Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Štát sa zatiaľ nerozhýbal. Chovatelia začínajú platiť poľovníkom za likvidáciu diviakov

Štát sa zatiaľ nerozhýbal. Chovatelia začínajú platiť poľovníkom za likvidáciu diviakov
insert_photoTASR

Boj s africkým morom ošípaných sa na Slovensku začal v lete 2019. Prvý prípad sa vyskytol 8. augusta na východe Slovenska. Odvtedy sa nákaza rozšírila už na väčšiu časť územia. Posledné prípady nakazených diviakov sa objavili už na hranici nitrianskeho kraja – konkrétne v okrese Zlaté Moravce.

Za približne tri a pol roka bolo na Slovensku vyšetrených viac ako 4370 diviakov s pozitívnym výsledkom na AMO. K opatreniam, ktoré postup nákazy smerom k najväčším chovom v krajine majú zastaviť či spomaliť, patrí aj cielený, zvýšený odstrel diviačej zveri. Za jej strieľanie v uplynulých rokoch štát vyplácal poľovníkom aj zástrelné. Celkovo sa na tento účel minulo už vyše 2 milióny eur.  Aktuálne je však vyplácanie peňazí pozastavené – financie na tento účel boli schválené len do konca roka 2022.

Ministerstvo plánuje aj tento rok podporiť lov diviakov prostredníctvom zástrelného. Momentálne je návrh v schvaľovacom procese tak, aby v prípade odsúhlasenia návrhu mohlo byť zástrelné vyplácané od novej poľovníckej sezóny,  to je od 1. marca 2023,“ uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Aktuálne tak poľovníci za zastrelenie diviaka peniaze ako motiváciu k lovu od štátu nedostanú. V minulosti dostávali 10 až 30 eur za kus. V posledných troch mesiacoch minulého roka to bolo 100 eur za samca v takzvanej bielej časti územia, kde sa AMO zatiaľ nevyskytol a 100 eur za kus bez ohľadu na pohlavie a vek v nárazníkovej zóne s Maďarskom a v modrej zóne, označovanej za vysoko rizikovú pre výskyt nákazy.

Iniciatívu preberú chovatelia

„Na základe vzniknutej situácie sa chovatelia ošípaných nitrianskeho regiónu rozhodli prísť s vlastnou aktivitou, kde budeme za február, marec a apríl poľovným združeniam vyplácať sumu 50 eur za každého uloveného diviaka, bez rozdielu veku a pohlavia,“ potvrdil František Valášek, chovateľ a člen predstavenstva Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných. Valášek prevádzkuje v nitrianskom kraji tri farmy a to v Kovarciach, Veľkom Ďure a Lipovej.

Okrem neho funguje v kraji ešte jeden veľkochov, ktorý sa do opatrenia tiež zapojí. Celkový počet ošípaných v regióne sa pohybuje okolo 50 tisíc kusov.

„Chceme požiadať všetkých poľovníkov, aby sa pridali k tejto iniciatíve, aby nám pomohli uctiť si diviaka ulovením tak, ako to poľovníci majú vo zvyku, aby sme sa s diviakom nemuseli stretnúť až v podobe kadáveru a zbierať ho do umrlčieho vaku ako zdochlinu,“ dodal Valášek.

Chovatelia budú vyplácať zástrelné vo vlastnej réžii na základe informácií o odlovených diviakoch, ktoré získajú z okresných úradov v Topoľčanoch a v Nitre.

Konkrétny strelec

Účtovne pôjdu peniaze priamo na poľovnícke združenie s tým, že sme žiadali jednotlivých poľovných hospodárov a zástupcov poľovníckych združení, aby tieto peniaze v rámci svojho združenia usmernili priamo k lovcovi, ktorý sa najväčšou mierou podieľal na odlovení diviaka,“ vysvetlil František Valášek.

Podľa neho je dôležité od vyplácania zástrelného neustupovať. Práve diviaky sú totiž faktorom, ktorý sa na prenose nákazy afrického moru ošípaných podieľajú azda najviac. Ich migrácia v nadchádzajúcom období je tak pre chovy v nitrianskom kraji obrovským rizikom. Hoci chovatelia robia najrôznejšie opatrenia – od povinnej dezinfekcie až po stavbu betónových plotov okolo fariem, prienik ochorenia na farmu pri rozšírení nákazy u diviačej zveri v regióne nevedia vylúčiť.

„Ak nákaza prenikne do našich chovov, môže naozaj skončiť chov ošípaných na západe Slovenska tak, ako sa to stalo načim kolegom v Lučenci a Rimavskej Sobote, ktorí sa až teraz, po čase, pomaly odhodlávajú k naskladneniu fariem. Majú obrovské problémy s poistením zvierat. Tiež veľké ekonomické problémy, či sa vôbec k chovu vrátiť, pretože stále je tam riziko, že z okolitých lesov či z Maďarska opäť prídu nakazené diviaky, ktoré aj napriek všetkým opatreniam môžu opäť zaniesť nákazu na ich farmy. Neviem si predstaviť, že by  ešte raz mali zažiť situáciu, keď by znova museli vyzabíjať celú farmu a potom repopulovať chov,“ dodal chovateľ z nitrianskeho kraja.

Štát rozmýšľa inak

Na Slovensku od leta 2019, teda od prvého prípadu afrického moru ošípaných, sa muselo dať zlikvidovať už asi 53 300 kusov domácich ošípaných. Aj v dôsledku toho naša sebestačnosť v bravčovine klesla z asi 44 percent spred dvoch rokov na aktuálnych približne 30 percent. Ak nákaza prenikne do ďalších veľkochovov, ktoré sú situované najmä na západe Slovenska, môže to byť pre sektor chovu ošípaných posledná rana.

V rámci prevencie nákazy sa v uplynulých rokoch výrazne zvýšil odlov diviakov na Slovensku. Vo vlaňajšej poľovnej sezóne ich poľovníci zastrelili vyše 45 tisíc, v sezóne rok predtým to bolo až vyše 60 tisíc, čo patrí k rekordom. Aj podľa odborníkov je nutné udržať intenzívny lov diviačej zveri, ktorej je v lesoch aj v okolí polí na Slovensku stále veľa. Poľovníci mimo nitrianskeho regiónu, ktorí by si chceli lovom diviakov aj finančne prilepšiť, si však budú musieť na motiváciu počkať do marca, kedy chce schému zástrelného spustiť aj ministerstvo.

„Bohužiaľ štátnym inštitúciám trvajú jednotlivé kroky trochu dlhšie, lenže africký mor ošípaných  nepočká na nejaké správne rozhodnutie a odsúhlasenie finančných prostriedkov zo strany štátu. Preto sme my, chovatelia, pristúpili k okamžitej reakcii na vzniknutú situáciu, aby sme okamžite s dátumom od 1. februára vyplácali zástrelné jednotlivým poľovným združeniam,“ reagoval Valášek.

Ak k schváleniu nového zástrelného zo strany štátu dôjde, peniaze by sa mali vyplácať novým systémom. Zástrelné ani v tejto sezóne nezískajú všetci poľovníci, ktorí diviaka zastrelia.

Navrhujeme zástrelné vyplácať tým užívateľom poľovných revírov, ktorých lov diviačej zveri v aktuálnej poľovníckej sezóne bude vyšší ako v predchádzajúcej. Výška zástrelného, ako aj presný postup pri jeho uplatňovaní, sú ešte predmetom schvaľovania,“ uviedlo tlačové oddelenie MPRV SR.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments