvihlo odhad koncových svetových zásob pšenice na 273,3 mil. t, keďže neexportované množstvá zostávajú v zásobách Ruska a Ukrajiny. Pri kukurici naopak USDA zvýšilo americký vývoz na 3,3 mld. bušlov a americké koncové zásoby stlačilo nižšie, čo pridalo tomuto trhu ďalší podporný impulz.

Uzávierka trhu

Najsilnejšie sa v stredu pohla pšenica. Potravinárska pšenica na MATIF pridala 3,4 % na 220,50 EUR/t (september 2026), čím zmazala väčšinu strát z predošlých dní — za týždeň zostala mierne v mínuse (−0,9 %), medziročne je vyššie o 14,4 %. K rastu podľa dostupných správ prispel najmä útok na Novorossijsk spolu s podpornými číslami z WASDE. V Chicagu (CBOT, Chicagská burza) pšenica na najbližšom termíne (september 2026) spevnela o 2,64 %; keďže kurz eura voči doláru sa takmer nezmenil (1,1545), rast v eurách zodpovedá skutočnému zdraženiu v dolároch, nie pohybu meny.

Kukurica ukázala rozdiel medzi trhmi. Na CBOT vyskočila o 3,56 % po znížení amerického výnosu, no na MATIF zostala takmer bez zmeny — pridala len 0,3 % na 248,00 EUR/t (november 2026). Európsky trh má menšiu úrodu z tohtoročných horúčav do veľkej miery započítanú a kukurica na MATIF je medziročne drahšia o vyše 32 %. Repka olejná na MATIF pridala 0,37 % na 536,75 EUR/t (november 2026) a za týždeň si pripísala 2,53 %. Sója na CBOT vzrástla o 1,52 %; WASDE jej zdvihlo americkú produkciu aj spracovanie, koncové zásoby len mierne.

Dopad na slovenských producentov

Pre slovenského pestovateľa pšenice je stredajší skok skôr návratom na úroveň spred niekoľkých dní než novým vzostupom — MATIF zostáva pod týždňovým maximom. Čiernomorská neistota môže krátkodobo podržať ponuky, no ide o rizikovú prémiu naviazanú na jednu udalosť: ak sa terminály v Novorossijsku rýchlo vrátia do prevádzky, môže rovnako rýchlo opadnúť.

Pre chovateľov zostávajú náklady na kŕmne obilie vysoké. Kŕmna pšenica sa v Nemecku pohybovala okolo 179,69 EUR/t a kŕmna kukurica podľa agrarheute vyskočila týždenne o 8,50 EUR/t na 224,60 EUR/t; kukurica na MATIF je medziročne drahšia o vyše 30 %. Menšia európska úroda kukurice po tohtoročných horúčavách môže udržať kŕmne náklady zvýšené aj do novej sezóny.

Výhľad

Sledovať treba, ako rýchlo obnovia terminály v Novorossijsku prevádzku a či sa ruský a ukrajinský vývoz cez Čierne more vráti do normálu — od toho môže závisieť, či riziková prémia v cene pšenice vydrží. Ďalším signálom bude potvrdenie rozsahu poškodenia európskej úrody pšenice a kukurice horúčavami, ktoré naznačil WASDE, a nasledujúca mesačná správa USDA.

Autor článku: poľnoAI - Článok vytvorený s využitím umelej inteligencie na základe aktuálnych informácií o svetových komoditných trhoch a ďalších overených zdrojov. Obsah vznikol pomocou dlhodobo testovaných inštrukcií a pred publikovaním prešiel redakčnou kontrolou a overením.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentárov
Najviac hlasovalo
Najnovšie Najstaršie