PPA: S cieľom boja proti podvodom sme prijali a implementujeme množstvo opatrení
Pôdohospodárska platobná agentúra administruje poskytovanie podpôr financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu, Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a štátneho rozpočtu alebo z Európskeho námorného a rybárskeho fondu a štátneho rozpočtu, ktoré vychádzajú zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre programové obdobie 2014 – 2020 a z Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020, ktorý vytvára Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a je schvaľovaný Európskou komisiu.
PPA postupuje pri poskytovaní podpôr z fondov EPZF a EPFRV v zmysle platnej legislatívy EÚ a dodržiava princípy transparentnosti, proporcionality a zákonnosti a správnosti.
Dovoľujeme si zdôrazniť, že PPA je priebežne kontrolovaná a auditovaná orgánmi Európskej Komisie, Európskeho dvora audítora, ako aj národnými orgánmi ako NKÚ SR, MF SR, MPRV SR a jej činnosť je posudzovaná aj nezávislým certifikačným orgánom v zmysle nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) č. 1306/2013 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 908/2014.
PPA na základe identifikovaných zistení z uvedených kontrol a auditov vypracováva akčné plány, prijíma opatrenia na odstránenie nedostatkov a zistení, ktoré pravidelne monitoruje a vyhodnocuje.
PPA má zavedený účinný vnútorný kontrolný systém na elimináciu rizík, má zavedené postupy na podávanie, preverovanie a evidovanie podnetov o protispoločenskej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, a postupy na boj proti podvodom.
PPA aktívnym prístupom vytvára register organizačných rizík PPA, obsahujúci najvýznamnejšie riziká PPA s uvedením konkrétnych opatrení na ich elimináciu, zdrojov na opatrenia, zodpovedných osôb a jasných termínov na ich prijatie s cieľom zabezpečenia ochrany finančných záujmov EÚ a SR aj v oblasti boja proti podvodom.
V rámci aktívneho prístupu PPA, bola uvedená oblasť auditovaná nielen zo strany certifikačného orgánu, ale aj zo strany vnútorného auditu PPA, pričom boli sformulované nasledovné odporúčania k prijatiu opatrení, ktoré už PPA v súčasnosti implementuje.
S cieľom zvýšenej prevencie boja proti podvodom PPA prijala a implementuje nasledovné opatrenia:
- PPA dopracovala postupy a vykonáva pravidelné, systematické monitorovanie plnenia opatrení na zníženie rizík a výstupy z monitorovania predkladať na PV PPA,
Jednotlivé sekcie PPA vykonávajú na základe jednotlivých zistení kontrolných orgánov (NKÚ, ÚV SR, EK a ďalšie) opatrenia, ktoré slúžia na minimalizovanie obdobných zistení v budúcnosti. Tieto sú v pravidelných intervaloch aj jedným z bodov PV PPA.
- aktualizovala metodiku na posudzovanie rizika podvodu a na základe tohto posúdenia aktualizovala register rizík podvodov na PPA,
PPA prepracovala jednotlivé pracovné postupy pre posudzovanie existencie rizika podvodu v rámci schvaľovacieho procesu žiadostí o NFP. Pre uvedené postupy má PPA zosumarizovaný tzv. register rizík a podvodov.
- vykonáva pravidelný monitoring plnenia opatrení na zníženie identifikovaných rizík podvodu a výstupy z monitorovania predkladá na poradu vedenia PPA,
Odbor vnútorného auditu, ako útvar priamo riadený generálnym riaditeľom PPA vykonáva monitoring plnenia opatrení na zníženie identifikovaných rizík za účelom jeho prehľadnejšieho využitia pre GR PPA ako aj pre jednotlivé sekcie v rámci PPA.
- zabezpečuje pravidelnú aktualizáciu zoznamu konkrétnych indikátorov podvodov („červené vlajky“)
PPA na základe zistenia neštandardného konania žiadateľa automaticky zaznamenáva uvedenú skutočnosť do spisu projektu a je viditeľný pre akéhokoľvek ďalšieho zamestnanca, ktorý s uvedeným projektom ďalej pracuje.
