Na Slovensku máme vybudovaných až 254 kilometrov závlahových a 5841 kilometrov odvodňovacích kanálov. Hoci sú vo svojej celej dĺžke funkčné, na mnohých miestach sa vôbec nevyužívajú. Sústava potrebuje vo viacerých oblastiach vyčistenie či obnovu tamojších stavidiel. Práve to sa podarilo zrealizovať pri Šali.
Štát pred dvadsiatimi rokmi rezignoval na svoje úlohy z hľadiska investícií či samotného udržania závlahových zariadení. To, že dnes na Slovensku zavlažujeme aspoň na výmere 55 tisíc hektárov pôdy, z pôvodných 320 tisíc hektárov, je výsledok práce pestovateľov. Uchránili zariadenia pred lovcami kovov a priebežne investovali do štátneho majetku, aby zabezpečili aspoň jeho základnú funkčnosť. Nedávno agrorezort zverejnil dokument s názvom Súbor opatrení v oblasti hydromeliorácií pre adaptáciu na zmenu klímy a obnovu infraštruktúry závlah na Slovensku. Z dokumentu je zrejmé, že sa má investovať. Poľnohospodári tomu neveria. Spochybňujú efektivitu aj účelnosť samotných investícií. Hovoria, že štát má podporiť tých, ktorí už roky závlahy využívajú a nie investovať tam, kde je záujem neistý.
Dlhodobo plánovaná koncepcia hydromeliorácií je na svete, ale bez akejkoľvek diskusie s poľnohospodármi, ktorých sa bezprostredne týka. Závlahy pritom dnes fungujú len tam, kde do nich investujú z vlastných zdrojov práve pestovatelia. Poľnohospodári chcú aktívne participovať na obnove našej krajiny, systémom o nás bez nás to ale nepôjde. Podľa nich ide o snahu zachovať roky nefunkčný štátny podnik Hydromeliorácie.
V minulom podcaste sme hovorili o vývoji závlahového hospodárstva v Čechách, no najmä na Slovensku v povojnovom období. Už tesne po vojne si poľnohospodári uvedomovali, že prebytok resp. nedostatok vody v danom území môže výrazne ovplyvniť úrodnosť daných lokalít. V tom čase sa riešilo predovšetkým odvodňovanie poľnohospodárskej pôdy, no postupne prichádzal aj problém nedostatku vody – a riešenie závlahového hospodárstva. Rovnako ako dnes sa takto začali riešiť predovšetkým lokality so špeciálnou rastlinnou výrobou. Započúvajte sa do tridsiatej časti historického poľnocastu portálu poľnoinfo.sk, ktorým vás bude sprevádzať publicista Martin Jurčo.
Počas letných mesiacov si povieme o téme – bez ktorej sa nezaobíde žiadna diskusia o poľnohospodárstve. A to je potreba vody a závlah. Súčasná klimatická zmena totiž spôsobila, že bez vody nedokáže existovať nielen špeciálna rastlinná výroba, ale všetky druhy plodín. Započúvajte sa do ďalšej časti historického poľnocastu portálu poľnoinfo.sk, ktorým vás bude sprevádzať publicista Martin Jurčo.
Najkomentovanejšie za 7 dní