Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Farma v Boľkovciach vstáva z popola

Farma v Boľkovciach vstáva z popola
insert_photoKPN - Rastislav Slocík v strede.

Chov ošípaných v Boľkovciach pri Lučenci pred časom doslova prešiel krstom ohňom. Patrí totiž medzi tie, ktoré postihla nákaza africkým morom ošípaných. Ešte v polovici júna 2021 si v jednom zo sektorov na farme chovateľ všimol znížený príjem krmiva, sťažené dýchanie aj horúčku u niektorých zvierat. Nasledovalo potvrdenie nákazy aj na základe laboratórnych vyšetrení. Štátna veterinárna a potravinová správa nariadila depopularizáciu chovu. Ten musel podstúpiť karanténne aj dezinfekčné opatrenia a zostal mesiace prázdny. Aktuálne však vstáva z popola. Navážka nových zvierat sa začala už pred časom.

Orientovaný na živočíšnu výrobu

„Pred rokom v septembri sa začalo naskladňovanie, a do produkcie jatočných ošípaných sme sa dostali počas tohto leta. Po dvoch rokoch sa nám teda podarilo opäť rozbehnúť živočíšnu výrobu. Sme veľmi radi, pretože to bolo veľmi náročné,“ skonštatoval Rastislav Slocík z Družstva Agrospol Boľkovce.

Hoci chov prešiel ťažkým obdobím, chovateľ o inom scenári ako o obnovení živočíšnej výroby ani neuvažoval.

„Náš podnik bol dlhodobo orientovaný čisto na ošípané. Máme na to priestory, vyškolený personál, ktorý sa našťastie vrátil, čiže bolo a aj je to našou hlavnou činnosťou. Nezaoberali sme sa inými hospodárskymi zvieratami a celá naša výroba je naviazaná a vždy aj bola na chov ošípaných,“ dodal Slocík.

Desiatky možností

Príčinu nákazy na farme sa doteraz nepodarilo stopercentne odhaliť.

„Sú desiatky možností. U nás bol problém s premnoženou diviačou zverou. Farma, do ktorej nám nákaza prenikla, bola obkolesená lesmi, kde sa nachádzali aj mŕtve diviaky, z ktorých mohol za pomoci nejakého vektora, preniknúť vírus k nám do chovu. Snažili sme sa dodržiavať všetky opatrenia, napriek tomu sa to stalo,“ skonštatoval chovateľ.

Chov poľnohospodár obnovil aj napriek tomu, že riziko afrického moru ošípaných nie je ani zďaleka zažehnané.

„Samozrejme, obavy tu stále sú, rovnako ako pretrvávajúce riziko afrického moru ošípaných. Snažíme sa ho čo najviac eliminovať a ešte viac sprísniť opatrenia,“ dodal R. Slocík.

Rekonštrukcie prinesú lepšiu perspektívu

Nateraz sa stav zvierat nepodarilo navýšiť do pôvodných čísiel, do budúcnosti to však nie je vylúčené. Družstvo už má svoje plány.

„Predtým sme produkovali od tisíc prasníc, jatočné ošípané, odstavčatá. Teraz sme zatiaľ na počte okolo 400 až 450 prasníc, teda na necelej polovici, avšak s plnou produkciou jatočných ošípaných. Ešte sme sa neodvážili ísť ďalej. Čakajú nás aj rekonštrukcie a chceme momentálne využiť prázdne priestory na totálnu prerábku pôrodní, matečníkov, aby sme následne mohli mať lepšiu perspektívu,“ dodal Rastislav Slocík.

Výskyt nákazy africkým morom ošípaných u domácej ošípanej bol na Slovensku naposledy potvrdený v júli minulého roka v okrese Michalovce. Prípady nakazených diviakov však pribúdajú neustále – naposledy boli zaznamenané začiatkom októbra napríklad v okresoch Rimavská Sobota a pri Košiciach, koncom septembra boli prípady aj pri Žarnovici, Stropkove či Sabinove.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: KPN - Rastislav Slocík v strede.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments