Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Kombajny skosili Slovensko za 78 dní. Zakladanie novej úrody sa predražuje

Kombajny skosili Slovensko za 78 dní. Zakladanie novej úrody sa predražuje
insert_photoTASR

Žatva je na konci. Poľnohospodári ukončili letné práce na poliach s priemernými výsledkami.

„Niektoré komodity dopadli lepšie, niektoré horšie, takže môžeme hovoriť vo všeobecnosti o päťročnom priemere. V každom prípade máme dostatok obilia a bude aj dostatok kukurice na krmivo pre hospodárske zvieratá. Ukazujú sa pomerne pekné úrody slnečnice aj cukrovej repy,“ skonštatoval predseda SPPK Emil Macho.

Tento rok žali kombajny obilie na poliach celkovo 78 dní, teda o dva dni dlhšie ako vlani, avšak o 19 dní kratšie ako v roku 2018. Aj tento rok práce na poliach miestami komplikovali intenzívne dažde a búrky. Tohtoročná žatva tak patrila medzi mokrejšie.

„Členovia SPPK v priemere pozbierali 5,48 tony z hektára hustosiatych obilnín. Od roku 2015 ide o druhú  najlepšiu úrodu obilnín z hektára. Najlepšia úroda hustosiatych obilnín bola v roku 2016 v priemere 5,71 ton z hektára,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová .

Obavy sa nenaplnili

Očakávania poľnohospodárov vo viacerých lokalitách boli pritom pred samotnou žatvou skôr opatrné. Vlani mnohí nestihli agrotechnické termíny na siatie, na jar ich potrápil chlad a množstvo mrazivých dní.

„Bolo to mimoriadne turbulentné. Začalo sa to extrémne daždivou jeseňou. Niektoré pšenice sme siali už na prelome novembra a decembra, keď si pri normálnom ročníku poviete, že z toho veľký výsledok asi nebude. Jar sa začala veľkým suchom. Mali sme navyše až 11 mrazových dní, takže to celkove neukazovalo na možný skvelý výsledok. Ale májové dažde spravili veľa, príroda ten výpadok napravila. Takže napokon sme milo prekvapení,“ skonštatoval Michal Peleš, predseda PD Veľký Ďur z okresu Levice.

Vystrelené ceny

Poľnohospodárov tento rok prekvapili ceny. Tie pri niektorých plodinách vystrelili nahor aj o desiatky percent.

„Tešili sme sa len krátko, pretože následne enormne vzrástli ceny vstupov,“ dodal Michal Peleš.

Ceny výrazne vzrástli pri osivách aj hnojivách, ktoré budú v najbližších týždňoch nevyhnutné. Pri niektorých sa ceny šplhajú k dvojnásobku doterajšej ceny. Ide o dôsledok zdražovania energií, najmä plynu, s ktorým sa boria aj v zahraničí.

„Tento rok dobre predávame, ale zároveň aj budúcoročnú úrodu zakladáme drahšie. Ide o spojené nádoby a hlavný dosah to teraz bude mať na potravinársky priemysel, pretože suroviny, z ktorých potravinári potrebujú vyrábať, jednoducho budú drahšie,“ uzavrel Emil Macho.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments