Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Pestuje broskyne, slivky, hrušky, jablká aj melóny. Jeho sad láka zákazníkov z celého Slovenska

Pestuje broskyne, slivky, hrušky, jablká aj melóny. Jeho sad láka zákazníkov z celého Slovenska
insert_photoautorka

Ján Latič s rodinou obhospodaruje ovocný sad pri obci Selice v šalianskom okrese už 15 rokov. Aj tento rok stavil na samozber. V sade v týchto dňoch dozrievajú broskyne aj slivky. Záujem ľudí je veľký, veď napokon – na lokálne ovocie chodia do Selíc už roky. Sad Sziget sa nachádza neďaleko Váhu mimo obce, napriek tomu si ľudia do neho cestu nájdu.

„Sme z vedľajšej dediny, z Trnovca nad Váhom a chodíme sem každý rok. Je pravdou, že vlani sme neboli, lebo samozber nebol, ale inak každý rok. Tento rok sme nazbierali 20 kg broskýň na zaváranie. Je to lepšie ako v obchode. Vieme, čo si oberieme, nie ako keď to človek kúpi,“ vyjadril sa spokojný dlhoročný zákazník.

32 hektárov

Sad sa rozprestiera na ploche 32 hektárov.

„Máme tu 8 tisíc stromov broskýň a asi 1400 stromov sliviek. Tiež máme asi 200 hrušiek, nejaké jablká. Na jednom hektári pestujeme melóny. No a okrem toho aj kukuricu a pšenicu, to je pre zvieratá,“ vysvetlil Ján Latič.

Tých je na farme viacero. Hneď pri vstupe víta návštevníkov kŕdeľ moriek. Zaujmú najmä deti, dospelí miera skôr za ovocím.

„Samozber robíme 15 rokov. Je to dobré, pretože už nevieme zohnať brigádnikov. Neprídu tak ako kedysi. Pri samozbere si ľudia oberajú sami a čo si nazbierajú, to aj majú, teda nemáme žiadne reklamácie. Každý je spokojný a s úsmevom odíde. Keď prídu deti, pozrú si zvieratká, sú na čerstvom vzduchu a domov si odnesú dobré a čerstvé slovenské ovocie. A ja som spokojný tiež,“ hovorí pestovateľ.

Pre ovocie do sadu chodia ľudia z rôznych kútov regiónu, aj spoza neho.

„Boli tu aj zo Žiliny a z Trnavy. Zákazník spod Tatier pred pár dňami obral 200 kíl broskýň. A boli tu aj z Maďarska, lebo hovoria, že my máme lepšiu cenu ako u nich. Ceny sme ponechali na minuloročnej úrovni, lebo nechceme prísť o klientov,“ dodal Ján Latič

V sade pomáhajú aj príslušníci rodiny. Okrem manželky aj vnučka Viktória.

„Dedovi tu pomáham celé leto. Ľudia si sem radi chodia nazbierať ovocie. Aj tento rok je hneď od začiatku samozberu záujem veľký.“

Prvú tohtoročnú odrodu broskýň – Redhaven, už zákazníci stihli aj pooberať. Samozbery si tak v sade dajú zrejme do budúceho týždňa prestávku, kým nedozrie ovocie na ďalších stromoch.

Úroda bola aj lepšia

Hoci záujem ľudí je, vrásky na tvári spôsobuje úroda. Samozber sa vlani ani nepodarilo otvoriť. Tento rok síce sad zákazníkov privítal, pestovateľ však má za sebou aj lepšie roky.

„Na prvej parcele, čo máme broskyne, zostalo asi 20 percent úrody. Na druhej asi 50 percent. V tomto roku je veľmi slabá úroda. Aj sme v sade kúrili, aby sme zachránili, čo sa dá, ale nepodarilo sa. Bolo mínus 6 stupňov, potom mínus 5, mínus 4, niekoľko nocí sme ani nespali, stále sme boli v sade. Čo už. Pred pár dňami padol ešte aj ľadovec asi 300 metrov odtiaľto. Našťastie nás to obišlo, lebo keby nás ešte aj to zasiahlo, to by bol koniec samozberu u nás,“ hovorí Ján Latič.

Napriek všetkému je pestovateľ stále optimista a robí, čo sa dá.

„Nič to nevadí. Sme spokojní. Tento rok je menej, ale stále hovorím, že na budúci rok bude lepšie,“ dodáva s úsmevom Ján Latič.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments