Deň po Troch kráľoch rokovala päťdesiatka chovateľov oviec o potencionálnych dodávkach veľkonočných jahniat pre taliansky trh. Zástupcovia zahraničného spracovateľa pôsobiaceho v Sabinove deklarovali, že by nemali problém vykúpiť aj všetky na Slovensku vychované jahňatá. Giuseppe Siciliani, predstaviteľ akciovej spoločnosti Agrokombinát Sabinov účastníkom online rokovania sľúbil, že za zvieratá zaplatia najvyššiu cenu na trhu. Stretnutie chovateľov s potencionálnym odberateľom zorganizovala odbytová organizácia ovčiarov Ovesko Plus.
Mimoriadna situácia v súvislosti s koronavírusovou nákazou prinútila Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku prehodnotiť hodnotenie baranov a capov na nákupných trhoch v roku 2020. Existuje tak obava, aby v čase obrovského rozvojového impulzu pre naše ovčiarstvo, ktorý mu pripravili domáci spotrebitelia, mali chovatelia dostatok plemenných zvierat.
Na Slovensku chováme aktuálne približne 340-tisíc oviec a máme asi 8 tisíc registrovaných chovateľov. Ich počet oproti minulosti výrazne poklesol. Slávny nateraz nie je ani záujem Slovákov o jahňacinu. Priemerne každý z nás zje len asi 150 gramov jahňacieho, resp. ovčieho mäsa za rok. Aj to patrí k dôvodom, prečo každoročne jahňatá vyvážame.
V ťažkých časoch ponúkajú slovenskí chovatelia oviec našim občanom až 600 000 kg jahňaciny. Na ich kúpu vo väčšom množstve však ostáva len jeden týždeň. Ak o ňu spotrebitelia neprejavia záujem, vzhľadom na blížiacu sa Veľkú noc, značné množstvo pôjde pravdepodobne na taliansky trh, kde je o jedno z najkvalitnejších mias na svete obrovský záujem. Slováci by si nemali nechať túto príležitosť ujsť.
Blížia sa veľkonočné sviatky a na stoloch Slovákov by nemala chýbať jahňacina. V minulosti išlo o najviac konzumované mäso, ktoré na sviatky nemohlo chýbať. Dnes je považované skôr za luxus. Cena je pritom podľa ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka prijateľná, kľúčové je nájsť si svojho lokálneho dodávateľa.
Najkomentovanejšie za 7 dní