Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Žatva začala a ceny sú priaznivejšie ako vlani

kombajn
insert_photoTASR

Vo väčšine regiónov najmä južného Slovenska už kombajny vyšli do polí. Žatvu začali v jačmeňoch.

„Tento rok sme začali jačmeňom. Termín je u nás približne rovnaký, ako vlani. Aj vtedy sme začali začiatkom júla. Počas studeného mája to vyzeralo, že sa obdobie nástupu žatvy posunie. Keďže bol horúci jún, začali sme zhruba v rovnakom období, ako vlani,“ skonštatoval agronóm strediska Pastuchov, ktoré spadá pod PD Hlohovec.

V trnavskom regióne majú zatiaľ z 2000 hektárov výmery ozimného jačmeňa pozbieraných 175 hektárov. Išlo väčšinou o skúšobné zákosy. Intenzívne začnú ozimné jačmene tamojší pestovatelia žať až v najbližších dňoch.

V Galante už kosia jačmeň a repku. V Nových Zámkoch sa pustili do kosenia pšeníc. V levickom okrese sa niektorým podnikom podarilo skosiť prvé hektáre ešte minulý týždeň. Naplno sa do jačmeňov pustili až od tohto pondelka.

„V regióne máme osiatych 5 a pol tisíc hektárov ozimného jačmeňa. Výnosy sa pohybujú okolo 6 ton z hektára. Nemôžeme povedať, že by sme boli nespokojní, pretože pri počasí, ktoré bolo posledné týždne sme čakali, že to bude horšie,“ uviedol predseda RPPK Levice Milan Halmeš.

Kosia aj na východe

Žatva sa rozbehla naprieč celým Slovenskom. Na juhu Zemplína vyšli do polí medzi prvými, ešte minulý týždeň.

„Úrody očakávame priemerné. Po tých tropických týždňoch, čo tu boli, sme čakali, že to bude horšie a zaznamenáme výraznejší pokles. Takže sme spokojní,“ vyslovil sa aj konateľ Agrozoran Michaľany Vojtech Zelvay.

Kvalita s otáznikom

Začiatkom júna sa ešte hovorilo o pomerne dobrých úrodách – vtedy len v rámci očakávaní. Teraz nad kvalitou aj kvantitou visia otázniky. V mnohých regiónoch chýbali najmä júnové zrážky.

„Na horúce počasie z predchádzajúcich dní obilie nezareagovalo dobre. Porasty sú miestami zahorené, zrno pšenice je drobné,“ uviedla Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Očakávaná kvalita je zatiaľ otázna aj v okolí Levíc.

„Čo sa týka kvantity ozimného jačmeňa, nemôžme byť nespokojní. Čo sa týka kvality, tá je zatiaľ aspoň u nás na hranici sladovníckej kvality,“ uviedol na margo pokoseného jačmeňa Milan Halmeš z levickej poľnokomory.

Problémy očakáva aj pri repke, ktorú v regióne začnú kosiť koncom tohto, prípadne začiatkom budúce týždňa.

„Pri repke sa podarilo vygenerovať iné ceny, na aké sme boli roky zvyknutí. Je to cez 500 eur za tonu. Otázne je, aká bude úroda, či bude nadprodukcia. Pretože aj v tomto počasí to zahorieva a ostré slnko a horúčavy môžu mať vplyv aj na kvalitu. Scvrknú sa zrná a aj úroda bude menšia. Navyše sa to môže odraziť aj na olejnatosti,“ vyjadril obavy Halmeš.

Dianie na trhu

Ceny sú aktuálne pre pestovateľov priaznivejšie, ako vlani. A to aj napriek tomu, že v uplynulých pár dňoch poklesli.

„Pokles sa prejavil v posledných dňoch. Napríklad minulý piatok bola cena za repku o 30 eur vyššia, ako je teraz. Spôsobilo to viacero faktorov. Jednak aj to, že žatva sa blíži, a druhá vec je počasie v Amerike,“ vysvetlil Jozef Rebro, konateľ obchodnej spoločnosti Arimex Bratislava.

Podľa neho aktuálne ceny stále presahujú minuloročnú úroveň.

„Pri potravinárskej pšenici a dusíkatých látkach 12,5 percenta je aktuálne cena na úrovni 175 až 180 eur za tonu. Je to asi o 10 percent viac, ako vlani. Jačmeň sa drží na úrovni 140-145 eur, teda o 5 percent vyššie, ako pred rokom. Výrazný nárast nastal u repky, kde bola vlani cena v tomto čase asi 375 eur za tonu, teraz je to asi 500 eur,“ uviedol Rebro.

Podľa neho je ceny počas celej sezóny ťažké prognózovať, predpokladá však, že sa budú držať na vyššej úrovni, ako vlani.

Vývoj cien poľnohospodárskych komodít na svetových burzách podľa poľnoinfo.sk: TU. 

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments