Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Sme rodina hovorí o strope na podnik vo výške 100-tisíc eur

Sme rodina hovorí o strope na podnik vo výške 100-tisíc eur
insert_photoPlantex

Starostlivosť o kvalitu pôdy, trvalá udržateľnosť hospodárenia na pôde a rozvoj vidieka by mali byť podľa opozičného hnutia Sme rodina prioritami pre Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ na roky 2021 – 2027. Na presadenie svojich návrhov hľadá Sme rodina spojencov aj zahraničí. Sériu rokovaní so zástupcami poľnohospodárskych zväzov začali v Česku, pokračovať plánujú v ostatných štátoch Vyšehradskej štvorky, ale aj v Rakúsku či Rumunsku, informovalo vo štvrtok hnutie.

Prvé rokovania hnutie uskutočnilo s vedením Asociace soukromého zemědělství Českej republiky.

„V oblasti priamych platieb budú slovenskí a českí partneri trvať na tom, aby bolo na území Európskej únie zavedené trvalé stropovanie v maximálnej čiastke 100 000 eur,“ informovalo hnutie v tlačovej správe.

Obmedzenie maximálnej výšky dotácie by malo byť realizované na inštitút konečného užívateľa výhod, nie na poľnohospodársky podnik. Sme rodina má aj výhrady k plánovanému kráteniu rozpočtu EÚ či k pripravovanej redukcii stavu hospodárskych zvierat.

Napriek tomu, že strategické plány pre poľnohospodárstvo majú byť odovzdané do Bruselu do konca roku 2019, musí definitívnu podobu spoločnej poľnohospodárskej politiky schváliť nový Európsky parlament. Hnutie preto očakáva možno až dvojročné prechodné obdobie bez stanovených kritérií na čerpanie dotácií. Sme rodina chce svoje návrhy presadiť s pomocou zahraničných poľnohospodárov rokovaním s poslancami Európskeho parlamentu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Plantex

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
19 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
22. marec 2019 5:50

Môj dedo keď sa vrátil z vojny po 3 rokoch v ruskom lagri tak do roku 1953 gazdoval na svojich 50 tich ha. Išiel do družstva lebo musel otca a švagrov z babkinej strany zavreli do basy lebo boli kulaci. Začal pracovať na družstve a popri práci si urobil maturitu… Celý komentár »

Miro
Miro
22. marec 2019 7:03

Juraj vystihol si to úplne presne o poľnohospodárov až do marca 2020 sa budú zaujímať aj politické strany, ktoré poľnohospodárstvo poznajú len s učebníc biológie a spravodajstva TV. Mnohí ich odborníci ani netušia o čom píšu,

MichalK
MichalK
22. marec 2019 8:42

Sme rodina rozumie poľnohospodárstvu asi toľko ako nechcem byť vulgárny. Doteraz agrosektor nezaujímal, žiadnych politikov zrazu máme spústu odborníkov na všetky odvetvia. Stropovanie bez zápočtu osobných nákladov je pre naše poľnohospodárstvo či malé a či veľké farmy je likvidačné. Nech skúsia odborníci z poitických strán vykonať analýzu hospodárskych výsledkov za… Celý komentár »

realista
realista
22. marec 2019 11:57

a ja navrhujem zastropovanie platby pre politické strany zo štátneho rozpočtu 10 000,- € na jedného člena strany, ktorý zaplatil členské príspevky (tiež tomu rozumiem asi rovnako ako lídri nemenovanej strany…)

G.S.
G.S.
22. marec 2019 18:37

No dobre páni. Rozkričali ste sa. Ale otázka znie tak. Je pre Slovensko potrebné , aby tu bolo pár Mačajov , alebo radšej stovky menších za tie isté peniaze? Mačaj môže ďalej pokojne pracovať aj na 100000 ha, ale načo je to pre tento štát dobre, ak na nich dokáže… Celý komentár »

marcel sako
marcel sako
22. marec 2019 20:32

Ahojte všetci, je to absolútne jedno či ste malý alebo veľký. Únia/hlavne Nemci, Francúzi / nechce podporovať podniky, ktoré produkujú, lebo by išla proti vlastným. Ak by sme dosiahli , že sa bude podporovať produkcia, udržateľné poľnohospodárstvo, starostlivosť o pôdu a krajinu, tak bude dostatok pôdy a peňazí pre každého,… Celý komentár »

