Ovčiarom sa podarila veľká vec! Ak ju chcú zopakovať, nesmú zaspať na vavrínoch
Mimoriadna situácia v súvislosti s koronavírusovou nákazou prinútila Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku prehodnotiť hodnotenie baranov a capov na nákupných trhoch v roku 2020. Existuje tak obava, aby v čase obrovského rozvojového impulzu pre naše ovčiarstvo, ktorý mu pripravili domáci spotrebitelia, mali chovatelia dostatok plemenných zvierat.
Nie na trhoch ale u chovateľov
„V minulosti sa barany a capy hodnotili na nákupných trhoch, kde sa zvieratá zvážali na centrálne miesta. Tento rok ich budeme hodnotiť u chovateľov,“ hovorí Slavomír Reľovský, riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.
Hodnotenia budú vykonané jednotlivo v chovoch členmi výberovej komisie – hodnotiteľmi ZCHOK, ktorí pravidelne navštevujú tieto chovy. Počet hodnotiteľov v chove budú maximálne dvaja ľudia.
„Cieľom je minimalizovať kontakt osôb. Podmienkou pre hodnotenie v chove je žiadosť chovateľa, doručená elektronicky alebo poštou na náš zväz. Hodnotitelia sa budú s chovateľmi operatívne kontaktovať,“ vysvetľuje postup Slavomír Reľovský s tým, že predpokladané hodnotenia plemenných baranov budú vykonané v mesiacoch máj až august a plemenných capov v mesiacoch august a september.
Vlani sa cez nákupné trhy umiestnilo do chovov 1200 plemenníkov baranov a capov. V roku 2020 mal zväz pripravených šesť nákupných trhov pre plemenné barany a tri pre plemenné capy. Keďže sa neuskutočnia, záujemcovia o zvieratá musia kontaktovať priamo chovateľa. Informácie o chovateľoch, ako aj katalóg zvierat, im poskytne samotný ZCHOK.
Chovatelia musia posilniť pripúšťanie
Slavomír Reľovský však upozorňuje, že v roku 2020 očakávajú nedostatok plemenných baranov, ktorý vyplýva najmä z obrovského záujmu spotrebiteľskej verejnosti o nákup jahniat v predveľkonočnom období.
„Chovatelia nečakali až taký záujem o jahňatá. Podarilo sa nám, že počet jahniat umiestnených na slovenskom trhu a do zahraničia sa prvý raz za ostatné desaťročia vyrovnal. A to je obrovská vec! Do budúceho roka by situácii mal pomôcť aj prebúdzajúci sa záujem obchodných reťazcov o domáce jahňatá, takže veríme v preklopenie aktuálneho pomeru medzi domácou spotrebou a vývozom v prospech slovenského spotrebiteľa,“ dúfa Slavomír Reľovský.
Práve z týchto optimistických pohľadov vyplýva aj obava, či bude pre chovateľov na trhu dostatok plemenných baranov.
„Vlani nebola situácia v ovčiarstve priaznivá. To čo sa ale predáva tento rok, ako plemenné barany, sa zakladalo vlani. Preto očakávame, že nebude dostatok zvierat a preto by si mali chovatelia plemenníkov zabezpečiť čo najskôr. Celkovo je na štyridsať bahníc potrebný jeden plemenný baran. V minulosti chovatelia nevenovali omladzovaniu skupiny plemenných baranov zaslúženú pozornosť. Ak chcú mať na budúcoročný trh dostatok jahniat, musia posilniť pripúšťanie a to je možné najmä cez nových plemenníkov,“ uzatvára Slavomír Reľovský.