Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári stratili dôveru k štátnemu podniku

Poľnohospodári stratili dôveru k štátnemu podniku
insert_photopixabay.com

Štát pred dvadsiatimi rokmi rezignoval na svoje úlohy z hľadiska investícií či samotného udržania závlahových zariadení. To, že dnes na Slovensku zavlažujeme aspoň na výmere 55 tisíc hektárov pôdy, z pôvodných 320 tisíc hektárov, je výsledok práce pestovateľov. Uchránili zariadenia pred lovcami kovov a priebežne investovali do štátneho majetku, aby zabezpečili aspoň jeho základnú funkčnosť. Nedávno agrorezort zverejnil dokument s názvom Súbor opatrení v oblasti hydromeliorácií pre adaptáciu na zmenu klímy a obnovu infraštruktúry závlah na Slovensku. Z dokumentu je zrejmé, že sa má investovať. Poľnohospodári tomu neveria. Spochybňujú efektivitu aj účelnosť samotných investícií. Hovoria, že štát má podporiť tých, ktorí už roky závlahy využívajú a nie investovať tam, kde je záujem neistý.

Z kanálov do investícií

Účastníci dnešného rokovania zo zväzov pestovateľov zameraných na plodiny špeciálnej rastlinnej výroby poukazujú na obdobie za jednofarebnej vlády strany SMER-SD. Vtedy sa malo čistiť 500 kilometrov odvodňovacích kanálov za sedemdesiat miliónov eur. Viacerí aj na dnešnom podujatí spomenuli, že podpora budila znaky neefektívnosti, dokonca korupcie. Róbert Kovács zo zväzu cukrovej repy napríklad povedal, že nikto by nezistil, koľko kanálov sa vyhrabalo, či nevyhrabalo.

Uvažovaná investícia mala byť realizovaná po roku 2016 a išlo by o prvý vklad štátu do svojho majetku od roku 2002. Dovtedy boli investície realizované prostredníctvom fondu na zveľaďovanie pôdy.

„Suma zo 70 miliónov eur určených na odvodňovacie kanály sa medzičasom zredukovala na 30 miliónov a tieto chcel štát aktuálne využiť podľa svojho uváženia a bez dostatočnej diskusie s poľnohospodármi o ich potrebách,“ hovorí Jozef Šumichrast, predseda Zeleninárskeho a zemiakarskeho zväzu SR.

Juraj Mačaj na dnešnej diskusii použil poetický príklad.

„V roku 2002 skončil fond, ktorý zabezpečoval investície. Zrazu zostali závlahy bez pomyselného otca, ktorý sa staral o deti – poľnohospodárov. Tí boli na uvedený krok nepripravení a odrazu sa mali spoľahnúť len sami na seba. Nejako sa zariadili. Prispôsobili novej situácii. Po 20 rokoch sa otec objavil. Kde bol doteraz? A kde sme my?“ kladie otázky J. Mačaj.

Známy zeleninár z oblasti Senca pokračuje v príklade a hovorí, že vzhľadom na to, že ide o otca, nejaký vzťah k nemu majú. Reálne už ale dospeli a situácia sa za roky nezáujmu nejako vyvinula.

„Fungujeme bez kontaktu s prenajímateľom. Dvanásťkrát do roka nahlasujeme odber vody a to je všetko. Z hľadiska prevádzky máme vlastné tímy,“ hovorí Mačaj.

Šiesty

Desať najväčších nájomcov čerpacích staníc využíva 72 percent závlahovej vody. Podľa Juraja Mačaja sú tieto spoločnosti zaobídu bez ďalších kontaktov s prenajímateľom. Otázka opodstatnenosti fungovania štátneho podniku Hydromeliorácie zaznieva priamo, či nepriamo, počas celého podujatia. Bežne diplomatická Helena Patasiová z Agrárnej komory Slovenska je na podujatí mimoriadne priama.

„Hydromeliorácie majú 70 zamestnancov. Sú poľnohospodári, kde sa v priebehu roka nejdú pozrieť na tú čerpačku ani raz. Tí ľudia berú mzdu a my na to doplácame. Týka sa to všetkých poľnohospodárov,“ povedala Helena Patasiová.

Priame vyjadrenia nadvihli zo stoličky Mariána Šuláka, riaditeľa štátneho podniku Hydromeliorácie. Obchodný register uvádza, že od volieb v roku 2020 ide už o šiesteho riaditeľa podniku, ktorý by mal u nás zabezpečovať funkčnosť závlah. Nie je divu, že poľnohospodári majú k činnosti podniku výraznú nedôveru.

Nový riaditeľ, ktorý je vo funkcii od augusta 2022, vnímal kritiku pravdepodobne osobne. Najskôr poľnohospodárom oznámil, že je snaha, aby vyčlenené prostriedky na investície “neodišli do prdele” a potom označil tlaky na transformáciu Hydromeliorácií či ich zrušenie výrazom – “iné hlúposti.”

Záver však ponúkol rozuzlenie. Aktuálny materiál, ktorý sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní je podľa reakcií poľnohospodárov zrelý na zmenu. Prisľúbil ju aj Martin Kováč, štátny tajomník agrorezortu, ktorý medzi pýtajúcich sa poľnohospodárov prišiel. V závere povedal, že „materiál dopracujeme a zohľadníme pripomienky.“

Jozef Šumichrast zo zeleninárskeho zväzu po podujatí uviedol, že cieľom bolo viesť otvorenú a konštruktívnu diskusiu o budúcnosti závlah na Slovensku a tým aj o budúcnosti štátneho podniku Hydromeliorácie.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments