Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky

Vláda: Odpustené odvody by mohol mať väčší okruh poberateľov

Vláda: Odpustené odvody by mohol mať väčší okruh poberateľov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Obdobie uplatňovania si tzv. odvodovej úľavy pre poľnohospodárov a potravinárov sa môže predĺžiť do 30. júna 2024. Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, ktorí si môžu túto daňovú úľavu uplatniť, sa tiež môže rozšíriť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR požiadalo v návrhu o prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní.

Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore by sa mohol rozšíriť o oblasti vinohradníctva, zeleninárstva, ovocinárstva či o chov hospodárskych zvierat s rastlinnou výrobou. Na rozšírený okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore by sa daňová úľava mala uplatňovať od 1. februára.

Zamestnávatelia v poľnohospodárskom a potravinárskom priemysle mali od 1. augusta minulého roka do 31. januára 2024 odpustené odvody najviac v sume 700 eur za každého zamestnanca. Po schválení novely by sa však predĺžil tento termín do 31. januára. Išlo by o sumu najviac 750 eur mesačne za každého zamestnanca, čiže vo výške minimálnej mzdy platnej v roku 2024.

„Približne 60 % celkových nákladov v sektore ovocinárstva je vynakladaných práve na mzdy pre zamestnancov. V zeleninárstve predstavujú náklady na mzdy približne 20 % a vo vinohradníctve je to okolo 30 %,“ uviedol rezort práce v dôvodovej správe.

Podporením uvedených sektorov sa má zvýšiť ich konkurencieschopnosť a miera sebestačnosti, ktorá napríklad v rámci produkcie ovocia mierneho pásma klesla na Slovensku v roku 2022 na úroveň 30,5 %. Má sa tiež udržať akvakultúra, produkcia ovocia, zeleniny, viniča, ktoré sú už v súčasnosti podľa rezortu práce na nízkej úrovni.

Problematika odpustenia odvodov po schválení novely zákona podliehala v auguste minulého roka ešte schvaľovaciemu procesu Európskej komisie (EK). V septembri minulého roka následne EK schválila schému štátnej pomoci vo výške 70 miliónov eur. Od rozhodnutia EK závisel postup, akým Sociálna poisťovňa (SP) bola povinná implementovať legislatívnu úpravu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

5 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
11. január 2024 13:13

Nič sa tým nerieši. Keď vláda nevie nič konštruktívne riešiť,siahne na peniaze ludí. Z čoho bude socialna poisťovňa vyplácať starobné dôchodky a iné plnenia,ktoré zabezpečuje nikto pri tomto rozhodnutí neuviedol. V minulosti jeden král mal heslo. Po mne potopa. Tak vela zdaru.

František Horváth
František Horváth
11. január 2024 13:28

“ čo zmôže múdrosť keď vládne hlúposť ? “
“ odvody musia platiť pre každého rovnako, keď na to zamestnávateľ, zamestnaný nemá nech potom nepodniká, musí byť rovnaký meter pre každého a fertyk mariško !!!!

Ján
Ján
11. január 2024 10:15

V dotačných tituloch je rozdiel medzi rastlinnou farmou a živočišnou farmou.Odpustenie odvodov by sa mali týkať aj tieto farmy,nakoľko tieto farmy zabezpečia väčšiu časť výroby mlieka aj hovädzieho mäsa.Médiá informujú neprevdivo,že poľnohospodári ktorí sa zaoberajú so živočišnou výrobou majú všetcia daňovú úľavu na svojich zamestnancov.Je to zavádzanie verejnosti s falošnými… Celý komentár »