- zaviedla kontroly na odhalenie indikátorov podvodu najmä do informačných systémov PPA a príslušných manuálov a prijala jasné vnútorné pravidlá pre zamestnanca v prípade, že odhalí indikátory podvodu,
Kontrolné mechanizmy na PPA sú nastavené tak, že akékoľvek neštandardné konanie žiadateľa je zaznamenané písomne v správe z kontroly, ktorá je súčasťou spisu projektu. V špecifických prípadoch, keď je nevyhnutné okamžité varovanie sa informácia o podvode zaznamenáva aj do informačného systému PPA, aby ju mohol využiť akýkoľvek zamestnanec PPA.
- zabezpečuje vypracovanie postupov a povinností jednotlivých organizačných útvarov PPA pre zostavenie čiernych listín ako prevencie pre vznik interných aj externých podvodov.
PPA pri schvaľovaní projektov ako aj pri vyplácaní platieb v rámci jednotlivých opatrení berie do úvahy, či žiadateľ má v rámci PPA akýkoľvek dlh alebo u neho boli v minulosti zníženia súvisiace s administratívnou kontrolou ako aj kontrolou na mieste realizácie projektu.
Tento fakt je jedným z kľúčových rizikových faktorov, ktoré sa berú v úvahu pri výbere vzorky rizikovou analýzou pre kontroly na mieste realizácie projektov ešte pred vyplatením akejkoľvek platby alebo ex post kontroly po ukončení realizácie projektu.
PPA je certifikovaný orgán, ktorý musí spĺňať prísne kritéria
Tento text PPA publikuje preto, aby sme v informovaní o situácii „nevytrhávali“ veci z kontextu v tak celospoločensky sledovanej problematike. Vytvárame tým nekomfortnú situáciu aj pre zamestnancov PPA nie len pre samotných žiadateľov. Pritom títo zamestnanci denne poctivo pripravujú pre novinárov informácie do ich reportáži, ktoré si sami vyžiadavajú, a to aj podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. PPA je certifikovaný orgán, ktorý musí spĺňať prísne kritéria a preto takéto skresľované informácie ničia dôveryhodnosť tejto inštitúcie.
Niektoré vyjadrenia na adresu PPA vnímame ako osočovanie a aj napriek aktuálnemu vypätiu situácie, ktorú terajšie vedenie a ani pracovníci PPA nespôsobili, sa všetci podieľajú na príprave všetkých podkladov a stanovísk pre všetkých opytujúcich.
Pracovníci PPA vyvíjajú enormné úsilie, aby zodpovedali aktuálne otázky, informovali verejnosť a médiá, často nad rámec svojho pracovného času, nakoľko sa prioritne musia venovať vlastnej agende aby v konečnom dôsledku nebol ukrátený žiadateľ/poľnohospodár, potravinár, lesník, obec do 1000 obyvateľov.
Vyprosíme si tvrdenia, ktoré doslova urážajú a dehonestujú prácu všetkých pracovníkov PPA, ako napríklad vyjadrenia o spomínaných úplatkoch. Kto vyhlási takéto tvrdenie, nech si splní svoju povinnosť a podá oznámenie na príslušne organy.
Možno by stačili prijať jedno zásadné opatrenie a tým je ” Inštitút personálnej zodpovednosti pracovníkov MPaRV SR, vrátane PPA ” . Znamenalo by to, trestnú zodpovednosť jednotlivých pracovníkov MP a to nielen na najvyšších rozhodovacích miestach,ale aj u ľudí, ktorí dodávajú a spracovávajú podklady a podpisujú sa pod výsledky z… Celý komentár »
Na PPA sú určite riadne vyťažený lebo už ani telefón nemá kto zdvihnúť. To aby človek pre každú informáciu navštívil PPA osobne. Toto je cesta ako uľahčiť hospodárovi život hlavne v jarnom období.