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
22. marec 2019 20:50

Malá sonda do histórie. Pred 28 rokmi robilo zeleninu na Slovensku 300.000 farmárov, ktorý sa tým živili aj pred rokom 89. Medzi nimi sme boli aj mi so 7 ha ručne zbieraných zemiakov. Po rozpade ČSFR dostavali SHR 75% dotácie na akékoľvek investície. Vládol všeobecný optimizmus a poda sa vo… Celý komentár »

G.S.
G.S.
23. marec 2019 18:47

Pán Mačaj. Povedzte mi ako je možné zastaviť prienik do poľnohospodárstva rôznych Rodovcov, Vadalovcov, Drobných, JaT a iných zlodejov a finančných skupín, ktorí nedovolia prístup nielen k pôde , ale aj k akýmkoľvek zdrojom na investície pre nikoho iného? 100000 € znamená strop pre platby na 500 ha podľa dnešných… Celý komentár »

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
23. marec 2019 19:38

Podľa mňa firmy ako EXATA, slovenské farmárske družstvo, podniky patriace pod JaT, ale musím konštatovať že aj veľa družstiev a aj mnoho menších fariem, skratka podstatná časť poľnohospodárov, nevie, nechce, boji sa vykonávať podnikateľskú činnosť v tom zmysle že neskúšajú nové aktivity, ktoré sú riskantne, nutno si zobrať úver, ale… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
24. marec 2019 13:18

Pán G.S., dotácie sú na to , aby zlepšili konkurencieschopnosť výroby, zaľudnenostˇvidieka a tým zamestnanosť na vidieku. sedliak, ktorý má hektárov a zamestnáva odvedie čtátu na odvodoch 60 000€. Pri stropovaní dostane 100 000€ a stále je v pluse. Sedliak, ktorý má 5000 Hektárov a robí špeciálnu výrobu, zeleninu, zemiaky,… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
25. marec 2019 12:51

O akej intenzivnej „zazracnej“ specialnej rastlinnej vyrobe to hovorite?! Ved ani nase vino nevieme predat! Vyrabame polovicu spotreby a mame s odbytom neskutocne problemy. Vlani vyrazne klesla cena hrozna a ak sa s tym nezacne nieco robit, do 5 rokov slovenske vinarstvo a vinohradnictvo zazije brutalnu redukciu. Preziju to len… Celý komentár »

G.S.
G.S.
26. marec 2019 18:01

Chlapi, pochopte to, že jedna lastovička leto nerobí a jeden Mačaj nie je poľnohospodárstvo. Tu musí byť v dobrej kondícii dve tretiny podnikov a nie aby sme budovali „výkladné skrine“ s obrovskou podporou. Väčšina roľníkov nemôže objavovať nové výrobné programy. Roľník v okrese Medzilaborce nemá rovnaké možnosti na rozvoj ako… Celý komentár »

jm
jm
26. marec 2019 20:12

Mali by sme si položiť otázku prečo sme v pozícii akej sme keď poberáme nadpriemerné dotácie na jeden hektár v rámci EU. A prestať sa vyhovárať ,že všade sú problémy len vo vedení nie! Najväčšia zodpovednosť je v rukách tých ktorý rozhodujú a nie ktorý vykonávajú! Ak je nariadenie alebo… Celý komentár »

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
26. marec 2019 20:18

G.S. v zasade s tebou súhlasím. Ale: 1.Stropovanie platieb bez započítania miezd cesta nie je. Dôvod: konkrétne naša firma zaplatí za rok 2018 viac dani z príjmu ako dostala dotacii a raz toľko zaplatí na odvodoch. Z môjho pohladu to fér nie je. Skúsme nájsť lepší nástroj na rozvoj poľnohospodárstva… Celý komentár »

jm
jm
26. marec 2019 21:07

Mali by sme si položiť otázku prečo sme v pozícii akej sme keď poberáme nadpriemerné dotácie na jeden hektár v rámci EU. A prestať sa vyhovárať ,že všade sú problémy len vo vedení nie! Najväčšia zodpovednosť je v rukách tých ktorý rozhodujú a nie ktorý vykonávajú! Ak je nariadenie alebo… Celý komentár »