Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Ovčiarom sa podarila veľká vec! Ak ju chcú zopakovať, nesmú zaspať na vavrínoch

Ovčiarom sa podarila veľká vec! Ak ju chcú zopakovať, nesmú zaspať na vavrínoch

Mimoriadna situácia v súvislosti s koronavírusovou nákazou prinútila Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku prehodnotiť hodnotenie baranov a capov na nákupných trhoch v roku 2020. Existuje tak obava, aby v čase obrovského rozvojového impulzu pre naše ovčiarstvo, ktorý mu pripravili domáci spotrebitelia, mali chovatelia dostatok plemenných zvierat.

Nie na trhoch ale u chovateľov

„V minulosti sa barany a capy hodnotili na nákupných trhoch, kde sa zvieratá zvážali na centrálne miesta. Tento rok ich budeme hodnotiť u chovateľov,“ hovorí Slavomír Reľovský, riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

Hodnotenia budú vykonané jednotlivo v chovoch členmi výberovej komisie – hodnotiteľmi ZCHOK, ktorí pravidelne navštevujú tieto chovy. Počet hodnotiteľov v chove budú maximálne dvaja ľudia.

„Cieľom je minimalizovať kontakt osôb. Podmienkou pre hodnotenie v chove je žiadosť chovateľa, doručená elektronicky alebo poštou na náš zväz. Hodnotitelia sa budú s chovateľmi operatívne kontaktovať,“ vysvetľuje postup Slavomír Reľovský s tým, že predpokladané hodnotenia plemenných baranov budú vykonané v mesiacoch máj až august a plemenných capov v mesiacoch august a september.

Vlani sa cez nákupné trhy umiestnilo do chovov 1200 plemenníkov baranov a capov. V roku 2020 mal zväz pripravených šesť nákupných trhov pre plemenné barany a tri pre plemenné capy. Keďže sa neuskutočnia, záujemcovia o zvieratá musia kontaktovať priamo chovateľa. Informácie o chovateľoch, ako aj katalóg zvierat, im poskytne samotný ZCHOK.

Chovatelia musia posilniť pripúšťanie

Slavomír Reľovský však upozorňuje, že v roku 2020 očakávajú nedostatok plemenných baranov, ktorý vyplýva najmä z obrovského záujmu spotrebiteľskej verejnosti o nákup jahniat v predveľkonočnom období.

„Chovatelia nečakali až taký záujem o jahňatá. Podarilo sa nám, že počet jahniat umiestnených na slovenskom trhu a do zahraničia sa prvý raz za ostatné desaťročia vyrovnal. A to je obrovská vec! Do budúceho roka by situácii mal pomôcť aj prebúdzajúci sa záujem obchodných reťazcov o domáce jahňatá, takže veríme v preklopenie aktuálneho pomeru medzi domácou spotrebou a vývozom v prospech slovenského spotrebiteľa,“ dúfa Slavomír Reľovský.

Práve z týchto optimistických  pohľadov vyplýva aj obava, či bude pre chovateľov na trhu dostatok plemenných  baranov.

„Vlani nebola situácia v ovčiarstve priaznivá. To čo sa ale predáva tento rok, ako plemenné barany, sa zakladalo vlani. Preto očakávame, že nebude dostatok zvierat a preto by si mali chovatelia plemenníkov zabezpečiť čo najskôr. Celkovo je na štyridsať bahníc potrebný jeden plemenný baran. V minulosti chovatelia nevenovali omladzovaniu skupiny plemenných baranov zaslúženú pozornosť. Ak chcú mať na budúcoročný trh dostatok jahniat, musia posilniť pripúšťanie a to je možné najmä cez nových plemenníkov,“ uzatvára Slavomír Reľovský.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1594 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.