Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

ČR: Zisk poľnohospodárskych firiem vlani medziročne klesol o 60 percent

ČR: Zisk poľnohospodárskych firiem vlani medziročne klesol o 60 percent
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zisk poľnohospodárskych firiem vlani medziročne klesol na 350 miliónov eur z 890 miliónov eur v roku 2022. Medziročne je to pokles o 60,5 percenta. Vyplýva to z interného prieskumu Poľnohospodárskeho zväzu ČR, ktorý dnes predstavil novinárom jeho predseda Martin Pýcha. Podniky dosiahli priemerný zisk 129 eur na hektár. Podľa odhadu zväzu za tento rok celé odvetvie dosiahne zisk 190 miliónov eur.

“Prepadli sme sa na úroveň roku 2019. Rovnaká úroveň zisku bola aj v roku 2004, keď sme vstupovali do EÚ,” povedal Pýcha.

Pred vstupom do EÚ bolo poľnohospodárstvo stratové, doplnil. Podľa zväzu zisk podnikov za minulý rok po odpočítaní vplyvu zisku z obnoviteľných zdrojov, ako sú napríklad bioplynové stanice, dosahuje 310 miliónov eur. V ďalších rokoch podniky očakávajú, že ich zisk z obnoviteľných zdrojov bude ďalej klesať, doplnil Pýcha.

Podľa Pýchu sa očakávalo, že sa vyššie náklady roku 2022 prepíšu do minulého roka. Ešte na začiatku roka 2023 boli pre podniky relatívne priaznivé ceny komodít, postupne ale klesali. Dnes sa základné komodity ako obilniny, dostali pod úroveň nákladov.

“Poľnohospodári veľmi starostlivo zvažujú, či predávať,” doplnil.

Podľa predsedu zväzu to, že sektor nie je v dobrej kondícii, signalizuje vlaňajší pokles investícií a rast úverov.

“Poľnohospodári si viac požičiavali a pritom menej investovali, čo znamená, že si požičiavali na prevádzku,” povedal.

Pripomenul, že so zmenou dotačnej politiky, ktorá presunula väčšiu časť peňazí k menším farmárom, klesla podpora stredných podnikov. Pýcha tiež upozornil na to, že zhruba tretina poľnohospodárov, ktorí sa prieskumu zúčastnili, bola v strate.

1 EUR = 24,71 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments