Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Ako vidia stropovanie platieb malí a mladí poľnohospodári?

Vidiecka platforma
insert_photoMatúš Výbošťok

Dáta z nedávno publikovanej štúdie Inštitútu pôdohospodárskej politiky (december 2018) indikujú, že by poľnohospodárstvo v našich podmienkach stropovanie potrebovalo. V EÚ 80% priamych platieb poberá 20% najväčších fariem. Na Slovensku je to ešte výraznejšie, nakoľko až 94% všetkých priamych platieb, takmer 400 miliónov EUR ročne, získa 20% najväčších fariem. Ide o najväčšiu koncentráciu priamych platieb v EÚ. Česká republika je na druhom mieste, 20% subjektov získava takmer 90% priamych platieb.

Jedným z cieľov priamych platieb je zabezpečiť dostatočnú životnú úroveň zvýšením príjmov a zmiernením ich kolísania, a podporu príjmov farmárov ako podnikateľských subjektov. Ukazuje sa však, že na výšku mzdy zamestnancov majú priame platby len malý vplyv. Výška mzdy, ktorú podniky vyplácajú zamestnancom nedosahuje priemer v hospodárstve Slovenska. Pritom aj vďaka priamym platbám sú príjmy poľnohospodárskych podnikov na osobu (AFI) na Slovensku nadpriemerné, v rámci EÚ i v porovnaní s celou slovenskou ekonomikou.

Dozrel čas na uvedenie zastropovania do praxe

Aj preto plne súhlasíme s návrhom povinného stropovania priamych platieb predloženým Európskou komisiou v článku 15, ktorý zohľadňuje ľudí pracujúcich na farmách.

Po dlhoročných rozsiahlych diskusiách konečne dozrel ten správny čas na uvedenie zastropovania do praxe. Stropovanie považujeme za vhodný nástroj, pomocou ktorého môžeme zvýšiť finančnú podporu pre malých a rodinných farmárov a zároveň pokryť výdavky súvisiace so zmenou klímy, životným prostredím, pôdou, životnými podmienkami zvierat atď., t.j. výdavky ktoré sú kľúčové pre trvalo udržateľný európsky poľnohospodársky sektor.

Zároveň je to skvelý signál a významný prínos zo strany EÚ k Dekáde rodinných fariem vyhlásenej OSN, ktorú sme odštartovali tento rok. Tento krok je kľúčový aj na ceste k postupnému odbúraniu priamych platieb, ktoré v novej modernej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ, zameranej na dosahovanie konkrétnych výsledkov, už nemajú svoje miesto. Odštartujeme tak spoločne transformáciu z priamych platieb na cielené ohodnotenie sociálnych a environmentálnych prínosov. Finančné prostriedky získané stropovaním je preto účelné použiť na financovanie environmentálnych a klimatických opatrení, ako aj mladých, začínajúcich a malých farmárov.

Autor článku: Vidiecka platforma, Združenie mladých farmárov na Slovensku, Spolok farmárov Slovenska, Spolok malých a stredných farmárov z južného Slovenska
Zdroj obrázku: Matúš Výbošťok

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
19. január 2019 0:40

Je zaujímavé že ani jedna politická strana nemá v úmysle podporiť malé a rodinné farmy. Pritom pred voľbami sa radi o túto tému oprú. Myslím že by si malo tých 80 % poberateľov podpory zvážiť KOMU v najbližších voľbách dajú svoj hlas aby nemuseli stále len POČÚVAŤ sľuby. Zastropovania sa… Celý komentár »

Ivan
Ivan
21. január 2019 13:36

Ste na omyle ak si myslíte, že stropovanie bude prínosom pre malých a mladých. Otázka je kto je dnes malý a veľký a ako sa ušetrené prostriedky prerozdelia. Myslím si, že dnes sme na Slovensku všetci malí a strední, tí veľkí sú väčšinou zahraniční, alebo vami opisovaný tzv. investori.Zo skúseností… Celý komentár »

jm
jm
21. január 2019 22:30

Tento píspevok by si mal každý poľnohospodár prečítať viac krát . Problém je ten ,že nie všetci sme dnes telom aj dušou poľnohospodári. Votreli sa medzi nás aj individuá ktorým okrem peňažného prospechu na ničom inom ani nezáleží. Je to jednoducho nenažranosť bez hraníc. Je na zamyslenie kam speje dnešná… Celý komentár »

JR
JR
11. október 2019 14:36

Tak zaprvé: Stropovanie dotácii je absolútne neefektívny krok, ktorý nič nerieši. Buď dotácie zrušme úplne a nech si každá krajina pestuje čo najviac pre seba, aby sme nemali európske dialnice zapchaté kamiónami s potravinami, ktoré sa vôbec nemusia dovážať, zrušme DPH na potraviny a je to vyriešené. Veď položme si… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
14. október 2019 1:34

dnes je problem vobec najsť pracovnikov v ktoromkolvek odvetvi,problem je už v školstve,stredne odborne školy pomaly zanikaju,vysokoškolaka do traktora a maštale nedostanete,žiadna prax,stači tytul,na 100 absolventov vš 10 traktoristov nevyrobi,stredna trieda pracujucich na slovensku pomaly neexistuje.ak by chcel štat pomocť mladym,začinajucim,musel by zriadit bytunky,mliekarne,vykupne pol.produkcie aspon v krajskych mestach,aby im… Celý komentár »

Peter
Peter
19. október 2019 18:47
Odpoveď na  dedo jozef

Malý farmári len rovnaké právat.j.právo na pôdu,ošetriť veterinárne nariadenie o molovýrobných prevádzkach(prechod z nelegálnej výroby na legálnu) dať do poriadku uživacie pravo na pozemok.Družstvá si uživajú pôdu bez nájmu.Farmár má nájomnú zmluvu no stale robia obštrukcie a naťahovanie času.Keď sme tak nepodstatný pre polnohospodárstvo čo sa nás tak bojíte keď… Celý komentár »

Peter
Peter
19. október 2019 18:48

Malý farmári len rovnaké právat.j.právo na pôdu,ošetriť veterinárne nariadenie o molovýrobných prevádzkach(prechod z nelegálnej výroby na legálnu) dať do poriadku uživacie pravo na pozemok.Družstvá si uživajú pôdu bez nájmu.Farmár má nájomnú zmluvu no stale robia obštrukcie a naťahovanie času.Keď sme tak nepodstatný pre polnohospodárstvo čo sa nás tak bojíte keď… Celý komentár »