Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Rozhovor s predsedom SPPK: Z rozpočtu sme zostali v rozpakoch

blank

Vláda odobrila návrh rozpočtu verejnej správy pre najbližšie roky. Ten teraz smeruje na ďalšie schválenie v parlamente. Na názor poľnohospodárov sme sa opýtali Emila Macha, predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

31 alebo 81?

Štátny rozpočet do budúceho roka ráta v poľnohospodárstve so sumou 943 miliónov eur. Oproti tomuto roku pôjde o výrazný pokles. Čo  hovoríte na návrh?

Z rozpočtu sme ako agropotravinári trošku v rozpakoch, pretože ho nevieme úplne exaktne čítať. Evidujeme tam iba 30 miliónov eur na zelenú naftu a jeden milión na štátnu pomoc. Z tohto pohľadu vítame vyjadrenia ministra financií, ktorý po rokovaniach a iniciatíve SNS uviedol veci na správnu mieru, že 30 miliónov eur poľnohospodári a potravinári majú na zelenú naftu a milión v štátnej pomoci. Okrem toho ďalších 25 miliónov eur je pre nás určených v kolónke tovary a služby a 25 miliónov eur máme vyčlenených zo všeobecnej pokladničnej správy. My hovoríme, že je to prísľub a budeme žiadať, aby v parlamente toto bolo zmenené. Aby tých 50 miliónov eur, popri spomínaných 31 miliónov, bolo tiež presunutých do kategórie štátnej pomoci. Nech sa nestane, že v rámci politických turbulencií, ktoré nás určite čakajú po parlamentných voľbách, skončí tých 50 miliónov eur mimo poľnohospodárov a potravinárov.

Na čo konkrétne by mali byť použité tieto peniaze?

Túto štátnu pomoc nežiadame na pestovanie kukurice, pšenice a repky olejnej, ale žiadame to exaktne viazať pre ľudí, ktorí robia špeciálnu rastlinnú výrobu a živočíšnu výrobu. Žiadame to tiež na poistenie a veľkú časť týchto peňazí chceme vyčleniť pre poddimenzovaný potravinársky sektor.

Stropovanie prináša byrokraciu

V návrhu rozpočtu sa otvorene píše aj o takzvanom stropovaní priamych platieb a jeho zavedení. Aký je názor SPPK?

Je pravda, že jedno z tých odporúčaní, ktoré sa píše v návrhu štátneho rozpočtu, ktorý má byť na tri roky, sa týka aj zavedenia stropovania. Stropovanie nie je jednoduchá debata. My sme aktuálne so stropovaním na úrovni Európskej únie, kde sa rokuje, či bude dobrovoľné, a ak bude dobrovoľné, na Slovensku sa rozhodneme, akým spôsobom to zavedieme. Oficiálna pozícia vlády pri predbežnom stanovisku k návrhu Európskej komisie je, že chceme dobrovoľné stropovanie. Teraz čítame v štátnom rozpočte, že chceme stropovať. Musím povedať, že my ako poľnohospodári, tí ktorí vyrábame a zamestnávame, teda robíme špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu, sa stropovania nebojíme, pokiaľ k tomu budeme vedieť pripočítať osobné náklady. Myslím si, že tak ten dosah na poľnohospodárske subjekty by bol minimálny.

V čom je teda problém?

Pri stropovaní si treba uvedomiť, že to bude nesmierne byrokratický proces. Ako poľnohospodári nevieme, aké osobné náklady do toho budeme zahŕňať. Keď si napríklad poľnohospodár objedná nejakú službu, že mu iná spoločnosť, ktorá tiež zamestnáva ľudí, pokosí kukuricu alebo mu niečo zaseje, či aj  takéto náklady do toho budeme vedieť narátať. Či sa bude počítať aj s ľuďmi na ekonomických úsekoch poľnohospodárskych podnikov. Takže my sa stopovania, pokiaľ bude aj s osobnými nákladmi, nebojíme. Len sa obávame toho, že budeme veľmi byrokraticky zaťažení.

Mínus 30 eur na hektár

Rozpočet vopred určuje aj balík peňazí na priame platby, ktorý by mal klesať…

Priame platby pre poľnohospodárov v roku 2020 klesnú skoro o 60 miliónov eur. Takže aj keď dáme do poľnohospodárstva 60 miliónov a 20 miliónov do potravinárstva, akoby sme to vynulovali. Priame platby budú klesať najmä kvôli presunu z druhého do prvého piliera, ktorý bol narátaný na 6 rokov. To znamená, že končí v roku 2019. Čiže v roku 2020 bude balík na priame platby nižší o 60 miliónov eur. V preklade to znamená, že pokiaľ máme 2 milióny hektárov, priama platba klesne o asi 30 eur na hektár.

Bude to problém?

Keď si zoberiete, že celé poľnohospodárstvo za rok 2018 malo zisk 90 miliónov eur, a keď tých 60 miliónov eur z toho vypadne,  tak myslím, že to bude značný problém. A aj kvôli tomu, že v priamych platbách sme na chvoste Európskej únie a dosiaľ nebolo dodržané to, čo nám bolo pri vstupe do EÚ sľúbené, že v roku 2013-2014 budeme mať priame platby dorovnané.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. blank
  realista
  21. októbra 2019

  Peniaze zo všeobecnej pokladničnej správy ???….. p. kolegovia
  zabudnime (ako na Jahňátkov tretí pilier)…

  A komora a podobné spolky až v X. mesiaci 2019 zisťuje, ako boli naplánované presuny medzi piliermi v programovom období 2014 – 2020 ? Všimli si, že aj tá sranda – platba na VDJ budúci rok nebude ?

  Odpovedať
 2. blank
  DoesntMatter
  21. októbra 2019

  Niekto by sa mal dat asi vysetrit u odbornika… Bud nefunguje pamat, alebo huba ide bez hlavy. Dalsie stanovisko pana „precedu“. Donedavna odmietal stropovanie, teraz to nie je problem. Len ci ma na taketo stanovisko mandat.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.