Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Ovčiarom sa podarila veľká vec! Ak ju chcú zopakovať, nesmú zaspať na vavrínoch

Ovčiarom sa podarila veľká vec! Ak ju chcú zopakovať, nesmú zaspať na vavrínoch
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Mimoriadna situácia v súvislosti s koronavírusovou nákazou prinútila Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku prehodnotiť hodnotenie baranov a capov na nákupných trhoch v roku 2020. Existuje tak obava, aby v čase obrovského rozvojového impulzu pre naše ovčiarstvo, ktorý mu pripravili domáci spotrebitelia, mali chovatelia dostatok plemenných zvierat.

Nie na trhoch ale u chovateľov

„V minulosti sa barany a capy hodnotili na nákupných trhoch, kde sa zvieratá zvážali na centrálne miesta. Tento rok ich budeme hodnotiť u chovateľov,“ hovorí Slavomír Reľovský, riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

Hodnotenia budú vykonané jednotlivo v chovoch členmi výberovej komisie – hodnotiteľmi ZCHOK, ktorí pravidelne navštevujú tieto chovy. Počet hodnotiteľov v chove budú maximálne dvaja ľudia.

„Cieľom je minimalizovať kontakt osôb. Podmienkou pre hodnotenie v chove je žiadosť chovateľa, doručená elektronicky alebo poštou na náš zväz. Hodnotitelia sa budú s chovateľmi operatívne kontaktovať,“ vysvetľuje postup Slavomír Reľovský s tým, že predpokladané hodnotenia plemenných baranov budú vykonané v mesiacoch máj až august a plemenných capov v mesiacoch august a september.

Vlani sa cez nákupné trhy umiestnilo do chovov 1200 plemenníkov baranov a capov. V roku 2020 mal zväz pripravených šesť nákupných trhov pre plemenné barany a tri pre plemenné capy. Keďže sa neuskutočnia, záujemcovia o zvieratá musia kontaktovať priamo chovateľa. Informácie o chovateľoch, ako aj katalóg zvierat, im poskytne samotný ZCHOK.

Chovatelia musia posilniť pripúšťanie

Slavomír Reľovský však upozorňuje, že v roku 2020 očakávajú nedostatok plemenných baranov, ktorý vyplýva najmä z obrovského záujmu spotrebiteľskej verejnosti o nákup jahniat v predveľkonočnom období.

„Chovatelia nečakali až taký záujem o jahňatá. Podarilo sa nám, že počet jahniat umiestnených na slovenskom trhu a do zahraničia sa prvý raz za ostatné desaťročia vyrovnal. A to je obrovská vec! Do budúceho roka by situácii mal pomôcť aj prebúdzajúci sa záujem obchodných reťazcov o domáce jahňatá, takže veríme v preklopenie aktuálneho pomeru medzi domácou spotrebou a vývozom v prospech slovenského spotrebiteľa,“ dúfa Slavomír Reľovský.

Práve z týchto optimistických  pohľadov vyplýva aj obava, či bude pre chovateľov na trhu dostatok plemenných  baranov.

„Vlani nebola situácia v ovčiarstve priaznivá. To čo sa ale predáva tento rok, ako plemenné barany, sa zakladalo vlani. Preto očakávame, že nebude dostatok zvierat a preto by si mali chovatelia plemenníkov zabezpečiť čo najskôr. Celkovo je na štyridsať bahníc potrebný jeden plemenný baran. V minulosti chovatelia nevenovali omladzovaniu skupiny plemenných baranov zaslúženú pozornosť. Ak chcú mať na budúcoročný trh dostatok jahniat, musia posilniť pripúšťanie a to je možné najmä cez nových plemenníkov,“ uzatvára Slavomír Reľovský.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments