Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky Zaujímavosti

Protestujúci poľnohospodári odovzdali Zastúpeniu EK svoje požiadavky

Protestujúci poľnohospodári odovzdali Zastúpeniu EK svoje požiadavky
insert_photoTASR/Jaroslav Novák - Na snímke predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho pred budovou Zastúpenia EK na Slovensku na Palisádach 29 počas celoslovenského protestu farmárov v Bratislave 22. februára 2024.

Kolóna traktorov protestujúcich farmárov sa vo štvrtok zastavila pred Zastúpením Európskej komisie, kde Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora predniesla svoje požiadavky a odovzdala ich zastúpeniu. Poľnohospodári odmietajú prísne environmentálne obmedzenia EÚ, rastúcu byrokraciu, uvoľnenie dovozu agrokomodít z tretích krajín, ale dožadujú sa aj urýchleného vyplatenia priamych podpôr. Poľnohospodári chcú vyrábať a nie byť úradníkmi, uviedol šéf SPPK Emil Macho.

Protesty poľnohospodárov SPPK vo štvrtok zorganizovala na celom Slovensku a podľa šéfa SPPK vyšlo do ulíc viac ako 2200 traktorov a 4000 poľnohospodárov.

„Robíme to v prvom rade kvôli občanom, kvôli nám, kvôli našim deťom, kvôli generácii, ktorá príde po nás, aby nielen Slovensko, ale celá Európa dokázala uživiť obyvateľstvo zdravými, kvalitnými potravinami,“ povedal Macho.

Farmári nesúhlasia s nariadeniami, ktorými EÚ obmedzuje používanie chemickej ochrany rastlín, no odmietajú napríklad aj nariadenie o povinnom ponechaní časti pôdy úhorom. Pri dovoze agrokomodít im prekáža zrušenie obmedzení pri dovoze z Ukrajiny, no Macho pripomenul, že ide o širší problém, ktorý sa týka viacerých krajín.

„Keď si v Európe povieme, že nemôžeme chovať sliepky v klietkových chovoch, tak je úplne prirodzené, že európski poľnohospodári nemôžu konkurovať tretím krajinám,“ uviedol Macho.

Poľnohospodári preto žiadajú, aby EÚ vyžadovala splnenie rovnakých podmienok aj od dovozcov z tretích krajín, napríklad aj z Južnej Ameriky.

Jednou z podstatných požiadaviek poľnohospodárov je, aby sa čím skôr vyplatili priame platby, ktoré po iné roky mali z veľkej časti na účtoch už v decembri.

„Žiadame našu národnú vládu a ministerstvo pôdohospodárstva, aby čo najskôr urobili všetko pre to, aby sa priame platby k poľnohospodárom dostali,“ zdôraznil Macho.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) v minulosti zodpovednosť za neskoršie vyplácanie priamych platieb prisúdil predchádzajúcim vedeniam rezortu, ktoré podľa neho zmenu poľnohospodárskej politiky nepripravili, ale naopak skomplikovali.

„Jedna z požiadaviek je, že do budúcna systém vyplácania priamych platieb musí byť jednoduchší,“ dodal Macho.

Reakcia EK

EK podľa slov vedúcej tlačového tímu Zastúpenia EK na Slovensku Ingrid Ludvikovej intenzívne komunikuje s poľnohospodármi vo všetkých členských štátoch EÚ.

„Teraz prebieha dlhodobejší strategický dialóg, ktorý sa začal v januári preto, aby sme nejakým spôsobom vyhoveli aj požiadavkám, ktoré sú, predpokladám, v komuniké, ktoré sme teraz dostali od farmárov. Komuniké posunieme ďalej do EK. Nejaké krátkodobé opatrenia už sú ‚na stole‘. Čo sa týka dlhodobých požiadaviek, napríklad tých, ktoré by uľahčili administratívne postupy, tie sa chystajú v najbližšej budúcnosti,“ povedala Ludviková, ktorá od predstaviteľov SPPK prevzala komuniké s požiadavkami farmárov.

Protesty farmárov v poslednom období zažíva celá Európa. Okrem problémov na úrovni národných legislatív poľnohospodári odmietajú spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ spojenú s byrokraciou a obmedzeniami.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Jaroslav Novák - Na snímke predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho pred budovou Zastúpenia EK na Slovensku na Palisádach 29 počas celoslovenského protestu farmárov v Bratislave 22. februára 2024.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
23. február 2024 13:20

Jeden zo subjektov( farmárov) poskytol až 7 traktorov pre “štrajk”. A tak podobne . 1.Takže početnosť traktorov vôbec neodráža počet štrajkujúcich farmárov ak v jednom traktore 1 vodič ( nie farmár) , na akom prostriedku , ako sa zulčastnilo okrem teoretických 2200traktoristov ( “fsrmárov”) zvyšných minimálne 1.800 farmárov ⁉️ Budy… Celý komentár »