Stropovať či nestropovať? Táto otázka sa pravidelne opakuje vždy pri predstavení legislatívnych návrhov európskej agrárnej politiky. Veľkú diskusiu vzbudila už v roku 2011, opäť v roku 2018, no až so zmenou vedenia slovenského agroministerstva dostáva reálne kontúry. Dnes minister pôdohospodárstva Ján Mičovský na úrade vlády potvrdil, že poľnohospodárov čaká stropovanie priamych platieb od 1.1.2021.
Vo Vysokých Tatrách sa uskutočnilo stretnutie ministrov poľnohospodárstva strednej a východnej Európy. Rokovaní sa zúčastnil aj Didier Guillaume, francúzsky minister poľnohospodárstva a potravinárstva. Slovenská agroministerka Gabriela Matečná sa pre portál poľnoinfo.sk vyjadrila, že v rámci včerajších (8.5.2019) bilaterálnych rozhovorov s francúzskym náprotivkom, neobišli ani tému budúcej európskej agropolitiky.
Od predstavenia legislatívneho návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky 2021 – 2027 prešlo už vyše 10-mesiacov. Návrh Európskej komisie sa však zasekol na neschválenom viacročnom finančnom rámci. Väčší posun nastal až v uplynulých týždňoch, keď Výbor pre poľnohospodárstvo Európskeho parlamentu (COMAGRI) predstavil svoju pozíciu, ktorá budí vážne obavy aj u slovenských poľnohospodárov. Ak by došlo k schváleniu novej SPP, podľa pozície COMAGRI, znamenalo by to krach niektorých poľnohospodárskych subjektov u nás.
Dáta z nedávno publikovanej štúdie Inštitútu pôdohospodárskej politiky (december 2018) indikujú, že by poľnohospodárstvo v našich podmienkach stropovanie potrebovalo. V EÚ 80% priamych platieb poberá 20% najväčších fariem. Na Slovensku je to ešte výraznejšie, nakoľko až 94% všetkých priamych platieb, takmer 400 miliónov EUR ročne, získa 20% najväčších fariem, a ide o najväčšiu koncentráciu priamych platieb v EÚ. Česká republika je na druhom mieste, 20% subjektov získava takmer 90% priamych platieb.
Najkomentovanejšie za 7 dní