Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

SAMO je prekvapená, že sa pekári znižujú k polopravdám a zavádzaniu verejnosti

SAMO je prekvapená, že sa pekári znižujú k polopravdám a zavádzaniu verejnosti
insert_photoTASR/Pavel Neubauer

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) je prekvapená, že sa pekári znižujú k zmesi poloprávd a k zavádzaniu verejnosti. Uviedol to pre TASR Martin Krajčovič, predseda SAMO v reakcii na piatkové vyjadrenia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov o tom, že zahraničné obchodné reťazce sa na Slovensku správajú k pekárom, cukrárom a cestovinárom inak ako v domácich krajinách.

„Nie je pravda, že potraviny v Nemecku sú lacnejšie ako u nás, na základe dát Eurostatu je cenová úroveň potravín v Nemecku vyššia ako na Slovensku. Ak by sme do toho zarátali aj ceny z predajných akcií, tak ten pomer v prospech Slovenska by sa ešte zväčšil, keďže podiel akciového predaja v potravinách je na Slovensku vyšší ako v Nemecku, no oficiálne štatistiky ich nevedia zapracovať,“ priblížil.

Pekári však podľa Krajčoviča už nespomenuli, že napríklad to isté pečivo predávajú obchodníkom na Slovensku za vyššie ceny, ako napríklad ich kolegovia v Česku pre obchodníkov v Českej republike. Rovnako to boli pekári, ktorí takmer každé tri mesiace zvyšovali odbytové ceny a obchodníci si v priemere tieto zvýšenia nepremietali do predajných cien.

Pečivo je podľa neho totiž kategória, na ktorej sa v zásade nerobí profit, pretože ide o nízke párcentové položky, ktoré si však vyžadujú množstvo personálu na obsluhu a v prípade dopekaného pečiva aj vysoké náklady na energie. Nehovoriac o tom, že na pečive sú spolu s ovocím a zeleninou aj najväčšie odpisy, čo je čistá strata pre obchodníkov.

Krajčovič zdôraznil, že obchodníci korektne počas tohto náročného obdobia komunikovali s pekármi a akceptovali zvyšovanie cien aj na vlastný úkor. Po zarátaní inflácie zaznamenali obchodníci za rok 2022 ako jediní z celej potravinovej vertikály pokles zisku, a to až o 11 %.

„Ako jediní z celej potravinovej vertikály reálne znižovali infláciu, čo dnes už preukázateľne potvrdili zverejnené finančné výsledky a nezávislí analytici. Tento argumentačne nepodložený útok zo strany pekárov iba ukazuje, kto sa reálne správa nekorektne a kto tiež reálne nemá záujem o konštruktívny dialóg,“ dodal predseda SAMO.

Obchodné reťazce v zahraničí nezneužívajú svoje dominantné postavenie

SZPCC 3. novembra uviedol, že zahraničné obchodné reťazce sa na Slovensku správajú k pekárom, cukrárom a cestovinárom úplne inak ako v domácich krajinách, a to po rokovaní zväzov pekárov z Nemecka, Francúzska, Švédska, Česka, Rumunska, Maďarska a Slovenska. To sa uskutočnilo na konferencii Medzinárodnej únie pekárov a cukrárov (UIBC). Jej účastníkom boli aj predstavitelia SZPCC.

„Informácie od predstaviteľov pekárskych zväzov západnej Európy a najmä z Nemecka ukazujú, že obchodné reťazce v domácich krajinách spolupracujú s výrobcami potravín na neporovnateľne lepšej úrovni. Nezneužívajú svoje dominantné trhové postavenie, rokovania o obchodných podmienkach sú slušné, výrobcov potravín netlačia do cien na hrane výrobných nákladov a realizujú aj dlhodobé, niekoľkoročné kontinuálne spolupráce s cieľom podporiť lokálnu produkciu potravín. To sú na Slovensku nevídané veci. Na pultoch v Nemecku aj vďaka tomu môžu spotrebitelia naraziť na nižšie ceny ako na Slovensku. Tento ‚patriotizmus‘ reťazcov v domovských krajinách však nadnárodné siete neprenášajú na Slovensko,“ povedal predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Pavel Neubauer

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
no hrúza
no hrúza
6. november 2023 18:52

Je to svatá pravda šecko. Úplne šecko je pravda, aj tak, aj tak Napríklad takú kávu. Všetci ju vystrčia za 12€, stojí tam mesiac bez povšimnutia, a nakoniec sa na konci mesiaca vypredá po 5,99. Alebo aj vajíčka sa kupujú až keď mesiac ležia na pulte, a potom ich musia… Celý komentár »

no hrúza
no hrúza
6. november 2023 18:56
Odpoveď na  no hrúza

Aby sme nezabudli na maslo, masliari by sa mohli uraziť. Niežeby ľudia kupovali čerstvé zdravé maslo pekne za 4,50 a nakúpili si na Vianoce aj za 5. Nie, oni si nakúpia až po sviatkoch aj polročné vytiahnuté z mrazničky, len za to, že stojí 2,99! No sú normálni, skupáni falošní!… Celý komentár »