Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Takmer dva milióny eur smerovalo na strieľanie diviakov

Takmer dva milióny eur smerovalo na strieľanie diviakov
insert_photoTASR/Pavol Ďurčo

Takzvané zástrelné patrí medzi nástroje, ktoré pomáhajú bojovať s africkým morom ošípaných. Nákaza sa u nás šíri už od leta 2019. Stavy diviakov odvtedy najmä vo východnej polovici Slovenska výrazne klesli  – jednak pre nákazu, ktorá sa medzi divo žijúcou zverou šíri, ako aj pre zvýšený lov diviakov.

19 tisíc diviakov

Zástrelné ako motivačná finančná podpora na zintenzívnenie lovu diviačej zveri sa vyplácalo v dvoch obdobiach. V prvom to bolo za diviaky ulovené od 1. októbra 2022 do 31. decembra 2022. Následne sa vyplácanie zástrelného obnovilo a poskytuje sa za diviaky ulovené od 1. marca 2023,“ uviedlo tlačové oddelenie ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Peniaze za odstrel štát vyplatil už za tisíce ulovených zvierat.

„Doteraz bola vyplatená finančná podpora za lov diviačej zveri v hodnote 1 904 980 eur. Zástrelné bolo vyplatené za 19 049 kusov diviakov,“ dodalo ministerstvo.

Zatiaľ najviac diviakov bolo u nás ulovených v poľovníckej sezóne 2021/2022, kedy poľovníci zastrelili vyše 72 tisíc kusov diviakov. V minulej sezóne to bolo vyše 52 tisíc kusov.

„V aktuálnej sezóne, teda od 1. marca do 31. augusta 2023 bolo ulovených 25 450 kusov diviačej zveri. V porovnaní s lovom k 31. augustu minulého roka je výška lovu za rovnaké obdobie v tomto roku opäť vyššia. Jedným z dôvodov je aj vplyv motivácie lovu prostredníctvom vyplácania zástrelného vo vybraných oblastiach Slovenska,“ vysvetlil rezort.

Peniaze na vyplácanie zástrelného sú nateraz vyčlenené do konca tohto roka.

„Potrebnú sumu vyčleníme vždy podľa aktuálnej požiadavky z disponibilných prostriedkov. Pri tvorbe schémy zástrelného, spusteného od 1. marca 2023, sa počítalo s predpokladanou výškou lovu, vypočítanou na základe priemerného lovu v prechádzajúcich poľovníckych sezónach, navýšenou o 20 percent. Od tohto sa odvíjali aj predpokladané finančné prostriedky na vyplácanie zástrelného,“ dodalo tlačové oddelenie ministerstva pôdohospodárstva.

Podieľajú sa aj poľnohospodári

Štát vypláca zástrelné vo výške 100 eur za ulovený kus. V niektorých regiónoch sa k podpore a motivácii strieľať diviaky pridali aj chovatelia ošípaných. Napríklad v Nitrianskom kraji vybrané agrosubjekty v okresoch Zlaté Moravce, Nitra a Topoľčany tento rok vyplatili poľovníkom vyše 40 tisíc eur – 50 eur za jedného diviaka. Pokračovanie vo vyplácaní zástrelného aj zo strany štátu považujú za nevyhnutné. V mnohých regiónoch je totiž diviakov stále veľa.

„Tam, kde africký mor bol a rozšíril sa, sa to vyriešilo samé, mnohé diviaky tam uhynuli. Potrebujeme však znižovať denzitu aj tých diviakov, ktoré sú zdravé a v lokalitách, ktorými africký mor vo veľkom ešte neprebehol, pretože len tak zabránime šíreniu nákazy do ďalších regiónov,“ dodal Martin Nevolný, riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Pavol Ďurčo

1 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ozon
Ozon
7. november 2023 7:24

Mali ste urobiť rovnaké zástrelné na medvede a nie 5milionov Budajovým kumpánom na firmu…

Peter N
Peter N
24. november 2023 17:10

Asi si my poľovníci všetci vieme domyslieť prečo už nie si poľovník. Všetko vystrielať a po nás potopa…Existuje aj niejaky plán chovu a lovu. Splnil si dôsledne a zabezpečil oplotky atď…Ja som lesník ja mam na zver iný pohľad ako Ty

Ja,L.
Ja,L.
24. november 2023 18:44
Odpoveď na  Peter N

Najmä ak trofej visí u Teba, čo iný vychoval…..

Ozon
Ozon
7. november 2023 7:28

Mali ste urobiť rovnaké zástrelné na medvede a nie 5milionov Budajovým kumpánom na firmu…

no hrúza
no hrúza
6. november 2023 18:31

Ale nepíšete koľko sa platí za jeden trafený kombajn. Tam by trebalo zvýšiť podporu, veď také obrovské hebedo trafiť, to je ťažšie ako obyčajného diviaka.

Dajme 200€ za jeden kombajn a všetci budú spokojní

Fero
Fero
7. november 2023 5:13
Odpoveď na  no hrúza

😱😱😱