Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Názory a komentáre Z domova

Ako vidia stropovanie platieb malí a mladí poľnohospodári?

Vidiecka platforma

Dáta z nedávno publikovanej štúdie Inštitútu pôdohospodárskej politiky (december 2018) indikujú, že by poľnohospodárstvo v našich podmienkach stropovanie potrebovalo. V EÚ 80% priamych platieb poberá 20% najväčších fariem. Na Slovensku je to ešte výraznejšie, nakoľko až 94% všetkých priamych platieb, takmer 400 miliónov EUR ročne, získa 20% najväčších fariem. Ide o najväčšiu koncentráciu priamych platieb v EÚ. Česká republika je na druhom mieste, 20% subjektov získava takmer 90% priamych platieb.

Jedným z cieľov priamych platieb je zabezpečiť dostatočnú životnú úroveň zvýšením príjmov a zmiernením ich kolísania, a podporu príjmov farmárov ako podnikateľských subjektov. Ukazuje sa však, že na výšku mzdy zamestnancov majú priame platby len malý vplyv. Výška mzdy, ktorú podniky vyplácajú zamestnancom nedosahuje priemer v hospodárstve Slovenska. Pritom aj vďaka priamym platbám sú príjmy poľnohospodárskych podnikov na osobu (AFI) na Slovensku nadpriemerné, v rámci EÚ i v porovnaní s celou slovenskou ekonomikou.

Dozrel čas na uvedenie zastropovania do praxe

Aj preto plne súhlasíme s návrhom povinného stropovania priamych platieb predloženým Európskou komisiou v článku 15, ktorý zohľadňuje ľudí pracujúcich na farmách.

Po dlhoročných rozsiahlych diskusiách konečne dozrel ten správny čas na uvedenie zastropovania do praxe. Stropovanie považujeme za vhodný nástroj, pomocou ktorého môžeme zvýšiť finančnú podporu pre malých a rodinných farmárov a zároveň pokryť výdavky súvisiace so zmenou klímy, životným prostredím, pôdou, životnými podmienkami zvierat atď., t.j. výdavky ktoré sú kľúčové pre trvalo udržateľný európsky poľnohospodársky sektor.

Zároveň je to skvelý signál a významný prínos zo strany EÚ k Dekáde rodinných fariem vyhlásenej OSN, ktorú sme odštartovali tento rok. Tento krok je kľúčový aj na ceste k postupnému odbúraniu priamych platieb, ktoré v novej modernej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ, zameranej na dosahovanie konkrétnych výsledkov, už nemajú svoje miesto. Odštartujeme tak spoločne transformáciu z priamych platieb na cielené ohodnotenie sociálnych a environmentálnych prínosov. Finančné prostriedky získané stropovaním je preto účelné použiť na financovanie environmentálnych a klimatických opatrení, ako aj mladých, začínajúcich a malých farmárov.

Autor článku: Vidiecka platforma, Združenie mladých farmárov na Slovensku, Spolok farmárov Slovenska, Spolok malých a stredných farmárov z južného Slovenska
Zdroj obrázku: Matúš Výbošťok

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1593 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

7 komentárov

 1. blank
  jm
  19. januára 2019

  Je zaujímavé že ani jedna politická strana nemá v úmysle podporiť malé a rodinné farmy. Pritom pred voľbami sa radi o túto tému oprú. Myslím že by si malo tých 80 % poberateľov podpory zvážiť KOMU v najbližších voľbách dajú svoj hlas aby nemuseli stále len POČÚVAŤ sľuby. Zastropovania sa boja hlavne veľký investori ktorý očakávajú návrat svojej investície, ktorú im mala zabespečíť podpora hlavne z Európskych dotácií. Je na smolu malých hospodárov že títo veľžrúti sú tu dnes a zajtra sa bude hovoriť len o zbohatlíkoch.

  Odpovedať
 2. blank
  Ivan
  21. januára 2019

  Ste na omyle ak si myslíte, že stropovanie bude prínosom pre malých a mladých. Otázka je kto je dnes malý a veľký a ako sa ušetrené prostriedky prerozdelia. Myslím si, že dnes sme na Slovensku všetci malí a strední, tí veľkí sú väčšinou zahraniční, alebo vami opisovaný tzv. investori.Zo skúseností a dlhej praxe som presvedčený, že zo stropovania zvíťazí úplne niekto iný a preto malí, mladí , strední či sú to farmári, alebo družstevníci ak nenájdeme spoločnú platformu a budeme sa večne deliť, tak pomôžeme práve tým, ktorí to zneužijú. Preto mám jednu dobrú radu vidiecka platforma sme všetci nikto predsa nehospodári vo veľkomestách, nájdime spoločnú reč nedrobme sa a máme šancu uspieť. Ak si niekto myslí, že založí rôzne nové spolky väčšinou len kvôli tomu, aby sa stal jej predstaviteľom a zaujal najmä bulvárne média, tak sme všetci už vopred prehrali. Prosím zobuďme sa a hľadajme zdravý sedliacky rozum skôr ako niekto odsúhlasí novú spoločnú politiku po r.2020, ktorá už niekde leží pripravená u tých naj….., inak sa budeme preberať zo zlého sna veľmi dlho v úlohe porazeného , ale z vlastnej viny.

  Odpovedať
 3. blank
  jm
  21. januára 2019

  Tento píspevok by si mal každý poľnohospodár prečítať viac krát . Problém je ten ,že nie všetci sme dnes telom aj dušou poľnohospodári. Votreli sa medzi nás aj individuá ktorým okrem peňažného prospechu na ničom inom ani nezáleží. Je to jednoducho nenažranosť bez hraníc. Je na zamyslenie kam speje dnešná spoločnosť vyvolených ktorý by na poliach najradšej nevideli ani jediného zamestnanca. Nemuseli by totiž vysvetľovať prečo sú aj problémy.

  Odpovedať
 4. blank
  JR
  11. októbra 2019

  Tak zaprvé: Stropovanie dotácii je absolútne neefektívny krok, ktorý nič nerieši. Buď dotácie zrušme úplne a nech si každá krajina pestuje čo najviac pre seba, aby sme nemali európske dialnice zapchaté kamiónami s potravinami, ktoré sa vôbec nemusia dovážať, zrušme DPH na potraviny a je to vyriešené. Veď položme si otázku, kto v skutočnosti tie dotácie zaplatí a koľko z nich sa reálne dostane k farmárom a koľko zhltne agenda okolo nich…celý tento systém je tak nelogický, postavený na zvýhodňovaní jedného voči druhému. A ak si niekto myslí, že tu po likvidácii veľkých podnikov tu vznikne zrazu boom malých rodinných fariem, tak sa veľmi myli. Kde majú prostriedky, know how, skúsenosti, technológie atď. Tam kde to funguje je to historicky a tradične dané, ale na Slovensku to tak nie je, ani nebude.Chceme byť závislý na dovoze potravín na 95%? No neviem, ja zrovna nie. Keď sa neurodí na západe, nebudú sa s nami deliť. Alebo treba zastropovať zisky, alebo stanoviť kľúč na mzdy pracovníkov, pre podniky s dotáciami, ale nie stropovať.

  Odpovedať
 5. blank
  dedo jozef
  14. októbra 2019

  dnes je problem vobec najsť pracovnikov v ktoromkolvek odvetvi,problem je už v školstve,stredne odborne školy pomaly zanikaju,vysokoškolaka do traktora a maštale nedostanete,žiadna prax,stači tytul,na 100 absolventov vš 10 traktoristov nevyrobi,stredna trieda pracujucich na slovensku pomaly neexistuje.ak by chcel štat pomocť mladym,začinajucim,musel by zriadit bytunky,mliekarne,vykupne pol.produkcie aspon v krajskych mestach,aby im mal kto garantovať vykupne ceny a peniaze za niečo vyprodukovane,dnes chceme, aby mlady,začinajuci bol prvovyrobca,spracovatel, ekonom,obchodnik,učtovnik,člen rodiny ,však to je nerealne,ak si niekto mysli opak,nech si to vyskuša a až potom nech zasadne za okruhly stol.dnes maju problem veľky dostat sa k peniazom za svoju produkciu.inak budu mlady,začinajuci stale ako ovce medzi vlkmi.

  Odpovedať
  1. blank
   Peter
   19. októbra 2019

   Malý farmári len rovnaké právat.j.právo na pôdu,ošetriť veterinárne nariadenie o molovýrobných prevádzkach(prechod z nelegálnej výroby na legálnu) dať do poriadku uživacie pravo na pozemok.Družstvá si uživajú pôdu bez nájmu.Farmár má nájomnú zmluvu no stale robia obštrukcie a naťahovanie času.Keď sme tak nepodstatný pre polnohospodárstvo čo sa nás tak bojíte keď vymýšlate a podsúvate blbosti ,ktoré nemajú hlavu ani pätu.Starajtr sa o seba a hlava nech Vás nebolí ako to zvládneme.

 6. blank
  Peter
  19. októbra 2019

  Malý farmári len rovnaké právat.j.právo na pôdu,ošetriť veterinárne nariadenie o molovýrobných prevádzkach(prechod z nelegálnej výroby na legálnu) dať do poriadku uživacie pravo na pozemok.Družstvá si uživajú pôdu bez nájmu.Farmár má nájomnú zmluvu no stale robia obštrukcie a naťahovanie času.Keď sme tak nepodstatný pre polnohospodárstvo čo sa nás tak bojíte keď vymýšlate a podsúvate blbosti ,ktoré nemajú hlavu ani pätu.Starajtr sa o seba a hlava nech Vás nebolí ako to zvládneme.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.