Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Český minister nevidí dôvod, prečo by mali poľnohospodári protestovať ako v Nemecku

Český minister nevidí dôvod, prečo by mali poľnohospodári protestovať ako v Nemecku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) nevidí dôvod, prečo by českí poľnohospodári mali protestovať tak, ako sa to deje v Nemecku. Povedal to na dnešnom stretnutí s novinármi. Podporu protestom vyjadrila Agrárna komora ČR, podľa ktorej demonštrácie zvažujú aj českí poľnohospodári.

Výborný poznamenal, že o témach, kvôli ktorým protestujú nemeckí poľnohospodári, sa v Českej republike nediskutuje. Nemecký protest proti vláde odmieta vládne škrty v rezorte. Nemecká vláda už ustúpila a oznámila, že poľnohospodárske vozidlá budú naďalej oslobodené od dane a že daňové zvýhodnenie nafty pre poľnohospodárske stroje sa zruší postupne, čo sa pôvodne malo stať tento rok.

Český minister dnes povedal, že o nastavení poľnohospodárskych dotácií by sa malo ešte rokovať s mimovládnymi organizáciami, ako aj na úrovni vládnej koalície. V minulom roku sa začalo nové dotačné obdobie Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a nastavenie podpory presunulo väčšiu časť peňazí k menším farmárom. Podľa Výborného sa ukazuje, že výrazne sa znižuje dotačná podpora pri stredne veľkých poľnohospodárskych podnikoch.

“Vidíme, že sme napravili podmienky pre malých poľnohospodárov, ktorí nemali spravodlivé postavenie, ale súčasne sme spôsobili to, že pomerne markantný dopad nie je ani tak na tie najväčšie podniky, ale na tie stredné,” povedal Výborný.

Ide podľa neho o prepad vo výške miliónov českých korún ročne.

Podľa Výborného vláda stále plní sľub šéfa ľudovcov a ministra práce a sociálnych vecí Mariana Jurečku ohľadom daňových úľav pre poľnohospodárov. Jurečka o tom hovoril na jednom z protestov Agrárnej komory ČR a Poľnohospodárskeho zväzu ČR v roku 2022, ktoré reagovali práve na zmeny v dotáciách. Vtedy povedal, že by sa daňové úľavy pre poľnohospodárov mohli týkať napríklad oblasti dôchodkového poistenia.

Jurečkove vyjadrenia často spomínajú mimovládne organizácie a pripomínajú, že zatiaľ žiadne úľavy na dani nevznikli. Výborný dnes povedal, že proces ďalej pokračuje, zatiaľ je notifikácia na Európskej komisii.

“Ak to komisia schváli, tak o tom budeme rokovať na úrovni vlády,” doplnil s tým, že teraz ČR vysvetľuje otázky a pripomienky od Komisie.

Autor článku: ČTK/poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments