Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Žatva na juhu Slovenska finišuje, sever sa rozbieha

Žatva na juhu Slovenska finišuje, sever sa rozbieha
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Žatva sa v najteplejších oblastiach Slovenska začala približne pred mesiacom. Poľnohospodári z juhu krajiny aktuálne s prácami na poliach postupne končia.

„V nižšie položených oblastiach sa žatva približuje k záveru, nasledovať bude zber slamy a predsejbová príprava pôdy,“ informovala Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Najmä na západe a juhozápade Slovenska sa žatva začala ešte v 26-tom týždni zberom jačmeňa ozimného, pokračovala zberom pšenice ozimnej, pšenice jarnej, jačmeňa ozimného, jačmeňa jarného, a napokon zberom raže, v trnavskom regióne išlo aj o zber hrachu. Po asi dvoch týždňoch spomalili práce opakované zrážky. Dozrievanie a následný zber ovplyvnilo aj júlové ochladenie. Počasie sa podpísalo na úrode vo viacerých smeroch.

„Úrody napríklad v okrese Malacky a Pezinok sú v dôsledku sucha poznačené tzv. zahoretím najmä jačmeňa ozimného a repky ozimnej. V okrese Galanta poľnohospodári potvrdili, že vysoké horúčavy v priebehu mesiaca jún, a rovnako aj veľmi suchý apríl, značne negatívne pôsobili na hektárové úrody u repky, ktoré zaostávajú voči očakávaniam. Na hustosiate obilniny veľmi dobre vplývalo daždivé májové počasie, čo sa ukazuje v lepších úrodách u pšeníc, ako aj u ozimného jačmeňa. Pravdepodobne dobré výsledky budú aj u jarného jačmeňa. Okrem zberu hustosiatych obilnín sa v regióne v uplynulých dňoch pokračovalo v zbere hrachu. Ten sa aj ukončil, celkom na 350 hektároch s priemernou úrodou 2,65 tony na hektár,“ spresnila Holéciová.

Sever sa len rozbieha

Tak ako každý rok, aj teraz práce na severe a severovýchode krajiny o niekoľko týždňov zaostávajú za juhozápadom.

„Vo vyššie položených regiónoch a v regiónoch, kde bol začiatok žatvy posunutý z dôvodu nemožnosti vstúpiť do porastov, sa žatva postupne rozbieha. Výnimkou sú stále oblasti Kysúc a Tatier, kde je žatva oproti iným lokalitám najvýraznejšie posunutá,“ uviedla Holéciová.

V okolí Košíc sa s prácami pokračuje. Doterajší zber potvrdil priemerné až nadpriemerné úrody u pšeníc, v závislosti od odrody. Úroda repky ozimnej je porovnateľná s vlaňajškom.

V regióne dolného Spiša prebehli prvé žatevné pokusy v porastoch ozimného jačmeňa v závere 28. týždňa. Zatiaľ hovoriť o úrode je predčasné. Aktuálne všetky porasty obilnín a repky sú stojaté, aj napriek búrkam ich poľahnutie je v minimálnej miere. Rozhodujúce pre úrodu budú nasledujúce týždne. Prípadné horúčavy môžu mať rozhodujúci vplyv najmä na porasty ozimnej pšenice, kde hrozí zahorenie zŕn. To isté platí aj u jačmeňa, najmä sladovníckeho. Plný nástup do žatvy v regióne v závislosti od počasia, očakáva sa tento týždeň,“ hovorí Holéciová.

Priaznivé slnečné počasie v regióne prialo najmä výrobe sena. Podniky hlásia jeho vysoké zásoby. Aj v tomto období zaznamenáva región vysoký počet zveri, najmä diviačej a jelenej.

Počasie ako na hojdačke

Tohtoročné počasie je pre poľnohospodárov v mnohých lokalitách nevyspytateľné. Po studenom máji, suchom júni a pomerne daždivom júli sa pridávajú aj aktuálne búrky, neraz s ľadovcom a krupobitím. Zatiaľ čo pokojné dažde pomohli napríklad kukurici a cukrovej repe, búrky úrode na viacerých miestach aj uškodili.

„Hovorí sa, že keď zaprší do žatvy, tak aj u okopanín môžeme očakávať dobré hektárové výsledky. Na druhej strane poľnohospodári netaja obavy z poklesu kvalitatívnych ukazovateľov u zatiaľ nezberanej tvrdej pšenice a u mäkkej ozimnej pšenice z dôvodu častých zrážok,“ dodala Holéciová.

Z celoslovenského pohľadu už žatva u hustosiatych obilnín presiahla polovicu a u repky sa chýli ku koncu.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments