Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

AGRODAN v Koši má dobré meno u zamestnancov aj spotrebiteľov

AGRODAN v Koši má dobré meno u zamestnancov aj spotrebiteľov
insert_photoautor - Moderná farma dojníc zabezpečila spoločnosti AGRODAN perspektívu. Uvedomujú si to jej konatelia Martin Leitman (vľavo), Marián Peťovský (v strede) a František Leitman.

Hornonitrianska spoločnosť AGRODAN oslávila vlani tridsiate výročie svojho založenia. Jej podnikateľský príbeh je v rámci slovenského poľnohospodárstva ojedinelý. Do čisto rastlinnej farmy pribudla v priebehu rokov produkcia surového kravského mlieka v moderných priestoroch dokončených v roku 2011. Naopak, v rastlinnej výrobe počas celého času zotrvali v osevnom postupe zemiaky. V podniku ich pestujú na ustálenej výmere a aj v produkčne bohatom roku dokážu zabezpečiť ich regionálny odbyt.

„Až po niekoľkých rokoch som si uvedomil, aký veľký význam pre náš podnik malo rozhodnutie môjho otca vybudovať novú maštaľ. My sme vďaka jeho odvážnemu rozhodnutiu, pre ktoré sa nadchol v čase doznievajúcej najväčšej mliečnej krízy, dnes získali náskok,“ hovorí konateľ spoločnosti AGRODAN Martin Leitman.

Sústredenie na jedno miesto

V obci Koš, umiestnenej niekoľko kilometrov južne od okresného mesta Prievidza, uvažujú v súčasnosti nad výstavbou ďalšieho objektu nevyhnutného pre produkciu mlieka. Sústrediť ho chcú do susedstva stále modernej maštale. Dôvodom je, že viaceré objekty spoločnosti sú roztrúsené po hospodárskom dvore bývalého družstva, ktoré začalo v deväťdesiatych rokoch objekty prenajímať a postupne odpredávať. A tak v areáli vznikol mišmaš priemyselných, potravinárskych, ale aj poľnohospodárskych subjektov.

AGRODAN sa investíciou spred trinástich rokov odsunul do susedstva pôvodného hospodárskeho dvora a začal sa rozvíjať samostatne. Časť objektov však vlastní aj v areáli pôvodného družstva, no tento stav tu nepovažujú za ideálny. Možnosť realizácie nových stavebných investícií pri modernej maštali dnes brzdí najmä rozdrobené vlastníctvo pôdy. Niektoré investície však nepočkajú a tak ich realizujú tam, kde to okolnosti dovolia.
V tejto chvíli v spoločnosti dokončujú nový sklad zemiakov v areáli pôvodného dvora. V minulosti na mieste parkovali poľnohospodárske stroje, dnes je tu vybetónovaná plocha s postavenou oceľovou konštrukciou a čaká sa na montáž zateplených panelov.

„Roky disponujeme klimatizovaným skladom, kde máme aj baličku produkcie. Pri nadpriemernej úrode zemiakov potrebujeme na mesiac či dva priestor na ich preskladnenie,“ vysvetľuje konateľ František Leitman.

Nadpriemernú úrodu 40 ton z hektára dosiahli vo firme aj v tomto roku a k spotrebiteľom ju chcú dostať čo najskôr. Vyvíjajú preto viaceré marketingové aktivity, aby obchod rozhýbali. Okrem vlastnej predajne v Prievidzi značné množstvá zemiakov predávajú aj priamo zo skladu v Koši či cez sieť Coop Jednota, ktorou sa dostávajú do regiónu Prievidze, ale aj Trenčína.

„Sme spokojní. Aj keď dvadsať hektárov nie je významnou výmerou, plodina nám vie zabezpečiť zisk,“ konštatuje Martin Leitman.

Modernizácia techniky

Tohtoročná úroda sa vyšvihla aj napriek tomu, že v ich oblasti nie sú vybudované závlahy. Čiastočne pripisujú nárast „priemerky“ investíciám.

Nová fréza sa na jar postarala o bezchybné založenie úrody zemiakov.

„V tomto roku sme kúpili novú frézu, ktorou prefrézujeme celú plochu, sadzačom zasadíme zemiaky a fréza ich následne ohrnie a vytvorí hroble. Zemiak má lepšie lôžko a je dobre prekrytý. Okrem toho pozorujeme počas vegetácie menej burín, lepšie zadržanie vlahy aj v suchom období a po kombajnovom zbere vyžadujú zemiaky menej pozornosti aj na pozberovej linke. Medzi hľuzami je menej hrúd hliny,“ vysvetľuje konateľ Marián Peťovský.

AGRODAN investuje aj do techniky do živočíšnej výroby. Na modernizáciu získali prostriedky z Európskej únie.

„Kúpili sme traktor, náves s výtlačným čelom, diskovú kosu, zhrňovač a lis na balíky,“ vymenúva Martin Leitman.

Najslabšou súčasťou technologickej linky na zber objemových krmovín je rezačka. Má šestnásť rokov a počas jesene ju takmer nevyužívali. Krmoviny pripravovali službovým strojom.

„Rezačku by sme v najbližších mesiacoch už museli kúpiť. Rozhodli sme sa preto prihlásiť do aktuálne vyhlásenej výzvy,“ informuje Martin Leitman.

Zber objemových krmovín prebieha v závere októbra zapožičanou rezačkou.

Personálne stabilizovaní

Kvalitu objemových krmovín považujú za najdôležitejšiu aj dvaja zootechnici Monika Pálešová a Miroslav Rusnák, ktorí pôsobia v Koši od začiatku roka. Viaceré postrehy, ako zefektívniť produkciu surového kravského mlieka, pochádzajú priamo od nich. V tomto roku napríklad navýšili výmeru raže, ktorú v apríli pozberajú na zeleno na prípravu senáží. Na uvoľnenú parcelu následne vysejú kukuricu na siláž, čím pozberajú v roku 2025 úrodu z jednej parcely dva razy.

V spoločnosti AGRODAN sú personálne stabilizovaní. Medzi zamestnancami prevládajú tí v strednom veku či mladí. Najmladším je dvadsaťjedenročný Adam Krško, ktorý nastúpil len nedávno.

„Zaujala má ponuka pracovať so zvieratami,“ tvrdí.

Adamova stará mama v minulosti robila v družstve a keď sa dozvedela, že aj on smeruje do poľnohospodárstva, varovala ho, že ide o ťažkú prácu.

„Je to našťastie inak, ako v minulosti. Pomáha nám technika a technológie. Som spokojný,“ hovorí mladý poľnohospodár, ktorý má na starosti v maštali kŕmenie, telenie a ďalšie práce, súvisiace s dojením či celkovým poriadkom. V spoločnosti AGRODAN majú takýchto chlapov troch a volajú ich stajník.

„Neoslovujeme ľudí v iných firmách, no často k nám takí prichádzajú. Myslím si, že je to našim dobrým menom, ktoré máme v okolí,“ uzatvára František Leitman.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Moderná farma dojníc zabezpečila spoločnosti AGRODAN perspektívu. Uvedomujú si to jej konatelia Martin Leitman (vľavo), Marián Peťovský (v strede) a František Leitman.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments