Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky Zo sveta

Po Poľsku zakázalo dovoz ukrajinského obilia aj Maďarsko

Po Poľsku zakázalo dovoz ukrajinského obilia aj Maďarsko
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Maďarsko zakázalo dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, oznámili v noci na dnes tamojšie médiá. K podobnému kroku sa nedávno rozhodla tiež Varšava. Maďarský zákaz má rovnako ako v poľskom prípade platiť do 30. júna.

Minister pôdohospodárstva István Nagy podľa serveru 24.hu oznámil, že vláda je odhodlaná brániť záujmy maďarských poľnohospodárov, a preto pri absencii účinných opatrení zo strany Európskej únie dočasne zakazuje dovoz obilia a olejnatých kultúr z Ukrajiny. Zákaz sa týka aj niekoľkých ďalších poľnohospodárskych produktov.

Ďalšie pokračovanie dovozu ukrajinského obilia by podľa ministra spôsobilo maďarskému poľnohospodárstvu také vážne škody, že bolo potrebné prijať mimoriadne opatrenia. Ukrajinské poľnohospodárstvo vzhľadom na extrémne nízke výrobné náklady a možnosť bezcolného obchodu s EÚ začalo na európsky trh vyvážať obilie a olejnaté semená, veľké množstvo hydiny, vajec a medu, čo marilo odbytové možnosti maďarských a ďalších stredoeurópskych roľníkov, argumentoval Nagy.

Zdôraznil, že obmedzenie dovozu do Maďarska je dočasné a potrvá do 30. júna, čo by malo EÚ poskytnúť dosť času, aby prehodnotila bezcolný obchod s Ukrajinou. Poľnohospodári očakávajú od únie spravodlivé trhové podmienky pre európske poľnohospodárstvo, vyhlásil Nagy.

Obilie z Ukrajiny, ktoré sa po začiatku ruskej invázie kvôli zablokovaným čiernomorským prístavom začalo prevážať pozemnou cestou cez Poľsko a ďalšie krajiny, zaplavilo trhy týchto tranzitných krajín. Malo pritom pokračovať do krajín v Afrike a na Blízkom východe, ktoré sú ohrozené nedostatkom potravín. Poľskí poľnohospodári už od minulého leta upozorňovali, že produkcia z Ukrajiny zráža cenu a oni tak nie sú schopní konkurovať.

Poľsko

Poľský zákaz dovozu platí od soboty. Podľa nariadenia, ktoré zverejnil minister rozvoja a technológií Waldemar Buda, sa počíta s platnosťou zákazu do 30. júna, uviedla televízia TVN 24. V prílohe k nariadeniu sa uvádza tovar, ktorý je zakázaný dovážať. Zoznam obsahuje obilniny, cukor, sušené krmivá, semená, chmeľ, ľan a konope, ovocie a zeleninu, vína, hovädzie a teľacie mäso, hydinové mäso, mlieko a mliečne výrobky, vajcia a včelie výrobky.

Poľský minister pôdohospodárstva Robert Telus povedal, že poľská vláda ukrajinskú stranu o chystanom zákaze informovala v piatok.

„Chápeme, že poľskí poľnohospodári sú v ťažkej situácii, ale situácia ukrajinských roľníkov je ešte ťažšia,“ zareagoval ukrajinský minister pôdohospodárstva Mykola Solskyj.

„Ukrajinskí poľnohospodári majú ohromné straty, kvôli ruským mínam zomierajú na poliach,“ dodal.

Solskyj pripomenul, že pred týždňom sa s Telusom dohodol, že pšenica, kukurica, slnečnicové semená a repka budú do 1. júla cez Poľsko len prevážané.

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller dnes podľa agentúry PAP ubezpečil, že poľská strana je otvorená rokovaniam s Ukrajinou o jej návrhu nového dojednania o spolupráci.

„Samozrejme, že sme otvorení rokovaniam, ktoré sa majú konať v blízkej budúcnosti,“ povedal aj minister pôdohospodárstva Telus, ktorý dodal, že so svojím náprotivkom z Ukrajiny by sa mal stretnúť v pondelok.

Hovorca Müller súčasne obhajoval zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov ako „nevyhnutné opatrenie“ na stabilizáciu poľského trhu v situácii, keď Európska komisia počas niekoľkých týždňov nepodnikla žiadne „uspokojivé kroky“, hoci ju predstavitelia Poľska, Slovenska, Rumunska, Bulharska a Maďarska v spoločnom liste o situácii informovali.

Slovensko tento týždeň zakázalo spracovávať naskladnené ukrajinské obilie, tento tovar a z neho vyrobená múka nesmie ani na trh. V kontrolovanom obilí bol potvrdený výskyt pesticídu, ktorý nie je v EÚ povolený a ktorý má negatívny vplyv na ľudské zdravie.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments