Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Zaujímavosti

Zatiaľ len 12 žiadostí

chat_bubbleKomentáre: 2 visibilityZobrazenia: 473
UniCredit Bank 2018

O európske peniaze na budovanie závlah dosiaľ prejavilo záujem len 12 žiadateľov. Vyplýva to z údajov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

„Do dnešného dňa, t. j. 9.4.2019 sme prijali len 12 projektov – žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Výzva bola predĺžená na základe podnetu zástupcov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, čím ministerstvo vyhovelo požiadavkám samotných poľnohospodárov,“ uviedol Daniel Hrežík z tlačového odboru MPRV SR.

Výzvu rezort vyhlásil ešte vlani v lete. Pôvodne mala byť uzavretá ešte v januári tohto roka, termín sa posunul po tom, ako viaceré organizácie zastrešujúce poľnohospodárov avizovali, že pôvodný termín nie je možné stihnúť. Aktuálne majú čas na predloženie projektov do budúceho týždňa – do 15.4.2019. Maximálna výška podpory môže dosiahnuť 1 milión eur. Ak by aj predložené žiadosti získali podporu v najvyššej možnej výške, v opatrení je pre farmárov prístupných stále asi 12 miliónov eur.

Farmári pritom v minulosti žiadali prostriedky určené na závlahy navýšiť.

„Urobíme maximum pre to, aby zdroje, ktoré sú naalokované na toto opatrenie, boli v budúcnosti navýšené. Aby bolo uspokojených maximálne množstvo projektov,“ uviedol pred časom predseda SPPK Emil Macho.

Ministerka pôdohospodárstva nedávno avizovala, že o presune prostriedkov sa diskutuje na európskej úrovni, nakoľko takýto krok musí schváliť Brusel. Konkrétnu čiastku však rezort zatiaľ nepotvrdil.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1325 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. Juraj Mačaj
  9. apríla 2019

  Počul som pred týždňom informáciu, že výzva 4.1. závlahy nebude vyčerpaná, ale toto číslo ma zaskočilo. Nedá sa tomu uveriť že iba 12 projektov je k 9.4. podaných. Len z môjho okolia viem o 12 – 13 z ktorých je väčšina podaná. Počkajme si na konečné číslo, veď našinec si všetko nechá na poslednú chvíľu.

  Odpovedať
 2. jm
  11. apríla 2019

  Môj názor je že čiastka 12 miliónov Eur môže riešiť len malý projekt v rámci SR.Tam kde sú nefunkčné čerpacie stanice a ani rozvádzacie potrubia je táto smiešna suma možno akurát práve pre spomínanú lokalitu. To by zodpovedalo počtu žiadateľov ako ste uviedol.Snáď nechcete presvedčiť niekoho že sa idú budovať závlahy so sedemdesiatych rokov? Totiž zánikom spoločností z tak nenávideného obdobia ktoré produkovali zeleninu hlavne na juhu slovenska sa zaujímavým spôsobom zlikvidovali zariadenia slúžiace na závlahy. Chýbajúcu zeleninu sme dovážali a dnes sa čudujeme aký stav nastal. Demagógiou sa média zahrávali s otázkou koľko musí Slovensko uzavrieť potravinárskych závodov lebo máme nadprodukciu našej spotreby. A dnes zisťujeme aká je pravda. Len tak ďalej vážený.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.