Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

EÚ sa pýta farmárov na nekalé praktiky v potravinovom dodávateľskom reťazci

EÚ sa pýta farmárov na nekalé praktiky v potravinovom dodávateľskom reťazci
insert_photoTASR/Roman Hanc

Európska komisia (EK) v utorok vyzvala európskych poľnohospodárov a všetkých prevádzkovateľov v potravinovom dodávateľskom reťazci, aby sa podelili o svoje skúsenosti s nekalými obchodnými praktikami, ktoré ovplyvňujú potravinový dodávateľský reťazec.

Eurokomisia spresnila, že prieskum, ktorý sa zameriava konkrétne na poľnohospodárov a malých dodávateľov v EÚ pôsobiacich v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci, pokrývajúci rôzne štádiá výroby a distribúcie, je dostupný online vo všetkých jazykoch EÚ do 15. marca 2023.

Respondenti môžu uviesť, či majú osobné skúsenosti alebo či sa nedávno stretli s nekalými obchodnými praktikami a tiež či im súčasná legislatíva ponúka dostatočnú ochranu pred ekonomicky silnejšími hráčmi.

Prieskum je dostupný na webovej stránke https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/4th_UTP_survey.

Komisia pripomenula, že po tom, ako 22. februára predstavila možnosti zamerané na zníženie byrokratického zaťaženia poľnohospodárov EÚ, pracuje aj na opatreniach zameraných na zlepšenie postavenia poľnohospodárov v potravinovom reťazci a na zlepšení boja proti nekalým obchodným praktikám.

V marci EK predloží členským štátom súbor opatrení, ktoré môžu riešiť problémy spojené s transparentnosťou trhu v hodnotovom reťazci, s implementáciou smernice o nekalých obchodných praktikách a jej presadzovaním, ale zamerajú sa aj na výrobné náklady pre farmárov a na jednotnejšiu kontrolu existujúcich pravidiel o dovážaných poľnohospodárskych výrobkoch.

Komisia chce pri príprave nových návrhov zohľadniť výsledky cielených konzultácií, ktoré sa začnú v marci a ktoré určia hlavné zdroje obáv poľnohospodárov a naznačia, ktoré sú zdroje administratívnej záťaže a zložitosti.

Exekutíva EÚ v utorok zároveň vyzvala všetky zainteresované strany, aby sa podelili o svoje názory na administratívnu záťaž, ktorá môže súvisieť so smernicou EÚ o dusičnanoch.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Roman Hanc

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav Hána
Ladislav Hána
1. marec 2024 14:17

Dobré ráno EK,
túto problematiku v Bruseli navrhoval riešiť, dnes už nebohý RNDr. Igor Šarmír, PhD., cca pred 10 rokmi. Poľnohospodári a potravinári stále ťahajú za kratší koniec povrazu.
Mám obavu, že sa vyplní dotazník, prerokuje ho odborná komisia a „karavána“ pôjde ďalej.