Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Stropovanie bude!

Stropovanie bude!
insert_photoautor

Stropovať či nestropovať? Táto otázka sa pravidelne opakuje vždy pri predstavení legislatívnych návrhov európskej  agrárnej politiky. Veľkú diskusiu vzbudila už v roku 2011, opäť v roku 2018, no až so zmenou vedenia slovenského agroministerstva dostáva reálne kontúry. Dnes minister pôdohospodárstva Ján Mičovský na úrade vlády potvrdil, že poľnohospodárov čaká stropovanie priamych platieb od 1.1.2021.

Pol milióna

„Pre stropovanie na budúci rok sme sa rozhodli so všetkými dobrými zváženiami aj rizikami, ktoré vnímame. Bude to odskúšanie si prechodného obdobia v relatívne takej bezpečnej rovine, že na nulu sa pôjde až cez 500-tisíc eur,“ vysvetľuje Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva.

Otázka stropovania bola podľa účastníkov piatkového stretnutia regionálnych predsedov a podpredsedov poľnohospodárskych komôr aj jednou z hlavných bodov rokovania s ministrom.

Už po piatkovej porade preto portál poľnoinfo.sk v rámci tejto mimoriadne sledovanej témy zaslal na tlačový odbor ministra štyri otázky, ktoré súviseli so stropovaním.

Odpovedí sme sa domohli až dnes, na úrade vlády, keď minister pred novinárov predstúpil po včerajšej kritike jeho nečinnosti. Tú v utorok o deviatej spustila krátkym brífingom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, pokračoval prostredníctvom tlačovej správy Spolok farmárov Slovenska, spoločnú deklaráciu okolo poludnia sformulovalo až šestnásť prvovýrobných zväzov, ktoré zastupujú poľnohospodárstvo v celej svojej pestrosti a poobede sa ozvali aj potravinári cez vyhlásenie Potravinárskej komory Slovenska.

Všetci jednotne hovoria o problémoch, ktoré ministerstvo pod vedením Jána Mičovského nerieši. V tejto situácii minister pôdohospodárstva otvára, v poslednej možnej chvíli, mimoriadne výbušnú tému stropovania priamych platieb.

V rámci stropovania aj mzdové náklady

„Zastropovanie nepoužívame kvôli tomu, že chceme byť iní, ale s cieľom preskupiť peniaze, ktoré prichádzajú naozaj masívne na priame platby. Často na to, ako to Európska únia aj myslí. Na podporu poľnohospodára. Neprodukuj, ale buď! Aj na jednej z prvých diskusií v Bruseli som povedal, že s tým nesúhlasím. Slovensko cíti povinnosť zvýšiť domácu produkciu, pretože sebestačnosť je pre nás hlavný ťahúň,“ uviedol na tlačovej konferencii Ján Mičovský.

Podpora produkcie bude prebiehať tak, že strop pol milióna eur bude navýšený pre tých, ktorí zamestnávajú a tak aj pravdepodobne vyrábajú. V rámci stropovania totiž agrorezort uvádza započítanie mzdových nákladov.

„Dnes máme zastropované priame platby nad sumu 150 tisíc eur a tá stropovaná suma od poľnohospodárov príde. V novom systéme si ju poľnohospodári dokážu udržať, pokiaľ zamestnávajú,“ vysvetľuje Andrej Gajdoš, druhý štátny tajomník agrorezortu.

Vo svojej odpovedi pre portál poľnoinfo.sk však priznáva, že započítanie mzdových nákladov skrýva mnoho neznámych. Napríklad započítanie miezd manažmentu alebo vyňatie služieb, ktoré poľnohospodárskemu subjektu realizujú dodávateľsky. To znamená, že samotný poľnohospodár si nejakú službu objedná. Napríklad agentúrnych pracovníkov alebo služby stroja.

Stropovanie v roku 2021 aj 2022

„Rozhodnutie stropovať prišlo tak neskoro, lebo sme to analyzovali spredu, zozadu. Len si musíme uvedomiť, že je tu dvojročné prechodné obdobie. V novom programovacom období budú podmienky nastavené trochu inak. Takže nemôžeme teraz na dva roky tu urobiť veľké haló a nebodaj investovať peniaze do informačných systémov, keďže o dva roky to bude inak. Ideme to robiť trošku na kolene. Ideme do rizika s tým, že to možno budeme robiť aj zle, aj voči Európskej komisii sa budeme musieť zodpovedať, ale robiť to ideme,“ hovorí Andrej Gajdoš.

Portál poľnoinfo.sk si samozrejme v rámci zákona o slobodnom prístupe k informáciám v najbližších dňoch vyžiada analýzy, ktoré spomínal štátny tajomník Gajdoš a ktoré presvedčili vedenie rezortu urýchlene spustiť stropovanie aj v prechodnom období, to znamená v rokoch 2021 a 2022. Celková suma, ktorá bude získaná stropovaním subjektov, nebola priamo na tlačovke uvedená.

„Nám nevadia veľkí. Nám vadia veľkí, ktorí neprodukujú a preto chceme podporiť malých a peniaze, ktoré takýmto spôsobom ušetríme, pôjdu aj na tie redistributívne platby. Na to, aby sme vedeli podporiť prvé hektáre tých začínajúcich a úplne všetkých farmárov. Stropovanie nie je politická mantra, je to jeden z nástrojov dosiahnutia potravinovej sebestačnosti,“ hovorí Ján Mičovský.

SPPK: Navyše administrácia pre PPA

Suma 500 tisíc eur je samozrejme prekvapením, keďže vo viacerých dokumentoch, ktoré vznikli v ostatných rokoch, sa hovorilo o sume 300 tisíc eur a so mzdovými výdavkami, ktoré vzhľadom na neprepojenie informačných systémov PPA a Sociálnej poisťovne bude potrebné dokladovať inak. Z toho má obavy aj predseda najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov.

„Pokiaľ bude strop päťstotisíc eur zo základnej platby, plus osobné náklady, nič dramatické sa nedeje. Je to len navyše administrácia pre Pôdohospodársku platobnú agentúru. Mám len obavu z krátkosti času na administráciu a zo spôsobu výpočtu osobných nákladov,“ hovorí Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Andrej Gajdoš na tlačovej konferencii vysvetlil, že odpočítateľnými výdavkami v rámci stropovania sú hrubé mzdy s daňami a odvodmi u ľudí, ktorí sú priamo spojení s poľnohospodárskou prvovýrobou. To samozrejme vzhľadom na zverejnené informácie môže skomplikovať situáciu subjektom, ktoré v minulosti diverzifikovali svoju činnosť do zhodcovania dopestovaných komodít alebo pridruženej výroby, ktorú často zdedili z minulosti.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
petro
petro
30. september 2020 23:02

Zaujímavé by bolo počuť ako dospeli k sume, dosť podivné číslo na strop 500 000 EUR, predstavuje minimálnu úsporu na redistribúciu, prakticky sa takéto stropovanie dotkne hŕstky podnikov.

Matúš
Matúš
1. október 2020 11:51
Odpoveď na  petro

Je to samozrejme výstrel na slepo. Súhlasím, stropovanie nad 500k sa dotkne len pár jednotlivcov a po odpočítaní mzdových nákladov vlastne skoro nikoho a ak si pripočítame, že redistribúciu hodlajú zaviesť až po 2022 tak je to len marketingový ťah aby sa sektor ukľudnil, nič iné to totiž nemôže priniesť

G.S.
G.S.
1. október 2020 13:54
Odpoveď na  petro

Jednoducho sa to urobilo tak aby aj vlk sa nažral a ovca príliš nebľačala. Takže sa môže odfajknúť,že stropovanie máme a že je celkom neúčinné? A komu to bude vadiť ak média budú ticho? No a farmárka. Ty si myslíš, že Oravec sa poteší, ak budú všetky jeho farmy spočítavať?… Celý komentár »

Farmárka
Farmárka
1. október 2020 13:08

A bude to strop na farmu alebo na konečného užívateľa výhod? Povedzme si pravdu, tzv. agrobaróni z finančného sektora poprepúšťali v rámci efektivity kmeňových zamestnancov, tých čo si ponechali “šibujú” z jednej svojej farmy na druhú cez celé Slovensko. Sezónne zamestnávajú brigádnikov a tak aj hospodárenie na pôde vyzerá. Akurát… Celý komentár »

Myxo
Myxo
1. október 2020 13:52
Odpoveď na  Farmárka

Ja by som chcel konečne vidieť koľko ľudí zamestnávajú tí o ktorých básni “dedoles”. Lebo tí ktorých Vy ste nazvali “agrobaróni” aspoň platia za zamestnancov odvody a dane! Lebo poznám veľa podnikov do do max. 400ha, a nemajú žiadnych zamastencov, resp. majú , ale na Slovensku je to tak. A… Celý komentár »

Myxo
Myxo
1. október 2020 13:52

Ja by som chcel konečne vidieť koľko ľudí zamestnávajú tí o ktorých básni “dedoles”. Lebo tí ktorých Vy ste nazvali “agrobaróni” aspoň platia za zamestnancov odvody a dane! Lebo poznám veľa podnikov do do max. 400ha, a nemajú žiadnych zamastencov, resp. majú , ale na Slovensku je to tak. A… Celý komentár »

Ferko
Ferko
7. október 2020 12:23

viete aká je pravda o uvedenom návrhu? Taká, že výsledok by znamenal ešte menšie postihnutie “veľkých” podnikov stropovaním ako to je teraz. Pretože mzdové náklady dokážu zo stropovania dostať veľa tých, ktorí tam dnes spadali. Nehovorilo sa pri nástupe skôr o opaku?