Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV: Po troch desaťročiach sa nezastavili negatívne vývojové trendy na vidieku

MPRV: Po troch desaťročiach sa nezastavili negatívne vývojové trendy na vidieku
insert_photoMPRV SR - Konferencia Atraktívnejší vidiek, ktorá sa konala 21. februára vo Zvolene.

Napriek množstvu podporných nástrojov a zákonov sa ukazuje, že po troch desaťročiach sa nezastavili negatívne vývojové trendy na vidieku. Uviedol to odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v súvislosti s prvou zo série odborných konferencií agrorezortu Atraktívnejší vidiek, ktorá sa konala vo Zvolene.

Negatívne trendy sa podľa agrorezortu prejavujú v chýbajúcej základnej infraštruktúre, nevyužívaní budov, intenzívnom zaberaní pôdy či v znižovaní atraktivity vidieckeho priestoru na prácu a podnikanie. Zároveň nebol dostatočne využitý prirodzený rozvojových potenciál vidieckeho priestoru.

„Všetci účastníci konferencie sa zhodli, že slovenský vidiek má veľký potenciál. Na jeho rozvoj máme niekoľko strategických dokumentov a množstvo príkladov dobrej praxe zo Slovenska aj zahraničia. Chýba nám však jednotný prístup a spôsob, ako ich pretaviť do reality, aby sa ľuďom na slovenskom vidieku skutočne lepšie žilo. Verím, že ďalšie konferencie prinesú odpovede na otázku, ako systematicky a efektívne podporovať rozvoj vidieka,“ priblížil štátny tajomník MPRV SR Martin Kováč.

Odborné prednášky na konferencii poskytli podľa MPRV prehľad aktuálnych oblastí a príležitostí na rozvoj vidieka a jeho zatraktívnenie. Vidiecka krajina, katastrálne územia miest a obcí poskytujú kľúčové funkcie na zabezpečenie potravín, obnoviteľných zdrojov energie, pričom zásadným spôsobom môžu prispieť k redukcii povodňových rizík, rizík sucha a v boji proti zmene klímy.

Agrorezort doplnil, že na konferencii v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene sa zúčastnilo fyzicky 150 účastníkov a online 200 účastníkov z rezortov dopravy, regionálneho rozvoja, úradu vlády, ktorí majú na starosti plán obnovy, starostovia, riadiaci pracovníci v oblasti lesného hospodárstva a ich združení, experti a zástupcovia viacerých združení a klastrov v oblasti obehového biohospodárstva a vidieckeho rozvoja.

MPRV dodalo, že zásadným zdrojom financovania rozvoja vidieka v rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sú eurofondy spolufinancované štátnym rozpočtom z končiaceho sa Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2022 (dočerpanie 1,322 miliardy eur do konca roka 2025) a taktiež zdroje z nového obdobia Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027 (3,38 miliardy eur z EÚ zdroja a 866,8 milióna eur zo štátneho rozpočtu).

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: MPRV SR - Konferencia Atraktívnejší vidiek, ktorá sa konala 21. februára vo Zvolene.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Maroš Kovalčík
Maroš Kovalčík
23. február 2023 13:40

„30 rokov padáme …“ Bez obojstrannej komunikácie s tými, ktorí vidiek tvoria to jednoducho nikdy nepôjde … Som skeptický v tom, či ľudia ktorí o nás rozhodujú, teda mám na mysli našich ale aj európskych politikov, sú vôbec schopní prekročiť svoj tieň a ísť za tými ktorí tvoria vidiek, okrem… Celý komentár »

Johnny
Johnny
23. február 2023 14:47
Odpoveď na  Maroš Kovalčík

ono o všetkom svedčí to, aký je „boj“ o stoličku ministra pôdohospodárstva po voľbách. Absolútny nezáujem zato po financiách vnútre atď idú ako po údenom.